24 Aralık 2009 Perşembe

Poyraz'ın İlk Bayramı...

Şeker Bayramında Poyraz karnımdaydı ve o zaman bile şeker ve harçlığını almıştı teyzelerinden ama dünyadaki ilk bayramı Kurban Bayramı oldu. Geçen yıl Eylül ayında Erenköy'e annemlerin yan sokağına taşındık o zaman hamile filan değildim ama isabet olmuş şimdi Poyraz aileme çok yakın büyüyor. Geçen seneden beri her bayram arifesinde Nesrin'le yiyecek birşeyler hazırlamamız adet oldu iki ev içinde kek, kurabiye, börek vs. birşeyler yapıyoruz. Bu bayram da bu geleneği aksatmadık Poyraz'a babası bakarken biz mutfak hazırlıklarımızı yaptık. Poyraz'ın ilk bayramı için teyzeleri bayramlık ciciler almıştı.

Her bayram sabahı geleneksel olarak anneme kahvaltıya gideriz bu sefer daha da telaşlı oldu tabii kendimizi hazırladıktan sonra Poyraz'ı da hazırlayıp ananesine gittik.

Poyraz teyzesinin onun için özel yaptırdığı tshirtle pozlar verdi, kahvaltımızı edip, fotoğraflar çektik.
Her bayram kahvaltıdan sonra mezarlığa babamı ziyarete gideriz bu seferde geleneği bozmadık hava soğuk olduğundan Poyraz babasıyla arabada beklerken ben babamı ziyaret ettim. Çocuksuz bayramlarımızda mezarlıktan sonra benim ananeme giderdik ananem, 5 dayım ve bir teyzem aynı binada oturduğundan bayramın ilk günü genelde orada geçerdi fakat Poyraz'lı ilk bayramımızda bu geleneği bozduk hem havadan hemde grip salgınından dolayı Poyraz'ı çok kişiyle yakın temasta olabileceği yerlere götürmedik.

Bayramın 2.gününü çekirdek aile olarak geçirdik. Kahvaltıdan sonra hazırlanıp Poyraz'a cicilerini giydirdik ve kendimizi Bağdat Caddesine attık.

Poyraz her zamanki gibi dışarı çıkmadan uyudu ve tüm gezme boyunca da uyudu. Caddede Mothercare'in büyük bir mağazası var orada emzirip altını değiştirdim böylece gezmeyi akşam yemeğine kadar uzatmış olduk. Çocukla da dışarıda uzun süre vakit geçirilebiliyormuş onu anladık ve akşam olunca ancak eve döndük. Poyraz akşam evde babasının omzunda uyumaya devam etti.

Tabii bütün gün ve akşam uyuyan Poyraz haliyle gece sabaha kadar uyumadı bizi de uyutmadı. Sabah olduğunda artık o kadar yorulmuştum ki hemen destek kuvvet Nesrin teyzesini çağırdım o Poyraz'a bakarken ben uyudum o sırada bütün gece deliren babası da kendini kahvaltı için sokağa atmış. Bütün gece uyumayan cingöz oğlum sabah da teyzesiyle oynayıp gene uyumamış.

Ben kalkıp kendime geldikten sonra ancak saat 2 de kahvaltı edebildim evi topladım. Ankara'ya gelin giden canım arkadaşım Aslı ve kocası kısacık bayram tatillerinde vakit yaratıp Poyraz'la tanışmaya geldiler. Bizden 1 yıl önce evlenmişlerdi, artık karar da vermişler inşallah seneye onların da bebeği olacak.
 

Aslı'lar gittikten sonra Poyraz'ın diğer bayram cicilerini giydirdim biz küçükken annem bize 3 güne 3 ayrı bayramlık alırdı oğluma da bir sürü bayramlık aldık çoğunu giydiremedik bile. Yeni cicilerini giyip tekrar ananeye gittik ve teyzeleriyle Palladium'a gidip gezdik.

Bayramın son günü Poyraz gündüz biraz huysuzluk yaptı 2'ye kadar ancak kahvaltı edebildik. Daha sonra Poyraz'ı görmeye Ebru Teyzesi ve Demir abisi geldiler. Demir 6 yaşında kocaman abi olduğundan Poyraz uyurken sessiz olmamız konusunda bizi uyardı bizde bol bol sohbet ettik arkadaşımla.  Akşam ise çekirdek aile olarak evimizdeydik, böylece Poyraz'ın ilk bayramı bitmiş oldu. Canım oğlumla beraber nice bayramlar yaşarız inşallah.

1 yorum: