8 Ocak 2010 Cuma

Bebek İhtiyaç Listesi-1

Kadınların alışverişe bayıldığı malum fakat insan hamile kaldığını öğrendiği anda hemen gördüğü tüm minik kıyafetleri cicili bicili şeyleri almaya başlamak istiyor cinsiyetini öğrenene kadar bile zor tutuyor kendini, tüm kadınların aynı olduğundan eminim. Doktorlar alışveriş için en azından 28.haftaya kadar bekleyin bebek erken doğarsa yaşatma şansımız olan bir dönem olsun sonra alışveriş yapın dese de kaç hamile kadın bunu dinliyordur bilmiyorum zira ben cinsiyeti öğrenene kadar ancak dayandım.

Bebek alışveriş listesi diye bir kavram var ilk kez anne olacak kadınlar benim gibi araştırmaya da meraklıysa önce internette bu listeleri dikkatle inceliyor aslında çoğu hemen hemen aynı bazıları çok detaylı ve abartılı da olabiliyor ama genel olarak ihtiyaçlar belli. Maddi duruma göre markalara da karar verince gerisi çok ama çok zevkli ben alışveriş işini çok abarttım özellikle kıyafet konusunda.

3 aylık deneyimle neyi neden aldım ve kullandım mı yorumlarıyla yazacağım bazı şeyleri sırf bu listelerde görüp aldım ve henüz hiç kullanmadım :)

EMZİRME

1) Lansinoh Göğüs Kremi - herkes tavsiye ediyor en iyisi bu markaymış o yüzden aldım 56 gr.olan büyük boydan aldım ilk 3 hafta emerken gögüslerim çok acıdı ve kullandım çok fazla fayda etmedi acı devam etti ama biraz da olsa rahatlattı, 10 gr.olan küçük boyu var ondan almak daha mantıklıymış.

2) Lansinoh Göğüs Pedi - 24'lü paketten aldım ilk 2 hafta Poyraz emerken diğer memeden süt akıyordu ama evde olduğum için kullanmadım dışarıda belki mantıklı olabilir ama evdeyken gerek yok bence. Bu pedleri bir kenarından göğüse yapıştırmak gerekiyor çıkarırken beni rahatsız etti, bir daha kullanmadım kutusuyla duruyor evde.

3) Göğüs Koruyucu - Belki gerekir diye bir tane aldım belki kullanmam diye pahalı bir marka almadım iyikide öyle yaptım çünkü bir kere denedim ve hiç kullanışlı değil. İlk 2-3 hafta emzirirken göğüslerim çok acıyordu bu plastik bir parça meme ucuna takılıyor takıp denedim Poyraz kesinlikle emmedi zaten yapay plastik birşey emzik gibi sadece ucundan süt geliyor , bu da kullanmadıklarım arasında duruyor ilk etapta pahalı bir marka almaya gerek yok bence.

4) Göğüs Pompası - Medela'nın aşağıdaki modelini kuzenim bana getirdi kendisi kullanmış ve memnun kalmıştı bana geldiğinde bir kere sağım yaptık çok az süt çıktı. Fakat daha sonra ne kadar denediysem süt sağamadım aslında sütüm var ama pompada mı sorun var ben mi beceremedim bilinmez bir türlü olmadı.

Bu pompanın piyasa fiyatı 300 TL ben bunu denemeden almış olsaydım çok üzülürdüm çünkü şu anda işime yaramıyor ama birçok insan da memnun kalmış yani bu kişiye göre değişen bir olay. Şu anda çalışmadığımdan süt sağmaya gerek de görmüyorum. E-bebek mağazalarında pompalar denenerek satın alınabiliyor deneyerek almak en güzeli sanırım. Bu yazıyı yazdıktan sonra 26.Aralıkta aynen dediğim gibi yapıp E-bebeğe gittim pompa denemek istediğimi söyledim bir oda yapmışlar tüm pompalardan var ve gayet bilgili bir çalışan yardımcı oluyor. Ben önce yeni çıkan bir marka olan Milkwayin mini pompasını almayı düşünmüştüm fiyatı çok makul 100 TL fakat görevli arkadaş bu markanın çok sorun çıkardığını söyleyince Medela almaya karar verdim. Medela'nın mini elektrikli pilli pompasını denedim gayet güzel süt geliyordu pompayı aldım , eve geldim ve o günden beri kullanıyorum gayet basit ve çok kullanışlı. 140 TL'ye çok güzel bir pompa almış oldum.

5) Anne Sütü Saklama Poşeti :  En az 3 ay daha işe dönmeyeceğim halde süt pomposını ne olur ne olmaz diye aldım ve şu anda fazla sütlerimi sağıp depolamaya başladım. Bunları saklamak içinde özel kap veya poşet almak gerekiyor her markanın çeşitli fiyatlarda ürünleri var. Ben yeni çıkan bir Japon markası olan Milkway'in poşetlerinden aldım. 25 adet poşet fiyatı 20 TL. Şimdiden dolum yapıp buzluğa koymaya başladım bile.

6) Emzirme Sütyeni-  Şart ama hamileliğin sonundaki bedenden daha büyük olmalı ben son ayımda almıştım ve şu anda küçük geliyor gögüsler süt dolunca eskisinden 2 beden büyük bile olabiliyor. Ben Eminönünen çok uygun fiyata aldım zaten hepsi penye ve aynı işi görüyor. Çamaşır yıkama sıklığına göre 3-4 adet almak lazım çünkü insan emzirirken çok terliyor ve çabuk kirleniyor çamaşırlar.

7) Emzirme Yastığı - İlk başta gerek yok diye düşünmüştüm ve almadım fakat 2 ay emzirdikten sonra anladım ki şartmış emzirirken bebek memeye ulaşsın diye eğilmek gerekiyor ve bir süre sonra insanın beli çok ağrıyor sürekli böyle dursa insan kambur bile olabilir. Benim belim aşırı ağrıdığından 2 ay sonra ebebekten aşağıdaki yastığı aldım.Oldukça büyük bir yastık bunu beline geçirip bebeği üstüne koyuyorsun ve o şekilde emziriyorsun böylece arkana yaslanabiliyosun ve eğilmene gerek kalmıyor güzel bir buluş :)
BEBEK BAKIM ÜRÜNLERİ

1) Pişik Kremi - Sebamed aldım fakat Sebamed'de bir pişik önleyici krem bir de pişik kremi var. Pişik kremi yalnızca pişik olursa sürmek lazımmış ben önce yanlış almıştım sonra pişik önleyici olandan aldım ve ilk 1 ay her altını değiştirdiğimde sürdüm sonra daha seyrek sürmeye başladım ve pişik sorunu olmadı şu ana kadar.

2) Şampuan - Sebamed , kozmetik markası olmadığından tüm bakım ürünlerini Sebamed aldım. Vücudunu da kafasınıda bu şampuanla yıkıyoruz.

3) Islak Mendil - Unibaby Yenidoğan tam bir hayat kurtarıcı hastanede de evde de sürekli kullandım. Şifa'da gebelik kursuna giderken oradaki yenidoğan hemşiresi senelerce biz bebeklerin altına hiçbir ıslak mendili sürmedik bu marka çıkana kadar, şimdi yalnızca bu markayı kullanıyoruz ve tavsiye ediyoruz demişti çünkü bildiğiniz pamuk ve su var içinde başka bir katkı maddesi yok bu yüzden güvenilir buluyorum. 3'lü paketleri Eminönünde 10 TL, bol bol alıyorum ben.

4) Bebek Bezi - Prima Yenidoğan 98'li paketten 2 tane almıştım doğumdan önce 2 tane 66 lı paket de hediye geldi. Bu 4 paket 2,5 ayda bitti ve bu sırada Poyraz zaten 6 kiloya yaklaştığından 3 numaraya geçtim. Bezi stok yapmanın anlamı yok bebeğin doğum kilosuna göre çok değişebiliyor.

5) Alt Değiştirme Bezi - Can Bebe'nin var 12'li pakette satılıyor hastanede çok kullanışlı oldu ve ben bugüne kadar 2-3 paket kullandım. Dışarı çıktığımızda emzirme odalarında mutlaka kullanıyorum ve atıyorum çok kullanışlı.

6) Bebek Losyonu - Sebamed aldım ilk 3 hafta sürmedik ama ondan sonra her banyodan sonra vücuduna sürüyoruz. Saçları çok yağlı olmasına rağmen vücudu kuru oğlumun işe yarıyor.

7) Bebek Yağı - Sebamed , bunu da ilk haftalar kullanmadık ama ondan sonra her banyodan sonra masaj yapıyoruz hem cildine iyi geliyor hem rahatlatıyor.

8) Bakım ürünleri seti - Sevi Bebe'nin aşağıdaki setini aldım ama içinden yalnızca burun aspiratörünü kullandım.

Saçları o kadar ince ki tarakla taranmıyor zaten fırça da ayrıca bir tane almıştım onu kullanıyorum. Tırnak makası Mothercare'den çıt çıt makas almıştım onunla kesiyoruz termometre zaten ayrıca var yani bu set gereksiz olmuş biraz sonradan anladım :)

9) Kulak Temizleme Çubuğu - 1 paket Dalin marka aldım ilk başlarda korktum kullanmadım ama sonradan kullandım. En azından kulağının iç çevresini temizlemek gerekiyor çünkü pisleniyor.

10) Alt Açma - Ben odada İkeadan aldığımız şifonyeri alt açma yeri yaptım. Böyle bir yer şart çünkü yatak üzeirnde değiştirmeye kalkınca insanın eğilmekten beli ağrıyor. Yüksek bir yer kulağa tehlikeli gibi gelse de ilk aylar bebek dönemediğinden bir tehlikesi yok büyüyüp dönünce başka bir çözüm bulurum belki. Bu şifonyerin üstüne Next'ten 10 tl'ye çok güzel bir alt açma minderi aldım bunun dışı plastik ama çok şık birşey. Onun üzerine de battaniye ile takım aldığım alt açmayı koydum fakat erkek bebek her alt açmada çişini yapma potansiyeline sahip olduğundan onun da üzerine Can Bebe'nin alt açma örtüsünü seriyorum ve eğer bir kaza olursa onu atıyorum böylece her seferinde alt açmayı yıkamaya gerek kalmıyor. Pratik bir yer oldu temizlik açısından böyle bir köşe yaratmaya çalışmak lazım.

BEBEK BANYOSU

1) Banyo Küveti - Piyasadaki küvetler birbirinin hemen hemen aynı çok farkları yok ben fiyat olarak makul olan bir tane seçtim ve gayet kullanışlı bir sorun yaşamadık.

2) Banyo Küvet Ayağı - Ben ilk önce bunu biraz tehlikeli bulup almamıştım çocuk elimden kayarsa diye düşünmüştüm fakat ilk banyoyu küvetinde yerde yaptırdıktan sonra hemen bir tane satın aldık çünkü ayak olmayınca küveti yere koyup senin de eğilmen gerekiyor ve gene bel ağrısı baş gösteriyor. Bu yüzden hemen ertesi gün ayak aldık ve gayet güvenli bir şekilde kullanıyoruz.


3) Banyo Filesi - Sevi Bebe aldım ortası havlu gibi güzel fakat 1,5 ay kullandıktan sonra esnedi ve küvete büyük gelmeye başladı başka bir tane daha almak durumunda kaldım. Bazı uzmanlar fileyi önermiyor çocuğu direk küvetin içinde yıkayın diyorlar fakat su bir süre sonra pisleniyor ve çocuğun pis suyun içinde durması bana saçma geliyor bu yüzden file kullanıyorum.

4) Banyo Termometresi - Arzum'un oda ve banyo termometresini aldık ve artık suyun ısısını öğrenmiş olsam bile gene de ölçüyorum ne olur ne olmaz diye :)

5) Banyo Kovası ve Maşrapa - Bunlarında bebeğe özel olmasında fayda var plastik ürünler satan yerlerdende alınabilir ama hepsiburada gibi sitelerde de çok uygun fiyata satılıyor.

6) Banyo Süngeri - Annelerimiz lif örüyor bu iş için ama ben lif kullanmadım henüz. Mothercare'den 2'li satılan sünger aldım çok yumuşak ve kullanışlı. Yalnız bu süngerlerde bakteri birikiyormuş bunları her banyodan sonra kurutmak ve sık sık yenilemek gerekiyormuş.

7) Havlu - Ben 5 tane başlıklı havlu aldım başlıklı olması çok güzel bebeğin başını ayrıca kurulayabiliyoruz , çamaşır yıkama sıklığına göre havlu sayısını belirlemekde fayda var 5 biraz fazlaymış 2-3 tane yeterli. Ayrıca bornoz seti de aldım ama 1 yaşından önce çok büyük gelir.

8) Banyo Oyuncağı - Henüz almadım çok küçükken ilgisini çekeceğini sanmıyorum anlayabilir hale gelince almak da fayda var.

 BEBEK SAĞLIK ÜRÜNLERİ

1) Ateşölçer - Piyasada birçok çeşit ateşölçer var. Alından ölçen, kulaktan ölçen, 2 sn.de ölçen vs. insan önce karar veremiyor hangisini alacağına. Biz Kraft'ın kulaktan ateş ölçerini aldık ve çok memnunuz sonuçta hepsi aynı işi görüyor.
2) Oda termometresi - Bebeğin yattığı odanın 24 - 25 derece olması gerekiyor. Merkezi sistemli evlerde geceleri kaloriferler kapanınca ev çok soğuk olabiliyor odanın ısısını ölçmek şart. Arzum'un aşağıdaki termemotresini almıştım hem odayı hem banyo suyunun sıcaklığını ölçüyoruz, çok kullanışlı. Gece soğuyan oda için çözüm olarak elektrikli soba aldık.

3) Burun Aspiratörü - Sevi Bebe setin içinden çıktı, faydalı ve gerekli bir alet. Ekim ayının sonlarında havalar hala güzelken Poyrazı dışarı çıkardık ve biraz üşüttü burnu tıkandı. Bebeğin burnu bu aletle çok güzel temizleniyor.

4) Bebe Büyotu - Diğer adı sıcak su torbası, Bebedor'unkini aldım ve ilk 1 ay kullandık. İlk günler bebek sürekli ağladığından belki karnı ağrıyor diye düşünüp sıcak su yapıp kullandık biraz sakinleştirebiliyor.


Listeye bakanların gözü korkmasın diye devamını ikinci bir liste yaptım :)))

4 yorum:

 1. çok güzel bir yazı,elinize sağllık

  YanıtlaSil
 2. guzel yazi olmus. tesekkur ederim

  YanıtlaSil
 3. Merhaba,
  Bloğunuz çok güzel, başarılarınızın devamını dilerim.
  Ürün seçmek çok zor ,konu bebeğiniz olunca kararsız olmak çok doğal, özellikle eşim çok zorlanıyordu. Fiyatlar da çok farklı olabiliyor.
  Değişik bir siteye denk geldim : www.bebekurunleri.bebeksayfasi.com ,anne ve bebek ürünleri kategorisinde ürün arama motoru yapmışlar ,tüm annelere armağan olsun …

  YanıtlaSil
 4. Merhaba,

  güzel paylaşım teşekkürler, emzirme minderi gerekli mi ?

  http://www.bumudur.com/bebek/c/l/emzirme-minderi.html sizce hangini almalıyım ?

  YanıtlaSil