7 Ocak 2010 Perşembe

Hamile Yogası


Hamileliğimin son 3 ayında belim çok ağrıdı 37.haftanın sonuna kadar çalıştığım için tüm gün sandalyede oturuyordum, sırtıma yastık koysam da fayda etmedi. Hamile yogasının bel ağrılarına iyi geldiğini okumuştum. Kadıköy Şifa'da katıldığım Gebelik Kursunda bir ders tanıtım amaçlı hamile yogası yaptık. O zaman hamileliğimin son ayına giriyordum ve hareketleri yapamam gibi gelmişti ama umduğum gibi olmadı zaten yoga eğitmenleri de hamilelerin son gün dahi eğitmen eşliğinde yoga yapabileceğini söylüyor. Kadıköy Şifa gebelik kursu için Yoga Bağdat ile anlaşmış ve bize bir ders tanıtım yaptılar ondan sonra ben 5 derslik bir paket program satın aldım.

Kadıköy Şifa doğum olayını çok ciddiye aldığından hastanenin karşı sokağında bir binada ayrı bir yer tutmuş burada gebelik okulu açmış ve bir kat tamamen buna hizmet ediyor. Yoga ise hastanenin sokağında başka bir binada fizik tedavi merkezinin olduğu binada yapılıyor. Bir oda bu iş için gayet güzel dekore edilmiş insana huzur veren bir ortam. Ben her Perşembe iş çıkışı buraya geldim ve tek başıma eğitmen eşliğinde yoga yaptım aslında kaydolurken grup yogası olduğunu düşünmüştüm fakat sanırım hiçbir hamile hafta içi grubuna kaydolmadığından ben tek başıma yoga yaptım yani özel ders almış gibi oldum ve çok da güzel oldu. Bu 5 saatlik paket için yalnızca 150 TL ödedim , yoga merkezlerinde fiyatlar daha yüksek bu fiyat hastanin anlaşmalı fiyatı ve bence çok uygun.

Eğitmenim ise Rus asıllı Aliya Khasanova, kendisi bir Türkle evli ve 7 aylık dünya tatlısı bir kızı var o da doğum izninden yeni dönüp işe başladığından hamileler için hangi hareketler daha faydalı çok iyi biliyordu ve bana çok yardımcı oldu.


Doğumdan sonra Alişan'ın sabah programında Yoga Bağdat'ın Anne ve Bebek yogasını haber yaptılar ve Aliya kendi kızıyla yoga yapıyordu çok tatlılardı. Yoga Bağdat'ın böyle bir paketi de var bebek 45 günlük olduktan sonra bebeğinizle birlikte katılabiliyorsunuz ve bebekleri sakinleştirdiği söyleniyor benim oğlum 3 aylık olmasına rağmen ben henüz cesaret edemedim.

Yoganın bel ve sırt ağrılarımın hafiflemesine katkısı olduğunu düşünüyorum ayrıca insanı gerçekten rahatlatıyor. Güzel bir ortam, mum ışıkları, güzel bir müzikle birleşince dinlendiricide oluyor hatta dersin sonundaki rahatlama kısmında ben genelde uyuyakaldım :) , hamilelere tavsiye ederim.

1 yorum: