2 Ekim 2009 Cuma

Hastaneye Gidiyoruz ...


Evet birazdan çıkıp hastaneye gidiyoruz heyecan dorukta. Eve döndüğümüzde yanımızda minik bir insan olacak hala inanamıyorum sanırım ona dokunmadan inanamayacağım.

Genelde bir çocuğun bir davranışını kınadığımda anne olanlar hemen “aman büyük konuşma başına gelir” der. Atasözlerine inanıyorum insanların başına gele gele bu sözler varolmuş buna da inanıyorum fakat kişinin bir insan yetiştirirken bazı şeyleri önce kendi kafasında belirlemesi taraftarıyım. Hatta bu maddelerde eşle de anlaşılırsa tadından yenmez (çocuk yetiştirme konusunda aynı fikirde olan anne baba var mı acaba merak ediyorum)

Hamile kaldığım andan beri sık sık bir insan yetiştirmenin ne kadar büyük bir sorumluluk olduğunu, çok dikkatli ve özenli olmak gerektiğini düşündüm. Bununla ilgili bulabildiğim ilgimi çeken birçok kaynak (en çok da blog) okudum. Hatta çevremden “abartma her çocuk bir şekilde doğup büyüyor” gibi tepkiler de aldım. Ama bence bu insanın kişiliğinde olan bir şey ben yaptığım her işi titizlikle yapmayı seven bir insanım ve sanırım bir çocuk büyütmek hayatta yaptığım en önemli iş olacak bu durumda bu en önemli işe de gereken özeni göstermek gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden kafamda bazı şeyler canlandırdım , bunları gerçek hayatta uygular mıyım ? ne kadarını uygulayabilirim? Bunlar tartışılır ama en azından ben fikir olarak kafamda ne yapıp ne yapmak istemediğimi belirledikten sonra davranışlarımı da buna göre şekillendirebilirim diye düşünüyorum.( yada en azından umuyorum diyelim)

• En sinir olduğum şey olduğundan (annem biz küçükken ve hatta büyükken de sürekli yaptığından) çocuğun peşinden yemekle koşan bir anne olmayacağım. Yeterli beslenmesi için gerekeni yaparım tabii ki ama abartan bir anne olmayacağım.
• Aman çocuk kucağa alışmasın diyenler var diye bebeğime sarılmaktan çekinmeyeceğim. Evet belki kucak bebeği olacak ve sonra ben zorlanacağım ama onu doğduğu andan itibaren seven, öpen, kucaklayan ve sarılan bir anne olacağım.
• Her şeyi kalıplara uydurmaya çalışan bir anne olmaktansa çocuğunu gözlemleyen ve onu anlamaya çalışan bir anne olacağım. O daha minik bir bebekken bile davranışlarını gözlemleyip onu anlamaya çalışacağım.
• Çocuğa ben senin için şunu yaptım, yemedim yedirdim, saçımı süpürge ettim gibi serzenişlerde bulunmayacağım. Bunları çocuk istemedi , sen kendi seçimin olarak yaptın ne yaptıysan.
• Ben zamanında yapamadım aman çocuğum yapsın diyen bir anne olmayacağım. Her insan farklı bir bireydir ve çocuğumun kendi istek , zevk ve tercihleri olacağı gerçeğini kabullenen bir anne olacağım.
• Çocuğum illa da iyi okullarda okusun diye daha minicikken onu okul, dershane, özel ders, özel hoca dörtgeni içine sıkıştıran bir anne olmayacağım. Çocuğun ders çalışması gerektiğini ona tabii ki anlatacağım ama onu boğmayacağım, çocukluğunu yaşayabilmesi için elimden geleni yapacağım.
• Proje çocuk yetiştirmeye çalışan bir anne olmayacağım. Çocuğa sürekli İngilizce, piyano, at binme, yüzme, tenis vs. dersler aldırmayacağım. Ona tüm bunları yaşatacağım belki ama içlerinden istediğini seçmesi için yönlendireceğim. Kendi yeteneğine göre kendi sporunu, hobisini seçen bir çocuk olması için uğraşan bir anne olacağım.
• Çocuğunu dinleyen bir anne olacağım. Çok yorgun da olsam, çok işim de olsa , o anda başka bir şeyle meşgul bile olsam gelip bana bir şey anlatmak istediğinde durup elimde ne varsa bırakıp onu dikkatle dinleyen bir anne olacağım.
• Onun çocukluk anıları biriktirebilmesi için elinden geleni yapan bir anne olacağım. Kokusu benim hala burnumda olduğundan onun da böyle bir anısı olsun diye evde çilek reçeli yapmayı öğrenip tüm evi çilek kokutan bir anne olacağım.
• Yerlere dökülecek, etraf pislenecek vs. diye deneyler yapmasını engelleyen bir anne olmayacağım. Yemek yemeyi öğrenirken her yer pislense bile etrafı dağıtmasına ses çıkarmayacağım.
• Herhangi bir ortamda arkadaşlarıyla sohbet eden annesine defalarca anne, anne,anne diye seslenen çocuğa ısrarla dönüp bakmayan annelerden olmayacağım.
• Aşırı korumacı, çocuğu fanusta büyütmeye çalışan bir anne olmayacağım. Her şeyin doğal akışında olmasına gayret eden bir anne olacağım.
• Telefon açıp insanlara sürekli bebeğinden bahseden bir anne olmayacağım. Bebek nasıl? sorusuna küçücük insan nasıl olabilirse öyle işte diyen bir anne olacağım bu soruya atlayıp kaç defa emdi , kaç defa kakasını yaptı gibi detaylara giren bir anne olmayacağım.
• Çocuğuyla üşenmeden oyun oynayan ona oyunlar üreten bir anne olmaya çalışacağım.
• Çocuğa her şeyi söyleyerek dikte etmeye çalışmaktansa yaparak örnek olmaya çalışan bir anne olacağım. Onun yanında her gün kitap okumak, Tv izlemek, dişini fırçalamak gibi.
• Çocuk şımarmasın diye ona sevgisini göstermekten çekinen bir anne olmayacağım. Biraz büyüyünce benden bıkacak ve utanacak bile olsa onu mıncıklayıp, sevmeye, öpmeye çalışan sevgisini gösteren bir anne olacağım.
• Kendisini tamamen çocuğuna adayıp “ matematikten 90 aldık” gibi cümleler kuran bir anne olmayacağım, çocuğun ayrı benim ayrı birer kişilik olduğumuzu kabullenip onun davranışlarını kendim yapıyormuş gibi anlatmayacağım.
• Gene kendisini çocuğuna adayıp hayatında çocuk dışında hiçbir meşgalesi olmayan bir anne olmayacağım. Çocuğumla ilgileneceğim ama yanı sıra diğer uğraşlarıma ve sosyal hayatıma devam edeceğim.

Bakalım kucağımda seninle eve girdikten sonra bu yazdıklarımı ne kadar yapabileceğim, birlikte göreceğiz oğlum...

5 yorum:

 1. ne kalem varmis sende yaaa. gozlerim doldu. ne guzel tespitlerin var. inanilmaz.

  YanıtlaSil
 2. sağol canım önemli olan yazmak değil uygulayabilmek tabii , onu da ne kadar yapabilirim zaman gösterecek.

  YanıtlaSil
 3. Teşekkürler Özgür, ne kadarını yapabiliyorsun dersen ? I'm working on them :=)

  YanıtlaSil
 4. Selam canim,
  Is basa dusunce (su an 12. hafta) blogu detayli detayli okuyodum.Zaman zaman bakarim da hic alici gozuyle okumamisim daha once onu farkettim.Nasil bir anne olmak istiyorum diye yazsam heralde anca bu kadar yazardim ben de...Bence muhtesem bi anne oldun sen, ayni tarif ettigin gibi. darisi basimiza, heyecan dorukta :))
  Asli Candemir Ozbek

  YanıtlaSil