22 Ocak 2010 Cuma

Yavruyu Beslemek : Emzirmek

Bu konuda yazacak o kadar çooooook şey var ki nerden başlasam, nasıl anlatsam :)
İlk 2 gün emzirmek en zor matematik problemini çözmekten daha zor gelmişti bana, hemşireler memeyi bebeğe 10 saniyede şıp diye verebilirken ben oldukça uğraşmış ilk gece pes edip hüngür hüngür ağlamış ama sonra azimle çalışmalarıma devam etmiştim. İki çocuk büyütmüş olan sevgili arkadaşım beni uyarmıştı emzirmek ilk 2 hafta çok zor canın acıyacak ama pes etme alışacaksın ve sonrası çok kolay olacak diye. Hastaneden çıkarken evde yardım edecek hemşire de yok ben nasıl emziricem bu yavruyu diye korkuyordum ama korktuğum gibi olmadı. Eve gelir gelmez emzirme çizelgesi tutmaya başladım. Saat kaçta emzirdiğimi hangi memeden kaç dakika emdiğini yazıyordum. Ev halkı benimle dalga geçiyordu ne gerek var herşeyi yazmaya diye ama olsun :) Ben okul hayatımda da hep yazarak çalışan bir öğrenci oldum ve yazmayı seviyorum.

Hastaneden çıkarken doktor bize bebeği 2 saatte bir emzirmemizi söyledi. Gerçi anneme göre emzirmenin saati olmaz bebek emmesi bittikten 15 dk.sonra bile acıkabilir ama gene de biz doktoru dinledik. Unutmamak için telefonumun alarmını sürekli bir sonraki emmeye ayarlıyordum gel gör ki yavruyu uyandıramıyorduk bir türlü. Çocuk uyuyordu ve kesinlikle uyanıp emmek istemiyordu, uyurken emsin diye uğraşıyordum onu da yapmıyordu. Sevgili bırak çocuğu uyanınca emzirirsin diyordu ama ben ya aç kalırsa korkusuyla durmadan çocuğu uyandırmaya çalışıyordum. İlk 2 hafta böyle debelenerek geçti diyebilirim. İlk günler emzirme konusunda çok kararsız kalıyor insan doktor her memeden 10 dk.verin demişti ama bazı otoriteler ( internette her okuduğumuzu otorite kabul etme sorunsalı baş gösterdi bebekle beraber o da ayrı bir yazının konusu) bebek bir memeyi iyice emsin bitirsin sonra diğerine geçin diyor. Bebeği olan arkadaşlarıma meme basıl bitiyor? sorularıma, anlarsın zaten canım balon gibi sönüyo zaten süt çekilince falan gibi bilimsel olmayan cevaplar aldım ve tüm incelemelerime rağmen halen de memedeki sütün bitmesi olayını anlamış değilim. Bende bilimsel olana bakıp her memeden 15 dk. metodunu uyguladım. İlk zamanlar bebek zaten çok az emiyormuş onun için yarım saat emiyordu yavru. Fakat 2 saatte bir yarım saat emzirme olayından ben biraz çabuk yoruldum günün yarısı emzirmekle geçiyordu ve ilk 1 ay Poyraz emerken meme uçları çok acıyordu uzun saatler acı çeke çeke emzirdik yani. Gerçi ilk 5 dk.acıyordu sonra ya geçiyordu yada bünye acıya alışıyordu bilemiyorum. İlk ay doktor kontrolünde doktora ilk sorum " gene 2 saatte bir emzirecekmiyiz?" olmuştu adam gülerek evet 1 ay daha bu tempoyla devam deyince yıkılmıştım :)

Yani böyle anlatınca şikayet edermiş gibi oldu ama napalım gerçek bu ( allah baba beni cezalandırıp sütü kesmezsin dimi?). Neyse öyle böyle ilk 2 ayı devirdik, Poyraz'ı uyandırabildiğim ölçüde 2 saatte bir emzir kuralına uydum her memeden 15 dk. emzirdim. İnsan anne olunca herşeyi doğru yapmak istiyor (kime göre neye göre doğru ?) bende böyle biraz canım acıyarak da olsa emzirdim ama sonucunu da aldım doğrusu ilk ay 1 kg. ikinci ayda 1 kg.ya yakın kilo almış oğlum hatta fazla mı emzirdim acaba diye bile düşündüm. Çünkü Poyraz çok kusan bir bebek, her emmeden sonra çıkarıyor bende tabii "ulan canımı yaka yaka emiyorsun sonra da çıkarıyorsun" diye içimden kızıyorum ona ama kendisine birşey demiyorum tabii :)

3.aydan itibaren kusmaları da biraz azalır belki diye emme süresini 20 dk.ya düşürdüm her seferinde 20 dk.emmeye itiraz etmedi küçük bey şimdilik 20 dk. olarak devam ediyoruz bazen 15 dk.da bile doyuyor. Artık doyduğunu anlıyorum ama gene o tüm annelerin anladığı memede süt bitttiğini gözünle anlarsın zaten teziyle değil beyefendi itiyor memeyi artık emmek istemeyince. Zaten ne zaman 3.ayı bitti emzirmek zorlaşmaya başladı çünkü emmeyi oyun sanmaya başladı bizimki elleri kolları hiç durmuyor habire memeyi itiyor çekiyor, oğlum dur diyorum yok, ellerini tutmaya çalışıyorum bu sefer kafasını geri çekip ağzıyla oynuyor, yani 3,5 aylık çocuğa "oğlum oynama güzel ye yemeğini" diyorum resmen :)

2.ay doktor kontrolünde gene emzirme süresini sormuştum doktora o da "her anne kendi doğrusunu bulur ve bebeğinin doyduğunu anlar zaten" diye güzel bir yanıt vermişti. Onun için yeni anne olanlar benim gibi abartmamalı bence mesela geçen ay kuzenim doğum yaptı (gerçi 3.çocuğu) valla benimki sürekli memede diyor habire emmek istiyor bende veriyorum diyor. Birkaç gün annemlerde geçirdik annem de ağladıkça meme ver çocuğa aç bu aç deyip duruyor bense her ağladığında meme vermek istemiyorum. Şimdilik saatli emmeye bir itirazı yok Poyraz'ın, yemek saatlerine uyuyor. Bazen çok ağladığında mecburen meme veriyorum ama 5 dk. susunca bırakıyorum hemen. Emmeyi ağlamakla veya uykuyla bağdaştırmasını istemiyorum. Kilo alımı iyi gitiiğinden ( maşallah ) şimdilik emzirmeyle aramız iyi diyelim. Yiyor ve doyuyor, birkaç haftadır da fazla sütü sağmaya başladım. İşe döneceğim için değil ne olur ne olmaz diye başladım hergün bir biberon sağıp atıyorum buzluğa.

2 çocuğu olan başka bir kuzenim insan anne olduğunu emzirince anlıyor, emzirdikçe bebeğini daha çok seviyorsun demişti. Gerçekten doğru özellikle gözlerini kocaman açmaya başladığı andan itibaren öyle güzel bakıyor ki bana insan aşık oluyor vallahi. Gözlerimin tam içine bakıyor ve ben ona gülersem memeyi bırakıp o da gülüyor güzel oğlum benim. Emzirmek gerçekten zor ama bir o kadar da kutsal ve güzel. Onun doyduğunu, mutlu olduğunu ve güldüğünü görmek için tüm memeler feda olsun :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder