11 Ocak 2010 Pazartesi

Bebek Şekerleri

Hamileyken okuduğum anne bebek bloglarının sayısını hatırlamıyorum o kadar çok blog var ki insan gördükçe şaşırıyor. İçlerinden gerçekten yararlandıklarım ve severek okuduklarım oldu bir gün sevdiğim bloglar yazısı yazacağım bir blog insanı bambaşka yerlere yönlendiriyor ve yaşanmış deneyimlerden bir sürü şey öğreniyor insan. Bloglarda görüp hoşuma giden şeylerden biride bebek şekerleriydi. Son yıllarda nikah şekeri gibi bebek şekeri dağıtmak da modaymış meğer. Bunları hazır satın alabileceğiniz yerlerin sayısı çok fazla internette aratınca onlarca şirket ve değişik model var. Hazır almak istemeyip hatıra olsun ben yapayım diyenler ise malzemeleri kendi alıp birleştirip zevkine göre modeller üretiyor. Ben uzun süre internetteki modelleri incedikten sonra 2 çeşit şeker yapmaya karar verdim. Birini hastanede ve mevlütte sepette sunacaktım diğerini ise eve gelen arkadaşlarıma hediye edecektim.

Kafamda modelleri belirledikten sonra malzemeleri almak üzere Eminönü'ne gittim. Bebek alışverişi yazımda ayrıca yazacağım hamileliğim süresince sık sık Eminönüne giderek alışverişin büyük kısmını oradan yaptım hem çeşit çok fazla hem fiyatlar çok makul.

Eminönünde şeker malzemeleri satan birçok dükkan var ve bunların hemen hemen hepsi Kurukahveci Mehmet Efendi'nin sokağında. En büyükleri Can Süs ve Yavuz Süs burada her çeşit şeker malzemesi var. Yapılmış modeller de var ve görevliler size beğendiğiniz modeli kendiniz yapmanız için almanız gerekenleri gösteriyor. Biz ev ve hastane süslemelerinin bir kısmınıda bu dükkanlardan aldık.

Ben yapacağım 2 tip şeker için malzemeleri çok farklı dükkanlardan aldım. Badem şekerlerini ise Mabel'den aldım. En taze şekerler ve her renk Mabel'de var bu da Kurukahveci Mehmet Efendi'nin hemen karşısında. Badem şekerleri yarım kiloluk kutularda satılıyor yarım kilosu 12 TL. Ben toplam 1,5 kilo şeker aldım. Ben her keseye 2 tane bedem şekeri koydum ve toplam 100 kese, 30 tane de çubuk şeker yaptım.

Malzemeleri alıp eve geldikten sonra gerisi kolay oldu. Keseler zaten bağlamaya hazır olarak satılıyor. Keseye bir mavi bir beyaz badem şekeri koyduktan sonra dışındaki ipi çekip bağlayabiliyorsun. Keselere ben minik şeffaf emzik ve nazar boncuğu taktım.Gene aynı dükkandan aldığım sepetin içine yerleştirdim ve sepeti hem hastanede kullandım hem bebek mevlüdünde gelenlere bu şekilde ikram ettim.
Eve gelen arkadaşlarıma ikram etmek için çubuklu bir model tercih ettim. Bunları alıp vitrin gibi yerlerde hatıra olarak saklamak daha şık oluyor. Çubuklar 12 li paketlerde satılıyor ben bunlardan 3 paket aldım.Geri kalan malzemeler keselerle aynı hatta aynı keseyi yapıp çubuğa bağladım.Çubuklar için aldığım kovanın içini doldurup çubukları kovaya batırınca çok hoş bir sunum oldu. Şekerlerin hepsinin bitmiş sunuma hazır hali


Şekerleri ikram ettiğim tüm arkadaşlarım özellikle hamile olan veya çocuk yapmayı düşünenler nasıl yaptığımı, malzemeleri nereden aldığımı sordu bu yüzden bu yazıyı yazdım. Görüldüğü gibi aslında çok basit ve hazır almaktan çok daha ekonomik. Ben toplam 100 kese, 30 çubuk, sepet ve kova dahil hepsi için yaklaşık 100 TL harcadım. Hazır almaya kalksanız şekerlerin tanesi 1 liradan başlıyor ayrıca sepet, kova vs. Eminönünde çok uygun internette aynı sepetler 50 lira üzerine satılıyor kazıklanmaya gerek yok üşenmeyip kalkın Eminönüne gidin malzemeleri alın hem bebeğiniz için birşeyler yapmak çok zevkli hemde ben yaptım diyebileceğiniz güzel bir hatıra oluyor.

6 yorum:

 1. allah senden razı olsun ne güzel akıl vermişsin...

  YanıtlaSil
 2. çok hoş olmuşlar, ellerinize sağlık...
  dzobar.blogspot.com

  YanıtlaSil
 3. çok teşekkürler ikinize de :)

  YanıtlaSil
 4. evet doğru.bende nikah şekeri için araştırma yaptım.en ucuzu 1.00 tl den başlıyordu ve bana 700 nikah şekeri gerekiyordu:) bugün buz gibi havaya rağmen gittim eminönü,mercan,tahtakaleyi gezdim.kurdalesiz,çiçeksiz yani süsü olmadan sadece tek bir kutu için 0.60 krş tan başladılar fiyat vermeye ama iyice ararştırıp buldum ve 700 kutu,250 m. renkli ve simli kurdale,birde zikzak kesen makasa toplam 193 tl verdim geldim:)) hazır alsaydım en az 700-800 tl gidicekti cebimizden ama şimdi 190 tl gitti geriye sadece şeker almak kaldı:) hanımlar devir tasarruf devri evet zaman alıcağını biliyorum işim çok ama zamanım çok, param az;)

  YanıtlaSil
 5. çok teşekkürler gerçekten çok mantıklı bugün bende dolaştım 1 liradan aşıgı birşey yok abartmayada gerek yok

  YanıtlaSil
 6. canan aydıner17 Mayıs 2018 11:44

  Merhaba,
  Çok güzel görünüyor elinize sağlık bilgiler içinde teşekkürler yapımı kolayda aslında.. kardeşimin doğumu için ceviz ağacı diye bir yerden bebek çikolatası siparişi verdik herkes çok beğenmişti tavsiye ederim https://cevizagaci.com/bebek-cikolatasi

  YanıtlaSil