9 Ocak 2010 Cumartesi

Bebek İhtiyaç Listesi-2

Evet listeye kaldığımız yerden devam ediyoruz :)

BEBEK BESLENME

1) BİBERON- Hastane çantasında bulunsun ne olur ne olmaz diye Dr.Brown'un 125 cc'lik biberonunu aldım, şu ana kadar hiç kullanmadım ve umarım 6 ayı bitene kadar da kullanmam. Ayrıca bir tane de Bebedor aldım ama ilk etapta 1 tane bulunması yeterli. Sütü hemen gelmeyen anneler için hastanede Medela'nın kaşık biberonunu kullanıyolardı bebek biborena alışmıyormuş hemşireler mamayı bununla veriyordu minicik biberon 50 TL :)

2) Biberon Temizleme Fırçası - Bunu da Bebedor aldım içinde hem biberon hem emzik temizleyici var şu anda kullandığım pompanın biberonunu temizlemek için kullanıyorum, kullanışlı.

3) EMZİK- Belki gerekir diye Avent'in 0-3 ay emziklerinden aldım 2'li kutuda satılıyor. Ayrıca silikon uçlu başka bir emzik daha aldım fakat Poyraz bu emziklerin hiçbirini almadı :) sevmiyor çocuk. Bu yüzden ilk önce 1 tane almak yeterli bebek kullanıyorsa başka çeşitler alınabilir.

4) Emzik Kutusu ve Emzik Tutucu : Bunları da aldım ama emzik kullanmayınca bunlara da gerek kalmadı haliyle.

5) ÖNLÜK - Setlerin içinden çıkanlarla birlikte 15 tane filan önlüğü oldu Poyraz'ın. İlk etapta mama yemeyeceği için gereksiz gibi görünsede benimki gibi çok kusan bir bebeğiniz olursa gerekli oluyor, giysilerinin ıslanmasını bir nebze de olsa önlükle önlüyoruz.


6) Kusmuk Bezleri - Çooooooooook gerekli. Benimki gibi kusan bir bebek olursa çok lazım oluyor. 20 tane almıştım sonradan 12 tane daha aldık sürekli çamaşır yıkanmadığından gerekli oluyor, evin her köşesinde mendil var.

7) Biberon Isıtıcı - Henüz almadım ama biberon kullanırsam Arzum'unkini almayı düşünüyorum.

8) Sterilizatör - Katı gıdaya geçene kadar gerekli olmaz diye düşünüyordum ama makineyle süt sağmaya başlayınca biberon ve aparatları için gerekiyor Arzum'un sterilizatörünü alacağım.


9) Mama Sandalyesi - Bu da ilk 6 ay gerekli değil diye düşünüyordum ama teyzesi çok güzel bir model hediye almış Poyraz'a. Chicco Polly Magic Mama Sandalyesi Distraction. Bunun özelliği doğuştan itibaren kullanılıyor olması. Sandalye tam yatabiliyor bu sayede ilk günler biz Poyraz'ı buraya yatırıp masada yanımıza koyduk zaten yüksek olduğundan bizim yanımızda yiyor gibi oldu :)BEBEK GÜVENLİĞİ

1) Bebek Telsizi - Chicco'nun çift yönlü kullanılan bir modelini hediye aldı teyzesi, çok kullanışlı doğduğu günden beri kullanıyoruz. İlk etapta apartman dairesinde telsize gerek yok diye düşünmüştüm ama gerekiyormuş.

YATAK ve UYKU

1) Karyola ve Yatak : Bebek odası takımında büyüyebilen karyoları , yatağı ve uyku setini almış olduk, büyünce kullanacak gibi duruyor.
2) Park Yatak : 6 ay bizim odada yatmasını planladığımdan bizim odaya ayrıca bir yatak aldık. Kraft Jenny park yatak, içindeki şilte ve uyku seti takım olarak teyzesi hediye aldı. Yatak pratik olarak katlanıyor yazlığa
giderken de götürmeyi düşünüyorum.


3) Nevresim Takımı : En az 3 takım gerek. Park yatakla birlikte uyku seti geldi onun nevresim seti vardı onun dışında bende Taç'ın kumaşından nevresim diktirdik. Özellikle tek çarşaf çok gerekli.
4) Lastikli çarşaf : Yatağının ölçüsünde en az 2 tane almak lazım.
5) Battaniye : Battaniye ne kadar çok olursa o kadar iyi bence. Poyraz'ın iki tane kalın, 7 tanede penye battaniyesi var ve ancak yetiyor. Ana kucağında, oturduğu her yerde, yatağında vs. sürekli kullanılıyor ve kustuğu için kirleniyor.
6) Alez : Yatağının ölçüsünde 1 adet aldım ben kullanıyorum.
7) Yastık : 1 tane uyku setinden çıktı belinin arkasına koyuyoruz, 1 adet yeterli.
8) Cibinlik : Bu da uyku setinden çıktı, kullanmıyoruz.
9) Tomy : Uykuyla ilgili en önemli madde :) Tomy tavana şekiller yansıtıyor ve müzik çalıyor hergün uyumadan önce mutlaka açıyoruz müziği dinleyerek uyuyor.


10) Fön Makinesi :) : Uykuyla ilgili bizim için ikinci önemli madde. Bebekler sanırım anne karnında sürekli uğultu içinde olduklarından dünyada da bir ses arıyorlar mesela Poyraz aşırı sessiz ortamlarda rahat uyuyamıyor ama ne zaman dışarı çıksak arabada veya gürültülü yerlerde hiç uyanmadan uyuyor bu yüzden odada başucunda fön makinesi çalıştırıyoruz sesi onu rahatlatıyor ve daha rahat uykuya dalıyor. :) Sanırım her anne baba bebeğine uyku için ne gerekli zamanla deneme yanılma yöntemiyle buluyor.

TAŞIMA ÜRÜNLERİ

1) Ana Kucağı & Oto Koltuğu : Avrupada bu olmadan bebekleri hastaneden eve göndermiyorlarmış arabada güvenliği sağlamak için bu mutlaka gerekli diye okumuştum kendim satın almadım kuzenimden aldım ve şu ana kadar hiççç kullanmadım. İnsan bebek doğmadan duyduğu, okuduğu herşeye inanıyor ve bunu gerçekten çok kullananlar da var ama insan bebeği olunca kendine göre neyin doğru olduğuna yaşayıp karar veriyor. Mesela bence bebeği ilk 3 ay buna oturtmak çok saçma çünkü bunlar yatmıyor hafifte olsa çocuğun oturması lazım ve minicik şey nasıl oturacak ki içine. Bu yüzden ben hiç oturtmadım daha çocuğu ama hastaneye gidince bakıyorum yeni doğan bebekleri de koyanlar var onun için insan nasıl rahat ediyorsa onu yapmalı.
2) Portbebe ve Kanguru : Mesela portbebe benim asla kullanmam dediğim hatta kıro bulduğum bir ürün olmasına rağmen ilk 2 kontrolüne bunun içinde gitti Poyraz :) bebek içinde yatıyor olduğundan ana kucağından daha güvenli geldi bana bunun içine koyup arabada o şekilde götürdük. Kuzenim alttakine benzer bir set almıştı portbebe ve kanguruyu bana getirdi bende kullanmam ama bulunsun demiştim ama gayet güzel kullandım. Kanguruyu 1-2 kere kullandım ve o da kullanışlı. Genelde her yere arabasıyla gittiğimizden kanguruya çok gerek kalmadı ama arabayla gidilmeyecekse mantıklı yoksa kucakta taşımak çok zor.

3) Bebek Arabası : Bu da gerçekten içinden çıkılmaz bir konu. O kadar çok model var ki insan hangisini seçeceğine karar veremiyor. Fiyat aralıkları da çok farklı ve aralarındaki farkları anlamak da kolay değil çok detaylı araştırmak lazım sonuçta uzun süre kullanılan bir ürün. Benim işyerim e-bebek mağazasına çok yakın olduğundan ben öğle tatillerinde gidip arabaları bol bol inceledim :) birgün sevgiliyle birlikte gittik kendisi genelde herşeyin en pahalısını beğendiğinden 760 TL olan Chicco For Me Puseti beğendi. Daha sonra bu puseti teyzesi hediye aldı Poyraz'a. Bu arabanın iyi yönleri kolay açılıp kapanıyor , sürüşü çoook rahat kayıyor araba sanki, hafif, çift yönlü kullanılıyor. Bana göre tek kötü yanı ise katlandığında çok yer kaplaması mesela katlanınca bizim arabanın (Opel Corsa) bagajına sığmıyor, bu yüzden oturağına ön koltuğa koyuyoruz iskeleti bagaja ve inince birleştiriyoruz. Bunun içinde gene e-bebekte arabayı alıp bagaja sığıyormu diye deneyebiliyorsunuz. (Amma övdüm ebebeği yaa artık bir güzellik yapsınlar bana :))

EV VE OYUNCAK

1) Ev Tipi Ana Kucağı : Aldığım ve en çok hatta tepe tepe kullandığımız ürün diyebilirim. Poyraz salondayken sürekli bunun içinde oturuyor ve hatta ilk zamanlar bunun içinde uyuyordu. Sallanıyor oluşundan ötürü de çok seviyor kuruluyo sandalyesine çizgi film bile seyrediyor. Bu tip ürünler genelde 10 kiloya kadar taşıyor fakat bu model hem ana kucağı hemde bebek büyüyünce salıncak oluyor ve 18 kiloya kadar taşıyor. Ben bu ürünü internetten beğendim ve almaya karar verdim fakat sitelerin hepsinde tükendi yazıyordu. Eminönüne gidince resmi ithalatçısına sordum artık üretilmeyen bir modelmiş bir üst versiyonu çıkmış o da 240 tl civarındaydı ancak birilerinin elinde kaldıysa şans eseri bulursunuz dediler ve ben gerçekten şans eseri Toyz Shopta buldum ellerinde son 1 tane kalmıştı hemen aldım :)2) Dönence : Dönenceyi kendi odasındaki yatağına takmıştık ve halen orada duruyor fakat Poyraz orada yatmadığından henüz kullanamadı yakında kendi yatağına takacağız.

3) Oyuncak : Bebeklerin ilk 3 ay en büyük oyuncağı anne babasıymış bizim onunla ilgilenmemiz ona yetiyordu gerçektende. 3 ayı bitti yeni yeni oyuncaklara ilgi göstemeye başladı. Şu anda favorisi oyun halısıyla birlikte gelen maymun. Maymun müzikli ve ışıklı vurunca müzik çalıyor ve bu Poyraz'ın acayip hoşuna gidiyor o yüzden müzikli ve ışıklı oyuncak edinmekte fayda var. Çıngırıkların falan pek yüzüne bakmadı Poyraz genelde müzikli şeyleri seviyor.

4) Oyun Halısı : Oyun halısını da teyzesi hediye aldı şu anda üstüne yatıp oynamıyor fakat oyuncaklarının hepsiyle oynuyor. Oyun halısı da 3 ayı bitince alınabilir.

5) Peluş oyuncaklar ben aldım ama dekor olarak duruyor çocuk pek birşey anlamıyor. Oyuncak olarak kumaş kitapları da faydalı buluyorum bize bir tane hediye geldi onunla ilgilenmeye başlayınca yenilerini alacağım.

** Yukarıdakiler dışında Poyraz bizim odada yattığından bizim odaya müzik tesisatı kurmak için mini bir mp3 alıp ona hoparlör bağladık ve bulduğum tüm bebek ninnisi, mozart vs. klasik müzikleri yükledim yatarken veya sabah kalkınca dinliyoruz. Ayrıca birkaç tane de bebek müziği cd.si aldım hamileyken de dinliyordum şimdi de salonda dinliyoruz. Bunlar dışında şimdilik pek oyuncak almayı düşünmüyorum zamanla yavaş yavaş alınabilir.

GİYSİ

Giysi konusuna hiç girmek istemiyorum aslında çünkü çok abarttığım bir konu ve insanların ihtiyaç listelerindeki sayılar çok değişken bu ne kadar sık çamaşır yıkayacağınızla da ilgili. Poyraz çok kustuğundan herşeyi yalnızca bir kere giyiyor ve bir günde bazen 2-3 defa üst değiştiriyoruz. Çok almanın bir avantajı  bir çok şeyi kirlide de olsa gene dolabında giysi oluyor. Ben kendim de çok giysi aldım ama teyzeleri de çok aldılar böylece biraz abartmış olduk.
Giyside tavsiyem tulum almamak, çok çabuk küçülüyor daha sıra gelmeden tulumları küçüldü Poyraz'ın. Çoğunu bir kere ancak giyebildi. Evde en rahat penye ayaklı altlar. İlk aylar için kendinden eldivenli uzun kollu bodyler var onlar çok kullanışlı. Birde bebeğe en çok pijama takımı almak lazım sonuçta ilk zamanlar evden çıkılmıyor ve en çok bunlar giydiriliyor. Bunlar dışında çorap, eldiven, şapka, önlük, uzun ve kısa kollu body, penye ayaklı altlar, hırka, salopet, mont, gömlek, kazak, süveter, mevsime göre bere ve eldiven, yelek , eşofman takımı, ev ayakkabısı gibi akla gelen herşeyden bol bol aldık ve almaya devam ediyoruz. 2 hafta da çamaşır yıkamasam gene giyecek şeyleri oluyor.Genel olarak ihtiyaçlar bunlar, bunların dışında şu ana kadar kullanmam gereken birşey olmadı. Bir sonraki yazımda da bebek alışverişi nerelerden yapılır onu yazacağım. :)

8 yorum:

 1. gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş ellerinize sağlık, bende 17 haftalık hamileyim ve bebeğin cinsiyetini heenüz öğrendim.. alış-veriş yapmamak için zor duruyorum ama artık dayanamaacağım sanırım :))

  YanıtlaSil
 2. elinize emeğinize sağlık.. çok faydalı bir paylaşım olmuş.. listeden çok bir tecrübeydi okuduğumuz..

  YanıtlaSil
 3. cok guzel bir yazi olmus tesekkurler

  YanıtlaSil
 4. valla o ne teyzeymiş ya çocuğun her şeyini o almış..ya da teyzeler mi desem. maşallah her eve lazımlar

  YanıtlaSil
 5. Evet teyzeleri oğlumun sponsorları :) her eve lazımlar doğru :)

  YanıtlaSil
 6. harika valla ne diim.çok iyi geldi bu bilgileri okumak.21 haftalık hamileyim ama henüz kzıım için hiçbir şey almadım.bi süre daha almayı düşünmüyorum.

  YanıtlaSil
 7. en fazla manyetik alan üreten ev eşyalarının başında fön makinası gelir kesinlikle bebeğinizin yanında çalıştırmayınız...

  YanıtlaSil
 8. Merhaba,
  Oldukça eski bir yazınız ama ben şimdi ikinci bebeğim için bilgileri gözden geçirip tazelemek adına böyle listeleri tarıyorum.
  Naçizane ufak bir tavsiyem olacak, anakucağı&oto koltuğu başlığında ana kucağı için gereksiz demişsiniz ancak bebek sahibi olacak biri için bu en ama en gerekli araç. Özellikle araba sahibi iseniz mutlaka. Bebek ne olursa olsun kucakta arka koltukta vs taşınmamalı.Araç tipi ana kucağı içinde arabaya gerektiği şekilde bağlanarak seyahat etmeli, iki sokak ileriye gidiyor olsa bile.
  Bir de adı üstünde ana kucağı, bunlar bebeklerin hatta yeni doğanların dahi omurgasına hiç bir şekilde zarar vermeyecek şekilde tasarlanıyor. Biraz daha iyi markalar özellikle ek sırt desteği de veriyorlar ki doğumdan itibaren kullanılabilsin.
  Ben bebekle arabaya binme konusunda çok hassasım. Kusura bakmayın yazıyı okuyunca duramadım.
  İyi günler.

  YanıtlaSil