29 Ocak 2010 Cuma

30'lu Yaşlar..

Ben yeni yaşımı söylemek için doğumgününü bekleyenlerden değilim henüz. Yeni yıl geldi mi hemen yeni yaşımı söylemeye başlarım dolayısıyla artık 30 oldum en önemlisi de anne oldum. Son yıllarda insan ömrünün uzadığından bahsediliyor ve 50 yaşında ölen bir kişi için çok genç yaşta gitmiş deniyor. Bunun üzerine düşünüyorum 50 gençse biz neyiz ? öte yandan dışarı bakıyorum 15-20 yaş arası insanlar var, peki onlar gençse biz neyiz? Sanırım 30'lu yaşlar arada kalmış yaşlar ve fakat insan gene de kendini kimine göre daha genç kimilerine göre de daha yaşlı hissetmeye başlıyor. Mesela ben son zamanlarda sık sık yaşlandım mı ben acaba diye düşünmeye başladım beni bunu düşünmeye iten nedenler oldu tabii, örneğin;

* Artık Collezione'dan hiçbir şey beğenip almıyorum oysa çok değil 3-4 sene önce herşeyini beğenir ne çok giysi alırdım ordan, şimdi ordan alışveriş yapanlara bakıyorum ne kadar genç görünüyorlar.
* Eskiden beri iş ilanlarını okumayı severim geçen gün baktım bir çok ilanda 27 yaşını aşmamış ibaresini gördüm, aman allahım dedim demek artık genç değilim , 27 yaşından büyükleri istemiyor işverenler , şaşırdım.
* Klasik ama gerçektir hiç bir nesil bir öncekini beğenmez. Bana göre annem bazen eski kafalılık yapıyor ama kendime gelince hep diyorum ki ben çok modern bir anne olacağım oğlumu anlayacağım o beni eski kafalılıkla suçlamayacak ama dünyaya bakıyorum teknoloji son hızla gelişiyor herşeyi takip etmek imkansız dolayısıyla ister istemez çocuk bizi beğenmeyecek gibi hissediyorum.
* Mesela şimdiki gençler (!) her yerden ve sürekli internete bağlanıyorlar, cep telefonları ellerinden düşmüyor ve cep telefonundan internete bağlanıp habire mesajlaşıyorlar. Ben herhalde yaşlanmış olmalıyım ki cep telefonundan internete bağlanmayı sevmiyorum , tuşlar ve ekran çok küçük geliyor minik minik harflere basmaktan sıkılıyorum, demek ki teknolojiye ayak uyduramıyorum :)
* Şimdi bebek olduğundan gidemiyorum ama ondan önce de son yıllarda artık gece bar gezmelerinden, eller havaya dans etmekten zevk almaz olmuştum. 18-24 yaş arası gençlik Taksim'e akma peşindeyken, bizler daha çok sinema, tiyatro veya ev gezmelerine gider olmuşuz, yaşlanıyor muyuz ne?
* Gene şimdiki gençlere bakıyorum çoğu kitap okumayı sıkıcı buluyor ve okumuyor. Hayatları internet olmuş, facebook var twitter var ama dikkat ederseniz oradaki durumlar da hep 1-2 kısa cümle ile özetleniyor çünkü bir paragraf (!) gibi uzun şeyleri okumaya hiç bir gencin tahammülü yok. Kitap okumak bile sanki bir yaşlılık belirtisiymiş gibi gelmeye başladı.
* Kavak Yelleri dizisini bir türlü sevemedim,sanırım izleyici kitlesi bizden çok daha gençler.

Öte yandan tabii ki hala kimilerine göre çoook genciz mesela:
* Sütaş'ın yeni inekli reklamını gören amcam "yaa nasıl uçuruyorlar o inekleri öyle?" diye hayret edebiliyor yani bilgisayar, animasyon vs. hiçbir şeyden haberi yok bilmiyor, öğrenmiyor ve halinden de çok memnun :)
*Annem alalı yıllar olmasına rağmen hala cep telefonundan mesaj atamıyor, bazen aramayı bile beceremiyor ama o da halinden memnun.

Evet sanırım 30 ve 40'lı yaşlar arada kalmış yaşlar. Ne çok genciz, ne çok yaşlıyız ne de orta yaşlıyız arada kalmışız..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder