12 Ocak 2010 Salı

Bebek Odası

Poyraz'a hamile olduğumu öğrendiğim andan itibaren ona güzel bir oda yapmayı hayal ettim. Biz 4 kardeştik ve haliyle kendimize ait odamız yoktu (gerçi hep beraber kalmanın zevki de ayrıydı) ama ben hep kendi odam olsun isterdim. Şu anda kirada oturduğumuz için ve bebek de en azından ilk 6 ay bizim odada yatacağından önce yapmasam mı acaba diyordum ama zaten evde bir oda boştu ve sanki Poyraz'ı bekliyordu :)


Her konuda olduğu gibi bunda da önce internette araştırmalara başladım (internet yokken nasıl yaşıyorduk biz??) çok güzel modeller var insan hepsini beğeniyor ve karar vermek çok güç. Kafamda bir model belirdi zaten erkek bebekler için çok da fazla alternatif yok, bebeğime denizci model bir oda yapmaya karar verdim.

Anadolu yakasındaki en büyük yer olduğundan önce Modoko'ya gittik ve buradaki bebek mağazalarını gezdik. Evlenirken de Modoko'ya gelmiş gene birşey almamıştık bu sefer de öyle oldu çünkü bence Modoko gereksiz yere pahalı ürünler satıyor. Ve mağazalar sanki sözleşmiş gibi benzer fiyatlar veriyorlar. Örneğin Modoko'da 5 parça (büyüyen beşik, dolap, şifonyer, oyuncak sandığı, raf) 2 milyardan başlıyor 7-8 milyara kadar çıkıyor. Pek çok mağazada modeller birbirine benziyor çok da özgün tasarımlar yok. Denizci erkek bebek odaları genelde açık mavi dümenli, balıklı ve çeşitli versiyonları fakat ben lacivert seviyorum ve odayı lacivert, beyaz yapmak istiyordum.Modoko'dan sonra işyerime de çok yakın olduğundan Fetih Mahallesindeki mobilyacıları gezdik. Burası Soyak Migros'un hemen karşısında Modoko gibi bir site halinde değil fakat 4-5 sokakta çok sayıda mobilya mağazası var ve fiyatlar Modoko'ya göre daha uygun. Buradaki Uçan Bebe mağazasında tam istediğim gibi bir model buldum (bu herkeste olan denizci odası değil değişik bir tasarım adamlar taklit edilmesin diye web sitelerine de koymamışlar). Odasının bir duvarında gömme dolap , diğer duvarda pencere olduğundan zaten tam takım almaycaktım yalnızca büyüyen beşik ve dolap. Bu iki parça beğendiğim mağazada 2500 tl. Bana göre yalnızca iki parça için yüksek bir rakamdı. Aramalarım sonucunda aynı yerde bu modeli yapan başka bir mağaza buldum ve iki parçayı 1.600 tl ye aldık. Dolabın üzerindeki desenleri , kulpları vs. bizim istediğimiz gibi yaptılar ve bu fiyata duvar rafı, yatak, uyku seti ve cibinlik de dahil. Bana göre gayet makuldu ve eve gelip istediğimiz gibi kurdular. Oda alışverişimizden memnun kaldım diyebilirim.


Daha sonra odanın aksesuarlarını tamamladım. Öncelikle kulplarla benzer desenli bordür aradım uzun arayışlardan sonra gene e-bebekte buldum. Bu bordürler ithal olduğundan oldukça pahalı 5 mt.si 100 TL. Kiracı olduğumuzdan odayı boyamak veya kağıt kaplamak istemedim ama en azından bordürle renk kattım ayrıca bordür almamın bir diğer nedeni de istediğim gibi bir avize bulamamak oldu. Gemici odasına uygun güzel bir avize bulamadım gene işyerime yakın Has Tasarım avizedekiler bordür götürürsem avize ve gece lambası yapacaklarını söylediler bu yüzden kıymetli bordürün bir kısmı avize ve gece lambasına gitti. Dayısı da avizeyi monte etti.


Sonra gene uzun arayışlar sonucu http://www.ivi.com.tr/ de istediğim gibi bir halı buldum. Firma Bursa'da , internet üzerinden satış yapıyorlar. Bende sitelerinden sipariş ettim ve ertesi gün kargoyla geldi halımız. Şu anda bu odada yatmasada ileride yatınca başında oturup ona masal okumak için bir koltuk gerekiyordu klasik emzirme koltuklarından almadım onun yerine İkea'dan bir koltuk aldım daha şık durdu. Ve son olarak kapatınca odayı karanlık yapan özel perdelerden ve üzerine sade mavi bir tül aldım. Böylece odamız bitmiş oldu şu anda yalnızca giysi ve eşyaları için kullanıyoruz ama ileride odasında mışıl mışıl uyuyacak Poyraz. :)

8 yorum:

 1. canım benim odası da kendi gibi tatlı, güzel odasında güle güle büyüsün inşallah...

  YanıtlaSil
 2. merhaba,
  halınızın aynısından beğendim. sipariş vermeden memnun musunuz diye sormak istedim..tabanı nasıl lastik değildir değil mi ?

  YanıtlaSil
 3. kusura bakma adsız yorumunu yeni gördüm halıdan memnunum evet altı plastik değil umarım cevap çok geç kalmamıştır.

  YanıtlaSil
 4. öncelikle sağlıklı güzel bir ömür siliyorum bebeğinize daha sonra ise bebek odasını aldığınız mağazanın adını öğrenmek istiyorum gayet uygun fiyata almışsınız.

  YanıtlaSil
 5. Odayı Çamlıca Fethi Paşa Mobilyacılar çarşısında bir dükkandan aldım fakat daha sonra orası kapandı. Eğer bu çarşıya elinizde bir resimle giderseniz uygun fiyata istediğiniz odayı yapıyorlar.

  YanıtlaSil
 6. Çok zevkli bir oda olmuş, güzel günlerde kullansın Poyraz Bey :)

  YanıtlaSil
 7. Güzel bir oda beğenmişsiniz ve sanırım ileride yatak halinede gelebiliyor. Fakat eğer çekmeceli olan bölümü beşik dışında tutabilen bir model seçseydiniz daha uygun olurdu sizin için. İçinizi karartmak istemem ama ;) Fakat her haliyle güzel bir oda tasarlamışsınız. Umarım kazasız belasız sağlıklı ve bunların toplamında güzel bir büyüme süreci geçirirsiniz poyrazla beraber ismide çok güzelmiş. :)

  YanıtlaSil