17 Eylül 2009 Perşembe

FSH ile Tanışma

FSH’ı ilk defa şu cümle içinde duydum “ FSH’nız çok yüksek bu durumda hamile kalamazsınız, ama gene de hemen üzülüp paniğe kapılmayın emin olmak için bir dahaki ay tekrarlayalım testi”

Nasıl yani ? FSH nedir ki? Neden kalamayayım ? nasıl olur ? gibi soru ve şüphelerle eve döndüm. Doktor resmen bana senin çocuğun olmaz kardeşim diyor sonra da minik bir umut olsun diye testi bir daha yaparız diyordu. Ve benim bu şartlar altında eve gidip sakince oturup 1 ay sonrayı beklememi bekliyordu. Bugün o günlere dönüp baktığımda bu doktorlar nasıl oluyor da bu kadar katı yürekli olabiliyor diyorum. Tamam hastaya doğruyu söylemek gerekli ama 1 seneden fazladır çocuk sahibi olmaya çalışan bir insana önce çocuğun olmaz deyip sonra da üzülmeyin demek biraz abes kaçıyor. İnsan nasıl üzülmez ki ?

Peki nedir bu FSH?
Follicle Stimulating Hormone yani Folikül ( Yumurtanın oluşmadan önceki minik haline verilen ad) Uyarıcı Hormon. Bu hormonu Hipofiz bezi salgılıyor ve bu hormon sayesinde kadın vücudu folikül üretiyor ve olgunlaştırıyor. Yani bu hormonun normal değerlerde salgılanması gerek sizin yeterli miktarda yumurtanız olması için.


FSH nasıl ölçülüyor?
Çok basit 1 yıldan fazladır denemesine rağmen çocuğu olmayan çiftlere standart hormon testleri adetin 3.günü yaptırılıyor. Yalnızca kan vererek birçok hormonun durumunu öğrenmek mümkün. FSH ortalama değerleri testi yaptırdığınız hastane, laboratuara göre değişmekle beraber genel olarak normal bir şekilde yumurtlayan kadınlarda FHS değerinin
0 – 5 arası olması bekleniyor , kimi klinikler 10’a kadar normal sayıyor, değer 10 ve üzeri çıktıysa sizin için tehlike sinyalleri çalmaya başlıyor.

FSH Değerleri
Kadın
Ovulasyon: 6.3 - 24 mlu/ml
Foliküler faz: 2.9 - 12 mlu/ml
Luteal faz: 1.5 - 7.0 mlu/ml
Menopoz: 17 - 95 mlu/ml
Ben bu testi ilk yaptırdığımda sonuç 31.27 çıkmıştı tabii benim FHS hakkında o anda hiçbir bilgim olmadığından bana bir şey ifade etmeyen bu değer eve dönüp internette okumaya başladıkça gözyaşlarına boğulmama neden olmuştu. Bu konuda birçok yerli ve yabancı kaynak okudum ve hekimlerin ortak görüşü basit anlatımıyla şöyleydi “ FSH 24 ve üzeri menopoz değeridir , bu değerde FSH’ı olan hasta menopozdadır, eğer değilse ve adet oluyorsa bile beyin vücudun menopozda olduğunu zannettiğinden yumurta üretmez” Bu gerçekten doğruydu çünkü bu değerin ölçüldüğü gün doktor ultrasonla bakmış ve hiçbir folikül görmemişti. ( Basit anlatımıyla minik foliküller adetin 3.günü oluşuyor ve ultrasonda bunlardan onlarca minik siyah noktalar halinde görünüyor , (ki bende hiç yoktu), yumurtlama günü sayılan 12-14.güne kadar içlerinden bir tanesi büyüyüp baskın folikül oluyor (aylarca folikül takibi yaptırıp bir tane minik siyah noktanın milim milim büyümesini takip etmişliğim büyüsün diye dua etmişliğim vardır oradan biliyorum ) ve döllenme bu baskın folikül sayesinde gerçekleşiyor.

Gene birçok hekime göre FSH’ı 30’larda olan bir insan bırakın hamile kalmayı adet bile olamazdı , ben bu bilgileri okudukça bir yandan üzülüyor bir yandan da adet oluyorum belki de hala bir umut vardır diye kendi kendimi teselli etmeye çalışıyordum. İlk doktorun kötü haberinden sonra aylarca bu testi tekrar ettirdim ve anladım ki bu gerçekten çok değişken bir değer bir takım hekimler FSH yüksekse yüksektir ve düşmez bu durumda yapılacak bir şey yoktur derken birçok insan da forumlarda FSH’ı düşürmenin yollarını birbirine anlatıp duruyordu, çok büyük bir bilgi denizinin içine düşmüştüm ve maalesef neye inanacağıma karar veremiyordum.

Bu arada ilk ölçümden sonraki ayı heyecanla bekliyordum ve kendimi “yok canım bir kerelik öyle çıktı aslında doğru da değildi o değer” diye telkin ediyordum. Zaten özel hastanelere güven olmaz ben bunu devlet hastanesinde yaptırayım en iyisi diyerek 2.ay gene adetin 3.günü Ümraniye Devlet Hastanesinin yolunu tuttum. Sabah kanı verdim ama işe gidemiyorum sonucu almam lazım sanki ÖSS sınav sonucum açıklanacakmış kadar heyecanlıyım neyse öğlen saat 3 gibi sonucu aldım ve işte dedim mutlu son FSH 2.43 çıkmıştı, mutluluktan uçuyordum evet kesin olarak özel hastanede yapılan test yanlıştı ve 1 ay boşuna üzülmüştüm. Sonucu aldığım gibi bana hamile kalamazsın diyen doktorun ofisini basıp ona ağzıma geleni saymak istiyordum. Önce sonucu alıp devlet hastanesindeki doktorlara gösterdim ve bilimin ve insan vücudunun karmaşıklığı ile bir kez daha yıkıldım.

Evet FSH normal değerde çıkmıştı ama bunun nedeni E2’nin (Estradiol Hormonu) çok yüksek çıkarak FSH’ı bastırmasıymış yani bu FSH değeri aslında gerçeği yansıtmıyormuş kardeşim tıp okumadık ki nereden bilelim o hormon nedir öbürü ne işe yarar birbirleri ile nasıl etkileşim içindeler. Doktor bana 0-5 arası normal demiş bende 2.43 ü görünce haliyle sevinmişim. Sevincim kursağımda kaldı tabii ama bir yandan da devlet hastanesindeki doktor ultrasonla muayene ettiğinde adetin 3.günü için oldukça büyük sayılacak 15 mm.civarında bir yumurta gördü ve içime su serpti “ bak bu geçen aydan kalan bir yumurta ve çatlamamış demek ki senin vücudun yumurtluyor, senin çocuğun olur merak etme , içini ferah tut “. Bu gazı alan ben direk ilk doktorun yolunu tuttum içimde nedense ona karşı büyük bir öfke vardı sanki hamile kalamayışımdan ötürü onu suçluyordum.

Bana kötü haberi veren doktorun kapısına test sonuçlarımla birlikte dayandım ve ondan hesap sordum evet resmen hesap sordum bakın FSH bu kadar düşük çıktı siz nasıl olur da bana çocuğun olmaz dersiniz beni boşu boşuna 1 ay üzdünüz vs. kadının kafasını ütüledim resmen. Kadın önce alttan almaya çalıştıysa da sonra o da patladı ve baya bildiğiniz kavga ettik doktorla. Kadın bu değerlerin çok bir şey ifade etmediğini önemli olan ultrason bulgularıdır diyordu geçen ay öyle demiyordun ama dediğimdeyse geçen ay yumurta yoktu ve ona göre konuşmuştum ben diyordu. Tartışmayı uzatmanın anlamı yoktu kadına göre ben gene de hamile kalamazdım o buna inanıyordu.

Bundan sonra yapılacak ilk iş güvenebileceğim bir doktor bulmaktı ablam sağlık sektöründe çalıştığından tavsiyeler üzerine bir doktora gittim ve onunla aylar süren folikül takibi maceram başladı. Her ay bıkmadan üşenmeden aynı hormon testlerini yaptırdım ve ultrasonda yumurta var mı yok mu baktırdım. Var olduğu aylar o minik folikülün peşinden 2-3 günde bir ultrasona girerek büyümesini izledik, dua ettik, yeterince büyüdüğüne inanınca çatlatma iğneleri yaptırdık. Yumurta oluşsun diye alınan klasik ilaçlardan içmeyi ihmal etmedim fakat her yumurta ilacını içişimde kist oluşuyordu ve kisti yok etmek için doğum kontrol hapı kullanıyordum aslında durum çok ironikti, deli gibi çocuk istiyordum ama her 2 ayda bir mutlaka doğum kontrol hapı içmek durumunda kalıyordum. Aylarca Pendik Nene Hatun Hastanesinin yollarını arşınladık sevgiliyle beraber. FSH ile mücadele ve hamile kalış öyküsü de bir sonraki yazının konusu olsun artık.

20 yorum:

 1. bir insanın bunları yaşaması gerçekten çok üzücü ama en kötüsü de bütün bunları kimseye belli etmeden tek başına yaşamak zorunda kalması...keşke bize daha önce söyleseydin, en azından moral vermeye çalışırdık :( neyse önemli olan bunların hepsinin geçmişte kalmış olması, sen her zamanki gibi ne kadar akıllı ve güçlü olduğunu gösterdin, eminim Poyraz bunun için seni şimdiden çok ama çok seviyor :)

  YanıtlaSil
 2. bir insanın bunları yaşaması gerçekten çok üzücü ama en kötüsü de bütün bunları kimseye belli etmeden tek başına yaşamak zorunda kalması...
  keşke bize daha önce söyleseydin, en azından moral vermeye çalışırdık :( neyse önemli olan bunların hepsinin geçmişte kalmış olması, sen her zamanki gibi ne kadar akıllı ve güçlü olduğunu gösterdin, eminim Poyraz bunun için seni şimdiden çok ama çok seviyor :)

  YanıtlaSil
 3. Merhaba
  Allah bağışlasın çucuğunuzu.Bende 32 yaşındayım. Adet düzensizliğ nedeniyle doktora gittim ve iki defa tahlil yapıldı.FSH değerim ilkinde 63 ikincisinde 79 çıktı ve buna göre erken menepoz dedi doktor bana. En gelişmiş yöntemler denense bile çocuğun olmaz, FSH 60'ın üzerinde olunca tüp bebek denenmez dedi. Çok üzüldüm. Bir kızım var Allah'a çok şükür. Ama eşim daha fazla çocuk istiyordu. Sonuçları duyunca şimdi bizim başka çocuğumuz olmayacakmı deyince benim iyice moralim bozuldu tabi.Çok zor bir durum. Bende sizin gibi düşünüyorum. İlk çocuğumda korunmayı bıraktığım anda hamile kalmışken bu 3 senede ne oldu da yumurtlamaz oldum anlamıyorum. FSH değerim ne olduda bu kadar yükseldi. Bende hayıt tohumu içiyorum ama benim FSH değerlerim çooook yüksek. Düşermi acaba bilemiyorum :(

  YanıtlaSil
 4. allaha şükredin ki allah uzun ömür versin bir çocuğunuz var.ben de hiç yok ve fsh 130 çıkıyordu şimdi ise 19 a düştü merak etmeyin allahtan ümidinizi kesmeyin.düştü düşmesine fakat tedaviye cevap verebilecek miyim.ne olur dua edin.allah hepimizin yardımcısı olsun

  YanıtlaSil
 5. nihal hanım bana yardımcı olmanızı istiyorum 4 aylık evliyim adetlerim 28 günden önce olurdu fsh 39,9 çocuğum olmazmı yada nasıl düşürürüöm bu adet dönemimde gitcektim ölçtürmeye ama 2 gün gecikti hcg yaptırdım negatif napmam gerekiyor ltf yardımcı olun ben bursadan birsen birsen_1976_@hotmail.com

  YanıtlaSil
 6. mrb nihal hanım benimde fsh değerim 24.21 çıktı fakat nereye hangi doktorlara gittiniz nasıl sonuç aldınız yardımcı olurmusunuz lütfen mail adresim sevgim23@mynet.com

  YanıtlaSil
 7. merhabalar.arkadaşlar bende hormon testleri yaptırdım ve sonuçlar tahmininizden de yüksek.adet dönemim çok düzenli.doktor banada dedi yumurta rezervleriniz sonuca göre bitmiş dedi.ama ultrasonda yumurtalar görünüyor.doktor çok şaşırdı 32 yaşındasın ve sonuçlar anormalm dedi.önümüzdeki ay tekrar gidicem eger sonuçlar yüksek çıkarsa fakulteye sevk edecegim dedi yapabildigim sadece dua etmek:(((

  YanıtlaSil
 8. merhabalar, ben de aynı durumdayım. 32 yaşındayım, FSH değerim 21,9 maalesef. şuandaki bilgilere göre erken menepoza girmiş gözüküyorum. Ama ultrason sonuçlarımda hiç bir sıkıntı yok, yumurtlamam son derece iyi gözüküyor. Önümüzdeki ay test tekrarlayacağız. bir sonraki ay test sonucunu bekliyorum. Bu kadar erken olmasından dolayı son derece sıkıntı ve endişeliyim. Bir tane oğlum var ama şimdi olmasa da bir kaç sene içerisinde 2. çocuk planlıyordum, herşey alt üst olmuş durumda :(

  YanıtlaSil
 9. Merhaba ben 28 yaşındayım bekarım. Yazdıklarınızı okuduğumda gözlerim doldu iki gündür psikolojim çok bozuk idrar yanmasından dolayı doktora gittim antibiyotik kullanıyordum adet dönemim biteli bir hafta olmuştu ve bana hormon testi yapıldı. Test sonuçlarını dün aldım doktor yüksek düzeyde menopoz değerlerine sahipsin dedi FSH değeri 40,97 dünyam başıma yıkıldı. İşin garip yanı adetim düzenli çok şükür bu zamana kadar hiç bir aksama olmadı her ay düzenli. Daha sonra bu hormon testinin normalde adetin 3. günü yapılması gerektiğini öğrendim. Dün test sonuçlarını aldıktan sonra hemen AMH testi yaptırdım yaşa göre hormon değerlerini gösteriyormuş. Allaha dua ediyorum inşallah bu değerler yanlıştır ve menopozla uzaktan yakından alakam yoktur umarım. Cumartesi AMH test sonucum çıkacak sabırsızlıkla sonucu bekliyorum. Allah kimseye böyle bir şey yaşatmasın inşallah.

  YanıtlaSil
 10. benim yasim. 25ve fshm 122erken menopoy ve evliyim cocuk istiyorum ama umutsuz vakayim

  YanıtlaSil
 11. merhaba hanımlar.bende araştırrıken burayı buldum.bende 4 aydır bebek istiyordum 7 aylık evliyim ve yaş 26.. doktor fsh değerin çok yüksek 14.69 ..diğer ay tekrarlayalım gene yüksek olursa aşılama ya da tüp bebek diyecem dedi.....

  YanıtlaSil
 12. Merhaba arkadaslar bende adet duzensizligi icin dr gitmistim ve hormon tahlili yapti fsh degerimin 13.5 yuksek oldugunu cocuk istiyorsam hmn yapmami soyledi erken menopaza girwbilirmisim bu tani ilk seferde konulmasi normalmi yoksa en az3 kez yapilmasi gerekiyomu ilk defa umutsuzluga bu kadr kapildim morelim bozuldu nasil bir tedavi uygulamak gerekir adet duzenleyici verdi ve bu ay korunmami soyledi ne yapmam gerekir yardim ci olursaniz sevinirim

  YanıtlaSil
 13. Bende adet düzensizliği için doktora gittim FSH 62.96 çıktı. Çok yüksek 1 yıllık evliyim. İlaç verdi adetin 2. Ve 3. Günü tekrar test yapacak. İnşaallah düşer. Daha öncede adet gecikmeleri m olmuştu. İlaçla olmuştum. Ondan sonra düzene girmişti. İnşaallah aksi bir durum olmaz. Bu ay çocuk için çalışmalara başlamıştık :(

  YanıtlaSil
 14. Merhaba bende Fsh ile ılgılı hemen hemen aynı seylerı yasadım erken menapoza dogru ılerlıyosun dedıler.Fsh dustugunde E2 degerım artıyordu.Tedavıye ılk basladıgımda gıttıgım dr kı allaha havale ediyorum onu .rahım ıcı hersey normal dedı ve benım 1 yıl kaybetmeme sebep oldu kı 4 yıl önce ve o zmn 36 yasındaydım ve zmn benim aleyhime idi..Rahimde perde oldugunu 1 sene sonra gıttıgım dr ılk bakısta farkettı ve rahım fılmı ıstedı sonrasında amelıyat vs tam amelıyat gunu alacakken amelıyatımdan vazgectii tabii bir suru stres neyse anlatyada Ali Fuat Sengör gibi mukemmel bır dr da amelıyatımı oldum ama tedavıme antalyada devam edemedim...3 kere tüp bebek denedim ve 3 ünde de 1-2 yumurta olustu ama tam toplamaya gıdıcekken kayboldu.bunu da anlamıs degılım nasıl farkedılmıyo vs.ılla o narkozu yıyıp heveslendiğimle kaldım.tabıı bu surecler 4 yıl boyunca oldu bu kadar ozetle yazdıgıma bakmayın..her ay dr a gıttıgımde ılaclardan dolayı olusmus kıstler sonrasında d.k hapı aylarca. artık o kapıdan gırerken aglamaklı gırıyordum bu ayda ne cıkacak dıyee.. zor gercekten cok zorrr

  YanıtlaSil
 15. Bu arada tek tesellim adetlerimin azalmıs olmasına ragmen kı yasıma gore normalmıs hala duzenlı olması ve amelıyat sonrası rahmın ıyı olması... ama yinede anlamıs degılım duznlı adet goruyorken bu yasadıkalrım ve Fsh degerlerım dr ların erken menapoza dogru yol alıyorsun demelerı.... cok karısık ısler bunlar cok.insan içine girince anlıyor

  YanıtlaSil
 16. Yaşım 37. Ben de infertilite hastasıyım ne yazık ki. Süreç evliliğimden önce başladı. Herhangi bir sıkıntım var mı diye nişanlılık döneminde gittiğim hekim rahim içinde myomların olduğunu, yerleri itibariyle de gebeliğe engel olabileceğini, onlar büyümeden hemen çocuk yapmamı öğütledi. Ne yazık ki evlenir evlenmez çocuk için davranamadık ve 1,5 yıldan sonra denemelere başladık. Ancak, bir türlü olmayınca hastane hastane gezdik. Laparoskopi, histereskopi ile myomlardan kurtuldum derken yine olmadı. Aşılama yaptırdık temmuz ayında ama hüsran. Aşılama sonrası oluşan foliküller yüzünden doğum kontrol hapı kullandım. Eylül ayında tekrar aşılama için hastaneye gittim ve 3. gün tahlillerim yapıldı. Her zaman normal olan değerlerimden E2 düşmüş, FSH 18 olmuştu. AMH istediler. AMH sonucu 2,1 (normal değer) çıktı. Beklendi. Ertesi reglimin 3. günü yeniden tahliller ve FSH bu kez 21 olmuştu. Direkt tüp bebek merkezine gönderdiler. Şimdi rapor için bekliyorum. Bu arada, eylül ayında yüksek çıkınca araştırıp hayıt tohumu çayı içmeye başladım. Düzenli olarak nefret ede ede içiyorum. Bu reglimde yeniden tahlile gittim ve 21 olan FSH 14'e düşmüş. Hayıtın etkisi olabilir diye düşünüyorum. Sanırım önümüzdeki ay raporum çıkacak tüp bebek için. Kafamda yanıtını bulamadığım sorular var. Aşılama için kullandığım ilaçlar FSH'ı arttırmış olabilir mi? FSH yüksek olduğu halde AMH neden normal çıktı? Hayıt bir mucizeye neden olabilir mi? Benzer tecrübesi olanlar var mı?

  YanıtlaSil
 17. Merhaba Sevgili arkadaşlar, 37 yaşındayım bir çocuk annesiyim 2. çocuğu düşünmeye karar verdim ve doktora herhangi bir sıkıntım olup olmadığını öğrenmek üzere gittim, yapılan tahliller sonucunda fsh değerim 23,5 çıktı. Doktorum eğer 2. çocuğu çok istiyorsam hemen yardım almamız gerektiğini söyledi. Aşılama yada tüp bebek... internetten ve formlardan araştırıp okudukça durum konusunda paniğe kapıldım hemen hemen tüm sitelerde ve formlarda hamile kalmamın imkansız olduğu tedavi ile çocuk sahibi olamayacağım yazıyordu. doktorum hemen yumurta oluşturucu ilaca başladı, çatlatma iğnesi ve aşılama yapıldı. ve ilk denemede hamile kaldım. çok mutluyum büyük bir umutsuzluktan sonra bu bana bir mucize oldu.. inşallah bebekte sağlıklı olur bundan sonraki süreçte bir sıkıntımız olmaz. demem o ki lütfen umutsuz olmayın.. bu sitelere insan umutsuzlukla bir çare arayışı ile giriyor sonucu olumlu olanlarda yazsınlar ki insanlar inançlarını kaybetmesinler... anne olmak isteyen herkese sevgiler...

  YanıtlaSil
 18. Merhaba herkese,
  Bazi yorumlari okurken gozyaslarimi tutamadim. Hepimiz icin tez zamanda Allah'tan evlat dilerim. Ben 2 yillik evliyim ve yasim 36, normalde 5.5 olan FSH degerim birden 14.1 cikti ve AMH degerim 0.57 dendi.. Yani o kadar dusukmus ki tup bebek tedavisi yapilamaz dedi buradaki hastaneler. Ben yurtdisinda yasiyorum ve devlet normalde cocygyn yoksa tup bebek tedavisini karsiliyor. Ama bana yapmayi teklif bile etmediler. Testler bu ay tekrarlanicak, eger yine yuksek cikarsa Turkiye'ye gelmeyi dusunuyorum. Okadar bilemiyorum ki ne yapmam lazim.. kimi incir kuru diyor yumurtalik rezervi cin ki, bir kez yaptim ama o ay adetim 10 gun gecikti, kimi aslanperncesi diyor.. bilemiyorum.. Bu yuzden sizinde beni dualarinizda anmanizi istiyorum. Allah duasinda israr edeni severmis, hadi bizde israrla isteyelim, vazgecmeyelim. Moralimizi yuksek tutalim. Herkese sevgiler, ES

  YanıtlaSil