9 Aralık 2009 Çarşamba

İlk Banyo...

Poyraz 1 günlükken hastanede sünnet oldu bu yüzden onu 3 gün yıkamayın dedi doktor. Bebek bakımı konusunda nedense herkesin farklı fikirleri oluyor ve insan neye inanacağına karar veremiyor. Internette iyi güzel ama çok fazla bilgi daha fazla kafa karışıklığını da beraberinde getiriyor. Örneğin bazı doktorlar bebeği göbeği düşene kadar yıkamayın diyor kimileriyse göbeğinin düşmesini beklemeyin hastaneden çıkar çıkmaz gün aşırı bebeği yıkayın diyor. Ben hem göbeği düşmediğinden hemde sünnetten dolayı Poyraz'ı yıkamak konusunda çok kararsız kaldım. Vücudunu sıcak su ve temiz mendillerle sık sık temizledik ama bir türlü yıkayamadık.

Kimi bebeklerin göbeği 1 hafta olmadan düşüyormuş bizimki 15 günlük olduğunda göbeği hala duruyordu. Doktoru 21 günlükken halen düşmemişse getirin biz alırız daha fazla durmasın demişti. Poyraz bey sanırım herşeyi son güne bırakan bir insan olacak ki, ( babası ve necla teyzesi gibi :) tam 21.gününde düştü göbeği.

Poyraz 16 günlükken 18.Ekim'de hem o gün Poyraz'ın ziyartetçileri geleceğinden hemde yeter artık göbeği daha fazla beklemeyelim diye düşünüp babası ile ikimiz Poyraz'ı ilk defa yıkadık. Zaten tüm malzemeleri almıştık ama tehlikeli olabilir diye küvet ayağı almamıştım mutlaka şartmış banyoda küvetini yere koyunca eğilip yıkamaya çalışırken beli acayip ağrıyor insanın. Gittiğim gebelik kursundan öğrendiğim en güzel şey bebek banyosu teknikleri olduğundan ilk banyosunu çok güzel yaptırdık oğlumun.


Forumlarda da bebeklerin suyu pek sevmediğini ve ilk banyolarında yaygarayı basıp çok fazla ağladıkarını okumuştum yakın zamanda doğum yapan bir arkadaşımsa banyo yaptırırken kızlarının eti kesiliyormuş gibi ağladığını bu yüzden çocuğu bir türlü düzgün yıkayamadıklarını söylemişti bu yüzden gözüm biraz korkuyordu açıkcası ama bizimki sıcak suyu döker dökmez mest oldu. Normalde ilk aylar altını değiştirirken çok ağlıyordu Poyraz, çıplaklığı sevmediğini düşünüyordum ama tam tersi sıcak suda çıplak olmaya bayıldı resmen. Biz su dökdükçte o daha da mutlu oldu, 15 gün sonra temizleniyorum diye de sevinmiş olabilir tabii çocuk :)

Böylece ilk banyosunu çok güzel ve rahat bir şekilde yaptırmıştık olduk bebeğimizin. Bendeki banyo yaptırma fobisi de ortadan kalkmış oldu ondan sonra rahatlıkla yıkadık Poyraz'ı.  Çevremde ve bloglarda doğum yapanlara bakıyorum genelde çoğunun yanında doğumdan sonra annesi veya kayınvalidesi kalıyor ve bebeğin ilk banyosu ve diğer pek çok ilki büyükler tarafından yaptırılıyor ben hastaneden eve çıktıktan sonra bizim evde hiç kimse kalmadı hem annem rahatsızdı o sıralar hemde biz tercih etmedik ve gördüm ki insan herşeyi kendi başına da yapabiliyor. Sezeryanın dikiş sancıları çok uzun sürmediğinden bebeğimin herşeyini kendim yapabildim tabii sevgilinin katkılarıyla , herşeyi birlikte yaptık.

Banyodan sonra kurulanıp misler gibi tertemiz oldu oğlumuz..

1 yorum: