26 Eylül 2009 Cumartesi

Savaşı Kazananlar :)

www.cocukistiyorum.com sitesinde böyle bir bölüm vardır, aylarca veya yıllarca çeşitli nedenlerden çocuğu olamayan insanlar tedavi veya doğal yollarla hamile kaldıklarında bu köşeye hikayelerini yazarlar. Geçen sene en büyük zevkim buraya yeni eklenen yazıları okumaktı. Nedense her hamile kalan insanla birlikte biz kalamayanların da şansı artıyormuş gibi hissederdim. Forumdaki pek çok arkadaş da aynı şekilde bu yazıları okur ve hepimiz savaşı kazanan için sevinir ve bir gün o bölüme yazı yazacağımız günü beklerdik. Ben şimdi savaşı kazananlar hikayemi buraya yazıyorum :)

Aslında ben FSH, Erken Yumurta Yetmezliği vs. gibi konularda bilgi edinirken ve kendimce kürler uygularken bunu hiç savaş gibi görmedim. Kendimi hep şuna inandırdım “sen elinden geleni yap, sonra dönüp keşke şunu da yapsaydım deme”. Bir önceki yazımda bu işi kafaya takmaktan vazgeçtiğimi söylemiştim aslında insan ne kadar öyle dese de (gene dayanamayıp artık alışkanlık olduğundan herhalde) FSH ölçtürdüm ve FSH 30 çıktı tüm çabalarımla 10’lu değerlere düşen FSH gene yükselmişti , demek ki ben her şeyi boşuna yaptım diye üzüldüğümü hatırlıyorum. O gün değişik bir hastaneye gitmiştik çok tonton bir doktor vardı ultrasonda da yumurta görünmemiş olmasına rağmen çok da ümitsiz konuşup bizi üzmek istememişti. Fakat ben yıkılmıştım onca çaba boşa gitmişti demek hem FSH fırlamıştı hem de yumurta yoktu. Eh dedim artık bu konuyu bir kenara bırakmanın vakti geldi , hem işten ayrılmış yeni bir iş arıyordum , yeni bir iş bul orada biraz çalış ve bu bebek konusunu kafandan çıkar dedim kendi kendime. Derken başka bir iş buldum ve çalışmaya başladım fakat ne zaman ki ben bunu kendi kafamda söyledim o ay hamile kalmışım :)

Evet doktorlara göre belki imkansız ama FSH 30 ile hamile kalmıştım ve o ay ultrasonda yumurta da yoktu ( bu yüzden uzunca süre bebeğe sürpriz yumurta dedim). Bunu bana daha önce çocuğun olmaz diyen doktorlara söylediğimde “ her kadın vücudu birbirinden farklıdır, kiminin yumurtası 3.gün oluşmaya başlarken, kiminin daha geç oluşur” “ zaten tıp matematik gibi bir bilim değildir iki kere iki illa da dört etmez” , “ bazen genç hastalarımızda böyle mucizeler olabiliyor” gibi cevaplar verdiler. Eee hani bugüne kadar çizdiğiniz o karamsar tablolar? hani FSH 30 iken bir kadın bırakın hamile kalmayı adet bile olamazdı? . Evet doktorlar belki de genelden bahsediyor ve insanlara boşuna ümit vermek istemiyor bunu anlıyorum ama en azından böyle bir olasılık da olduğunu söyleseler olmaz mı? Yerli ve yabancı kaynaklardan ben kendiminkine benzer pek çok örnek hikaye okudum. Ben belki şanslıyım ve bu kaynaklara ulaşabiliyorum ve bunları öğrenebiliyorum ama eminim benim kadar araştırma imkanı olmayan ve doktorlar ne derse inandığı için boşu boşuna ( sırf birileri daha fazla para kazansın diye belki) tüp bebek yaptıran yada çocuğu olamayacağına inanıp tüp bebeğe de parası olmadığından kahrolan kim bilir ne çok kadın vardır memlekette?

Hamile olduğumu öğrendiğimde bir yandan çok mutluydum (hatta biraz şoka girdiğimden o gün çok da sevinemedim açıkçası) bir yandan da içimden doktorlara karşı çok öfkeliydim. Neden insanlara böyle bir olasılık da olduğunu söylemiyorlar deyip duruyordum sürekli içimden. Sonra içimdeki bu öfkeden arındım ne de olsa artık amacıma ulaşmıştım ve sonunda bende hamileydim  Şimdi o uğruna çok gözyaşı döktüğüm bebeğimin gelişi için gün sayıyorum ve yaşananlara bakıp keşke kendimi bu kadar yıpratmasaydım diyorum ama sanırım insanın elinde değil. Bu yazıyı okuyup aynı durumda olanlar varsa ve imkanları da varsa bu dönemlerden geçerken kesinlikle psikolojik destek almalarını öneririm çünkü insan bu konuyu en yakınıyla bile konuşmak istemiyor nedense ve içini döktüğü platformlar ancak forumlar olabiliyor canlı bir insana dert anlatmak daha mantıklı olabilir. Erkekler bu konuda çok daha rahat olabiliyorken biliyorken kadınlar bu konuda çok ama çok hassas. Bu yüzden toplumdaki birkaç yıllık evli insanlara sürekli “ hadi artık çocuk yapın” “niye yapmıyorsunuz ama canım?” gibi sorular soran insanlara da sinir oluyorum belki yapamıyorlar kardeşim olamaz mı böyle bir ihtimal?

Hamile olduğumu öğrendiğim andan itibaren bebeğin erkek olacağını hissetmiştim nasıl bir duygu bilmiyorum ama içime doğmuştu diyelim ve 22.Nisan.2009’da minik yavru henüz 18 haftalıkken kesinleşti evet bir oğlumuz olacaktı. Doğrusu o aşamada benim için cinsiyeti çok da önemli değildi , kendimi bebeğin sağlıklı bir şekilde doğmasına odakladım.

Şimdi her gün bize bu mucizeyi verdiği için Allah’a şükrediyorum , yaptıklarımı yapmasam gene de hamile kalır mıydım? Veya yaptıklarımın bir faydası oldu mu ? o kadar şey yaptım gene başladığım noktaya FSH 30 noktasına geri döndüm bu durumda yaptıklarım boşa mı gitti? Bu soruların cevaplarını bilmiyorum hiçbir zaman da bilemeyeceğim ama bunları yapmasam mutlu olamazdım hiçbir işe yaramamış bile olsa şimdi ben elimden geleni yaptım diyorum umarım yavrumun gelişine bir katkım olmuştur. Ayrıca başka bir yazının konusunu “Nasıl bir Anne Olmayacağım?” olarak belirledim buradaki en önemli madde herhalde şu olacak ileride çocuğa bak ben senin için nelere katlandım , ne çabalar verdim diye ziv ziv başının etini yemeyeceğim. (Oğlum, ileride bu blogu okursan ve bunu yapıyorsam bana hatırlatırsın :)) Çünkü mantıken çocuk istemedi ki senin çocuğun olmayı sen tutturdun ille de çocuğum olsun diye onun başına kakacak bir durum yok yani ortada.

İnşallah gün gelir ve bizim çocuğumuz olduğun için sende mutlu olursun yavru kuş çünkü biz sana kavuşacağımız için çok mutluyuz :)

7 yorum:

 1. Nihal yazini büyük bir zevkle okudum. Bir okadarda duygulandim ve umutlandim. Senin yasadigin ve yukarida belirttigin duygularin tipkisini suan ben yasiyorum. Umarim benim finalimde seninki gibi olur. Tek istedigim saglikli, hayirli bir evlat.. Paylasim ve verdigim umutlar icin saol.. Sevgiler, Nasip_31

  YanıtlaSil
 2. Nihalcik, yazini büyük bir zevkle okudum. Hayranim sana acikcasi :-)

  Bir okadarda duygulandimki anlatamam.... acikcasi cok umutlandim. Senin yasadigin ve yukarida belirttigin duygularin tipkisini bende yasadim. Bugün tedavi sonuclarim 2 yumurta bos olmasi tüm hayalleirmin sonuydu. Yasim 40 ve Hormon sonuclarim 1 ay öncesi Menopaza girmissin demesi beni yerden yere vurmustu doktorum. Sonra Incir kürü ve Civan percemli ve Aslan pencesi ve önemli Cörek otu yagi gibi bitkiler sonucu FSH degerim 12´ye düsmesi düzenli adet görmem ve sonrasinda kendiliginde 2 yumurta 24mm ve 27mm büyümesi sans eseri ve bugünki yumurta toplama soncu benim icin büyük hayal kirikligi.... Tüm yazilarini okudum ve tekrardan kendimce umutumu kayip etmek istemiyorum. Senin önderide bulundugun Kürü denemeye kararliyim. Umarim benim finalimde seninki gibi olur. Tek istedigim saglikli, hayirli bir evlat.. Paylasim ve verdigin umutlar ve öneriler icin ayrica cok cok Tesekkürler, Almanyadan Sevgi ve Umutlar. Özgül Ayyildiz

  YanıtlaSil
 3. Yumurtanin gorunmemesi kotu bisimidir

  YanıtlaSil
 4. Doktora gittim ultrasyonda yumurta yok goremedim dedi tedirgin oldum lutfen aydinlatin beni

  YanıtlaSil
 5. Yumurtadan kastettiğiniz folikül mü acaba? Bildiğim kadarıyla yumurtanın kendisi gözle görülebilecek büyüklükte değil

  YanıtlaSil
 6. Merhaba nihal hanım gerçekten çok mutlu oldum bu yazıyı okuyabildigim için hem bana bir umut oldunuz hem de beni anlayan noktasindan virgülüne aynı duyguları hisseden birinin olduğunu bilmek o kadar rahatlattı ki beni inanazsiniz çocuğunuzla musmutlu upuzun yıllarınız olsun inşallah

  YanıtlaSil