15 Aralık 2009 Salı

40 Uçurma Seremonisi

11.Kasım.2009'da Poyraz tam 40 günlük oldu. Etrafımdan sürekli bu kırkı çıkma olayının çok önemli olduğunu duyardım. Gece uykuları, ağlamaları, huysuzlukları herşeyi kırkı çıkınca mucizevi bir şekilde yok olacakmış gibi bir hisse kapılmıştım çünkü sürekli büyükler " kırkı çıkınca düzelir" diyordu. Bana kalırsa ha 39, ha 40 çocuk bir günde nasıl değişebilirdi ki?
Öte yandan atasözlerine ve büyüklerin adetlerinin bir kısmına inanırım eskiden bebekler 40 gün dışarı çıkarılmazmış günümüzde artık bunu uygulayan pek yok sanırım mesela Poyraz daha 1 haftalıkken parka gitti etrafımdaki gençlerin çoğu da kırkını beklemeden bebeği dışarı çıkarıyor. Günümüz dünyasında 40 gün evde oturmak bizlere zor geliyor ama büyüklerin bir bildiği var bence çocuğun dış dünyaya alışması için mümkün mertebe onları korumamız lazım.
Dışarı çıkarmama geleneğine uymadık belki ama bunun dışındaki tüm 40 uçurma geleneklerini fazlasıyla yerine getirdik diyebilirim. Burada devreye gene Poyraz'ın teyzeleri girdi, şaşırmadınız değil mi ? :)
11.Kasım Çarşamba hafta içi olduğundan akşam ablamların bize gelmesi ile seremoniye başladık. Öncelikle Poyraz'ın 40 banyosunu hazırladık. Banyo yapacağı suya 40 tane taş, nazar boncukları ve altın atıldı ve o suyla Poyraz'ı yıkadık , bir yandan dualar edildi Poyraz için. Daha sonra bu suyla ben yıkandım. Daha sonra Poyraz'a 40 cicilerini giydirdik.


Hepimiz giyinip hazırlandıktan sonra teyzelerinin hazırladığı 40 uçurma hazırlıklarını görmek üzere yan sokağımızda oturan Ananenin evine doğru yola çıktık. Eve vardığımızda bizi bu güzel hazırlıklar bekliyordu.Ablamlar bu özel gün için gene çok güzel hazırlıklar yapmıştı. 3 ayrı sepet vardı. Bunlardan ilki anneye alınmış hediyelerdi güzel bir hırka, kolye, nazar boncuklu bileklikler, patik şeklinde mumlar. İkincisi Poyraz'ın aşağıdaki hediye sepetiydi.


Sepetin içindeki en güzel şey Poyraz'ın yumurtalarıydı, özenle hazırlanmıştı gören herkes bu yumurtalara bayıldı şu anda kütüphanemizin üstünde duruyor bu güzel yumurtalar. 40 uçurmasında bebeğe verilen yumurtanın anlamı " Yumurtadan çıkan civcivler gibi çabuk büyüyen, sağlıklı ve tok bir insan ol" . Sepette ayrıca okuyup büyük adam olsun diye defter kalem ve kitap, ayna, bir makara ip,bebek kesesi, oyuncak ve hediye olarak şık bir tulum vardı.

Asıl kırk uçurma geleneğine göre bebeğe verilecek şeyler ise aşağıdaki sepette çok şık keseler içinde hazırlanmış ve her birinin anlamı keselerin üstüne kağıtlarda nazar boncuklarıyla iliştirilmişti.
Sepetin içinde özenle hazırlanmış keselerin içinde neler vardı, buradaki yazıların hepsinin telif hakları Nesrin Özel'e aittir , kopyalanamaz :)
EKMEK : Elinin bereketi hiç azalmasın, annen baban elinin ekmek tuttuğu günleri görsün, seninle gurur duysun.
PAMUK : Saçın ve sakalın aklaşana kadar çok uzun ömürlü ol, kalbin pamuk gibi yumuşak olsun.
PİRİNÇ : Sana, evine ve evimize bereket gelsin.
TUZ: Ömrün evin tadı tuzu gibi iyi olsun, ağzının tadı hiç kaçmasın.
ŞEKER : Ağzın hep tatlı olsun, tatlı dilli, güleryüzli bir insan ol ve kimsenin gönlünü kırma.
UN : Çok uzun, sağlıklı ve un gibi tertemiz bir ömrün olsun, ak sakallı dede olup torunlarını ağız tadıyle gör.
METAL BOZUK PARA : Ömrün boyunca hep bol kazançların olsun, bu paralardan çok çok daha fazlasına sahip ol.
ÇÖREKOTU : Bereket getirsin hayatına, sağlık, mutluluk, başarı, aşk, huzur, şans, kısmetin hep en bereketlileri senin olsun, bütün zorluklar senden uzak olsun, hayatın boyunca güleceğin şeyler yaşa.

Tüm bu güzel hediyeleri açıp okudum, Poyraz yanımda uslu uslu yattı, ağlamamak için kendimi zor tuttum bunlar bir insanın çocuğu için isteyebileceği ne güzel dilekler.

Bir inanışa göre kırk uçurma için 7 ev gezilirmiş ama hava soğuk olduğundan biz 2 evle yetindik önce ananeye gittik böylece Poyraz kendi evi dışında ilk gittiği ev ananesinin evi oldu. Tüm bu güzel hazırlıkları kameraya çektikten sonra toplanıp teyzemlere gittik. Poyraz burada ilk kez büyük ananesi ile tanıştı.


Poyraz burada da yumurta, şeker, tuz, bozuk para, pamuktan oluşan çıkının aldıktan sonra evimize döndük. Kutlamalarımız burada da bitmiyordu. Teyzeleri nazar boncuğu şeklinde pasta yaptırmıştı Poyraz'a. Biz ailecek kutlamaları çok severiz. Bugüne kadar doğumgünlerimizi kutlamakla yetiniyoduk şimdi Poyraz'la birlikte bir sürü kutlayacak güzel şey çıktı :) Evde Poyraz için güzel bir sofra kurduk ve pastasını kesip afiyetle yedik. 41 Kere Maşallah kırkı çıkan güzel oğluma.


Bütün bu güzel hazırlıklar için teyzelerine bir kez daha teşekkür ediyor Poyraz.

12 yorum:

 1. Mükemmel bir kırk uçurma olmuş.Poyraz bebeğe selamlar bizde 11 gün sonra kırk uçuracağız inşallah.Allahım herkesin çocuğunu esirgesin.DOĞANLI AİLESİ MERSİN

  YanıtlaSil
 2. Allah analı babalı büyütsün nazar değmesin İNŞAALLAH

  YanıtlaSil
 3. Harika olmuş..sağlıklı büyümeler

  YanıtlaSil

 4. Article writing is also a excitement, if you know after that you can write otherwise it is complex to write. msn hotmail sign in

  YanıtlaSil
 5. Keep up the work, great job! The Turkish government has introduced an online visa system that allows US citizens to obtain a visit visa electronically. Turkey visa for US citizens , US citizens can now easily apply for Turkey Visa from their home or office.

  YanıtlaSil
 6. Superb information article. Thank you . The travelers need to fill up the kenya multiple entry visa application form to get the Kenya visa. Therefor, if the apply online, will get the fastest visa services with 24 hours customer support.

  YanıtlaSil
 7. I appreciate your efforts. I found a lot of interesting stuff in your blog, Ukraine Business Visa is a golden opportunity for foreigners who need to travel for reasons related to their business work, such as attending a business meeting, negotiations, etc. It is a single-entry travel document.

  YanıtlaSil
 8. Thanks for posting this information. it is very useful, now I am informing you Foreign travelers can now apply for Indian tourist visa online. It is a very easy and straightforward process.

  YanıtlaSil
 9. This is a very useful article. Indian emergency visa application form, you can get a visa within 1 to 3 working days by filling the India emergency visa application form.

  YanıtlaSil
 10. Great article! It's really useful and informative. With the new updates, it's very innovative and interesting. Thanks. Travelers have a question: do US citizens need visa to go to India? The answer is yes. American citizens now have easy access to Indian visas, as the immigration process is all handled online.

  YanıtlaSil