10 Şubat 2010 Çarşamba

Doğum İzni Parası, SSK, Süt İzni

SSK'lı çalışan annelerin, hele de ilk kez doğum yapıyorlarsa, zorlandıkları bir konuda SSK olayları. Ülkemizde o kadar çok bürokratik işlem var ki hakkın olan bir parayı bile almak için uğraşman gerekiyor ve çoğu yere de hamile de olsan minicik bebeğin de olsa kendin gitmek durumundasın kimse nedense anlayış gösterip eşinin gitmesini kabul etmiyor. SSK'lı bir insanın hamile kaldığında yapması gerekenleri aşağıya listeledim.

1- Hamileliğin 32.haftasında SSK'de bir dosya açılıyor bu nasıl oluyor?  Ben SSK ile anlaşmalı bir hastaneye (Koşuyolu Medipol) gittiğimden bunun için özel birşey yapmadım. Yalnız o tarihe ait bir vizite kağıdınız olması gerekiyor. 32.haftada eğer izne ayrılmayıp çalışmaya devam etmek istiyorsanız (ki ben öyle yaptım) doktorunuz size "Doğum Öncesi Çalışabilir Raporu" veriyor. Burada hangi tarihe kadar çalışacağınızı hesaplayıp yazıyor ve bunu işyerinin muhasebesine veriyorsunuz. Hastane sizin adınıza SSK'ya bilgi veriyor.
2- Ben 37.haftanın sonunda izne çıktım o gün de vizite kağıdı alıp tekrar doktora gidiyorsunuz ve bu sefer doktor size "İş Göremezlik Belgesi" düzenliyor. Burada gebeliğinizin haftası ve hangi tarihe kadar doğum bekleniyorsa onu yazıyor ve bunu da gene şirketinize veriyorsunuz.
3- Doğum gerçekleştikten sonra hastaneden size " Doğum Raporu" veriyorlar. Ayrıca SSK başka bir rapor daha istiyor demişlerdi bana o yüzden boşuna hastaneye gittim rapor diye ama meğer daha önce verdikleri İş Göremezlik belgesinin üzerine bebeğin doğum tarihinden itibaren 8 hafta hesaplayıp yeni çalışabilir tarihi yazıp onaylayıp veriyorlarmış.
4- İzne çıktığınız tarihten iznin bittiği tarihe kadar (benim durumumda 15 hafta) işyeri size maaş ödemiyor bu parayı doğum izni bitince toplu olarak SSK'dan alıyorsunuz. Parayı alabilmek için öncelikle doğum izninizin bitmesi gerekiyor. Mesela benim iznim 1.Ocak'ta bitti ben ertesi hafta gerekli evrakları toplayıp Göztepe SSK'ya başvurdum. Gerekli evraklar :
* Bebeğin ve annenin nüfus cüzdanı,
* Doğum Belgesi
* İş Göremezlik Belgesi
* 32.Haftaya ait ve doğum tarihine ait vizite kağıdı ( yeni birşey çıkmış bu vizite kağıdındaki Prim ve İkramiyeler kısmında mutlaka birşey yazması gerekiyormuş yoksa boş olması yeterli değil yani mutlaka YOK yazacakmış, bunun için tekrar şirkete gittim ben mesela)
* Normalde bana işyerinden bir dilekçe verdiler şu tarihler arasında çalışmamıştır şu tarihte iş başı yapmıştır diye birde imza sirkülerini almıştım ama meğer o da değişmiş artık bunları istemiyor SSK onun yerine internetten işlem yapılması gerekiyor. Şirketin personel müdürü internetten SSK'nın sitesine girip çalışmadığımız tarihleri işlemesi gerekiyor.
Evrakları verdikten sonra hemen parayı ödeyecekler sandım ama öyle değilmiş 1.Şubatta herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz dediler.
1.Şubatta PTT'ye gittiğimzde tahmin ettiğim gibi para henüz gelmemişti. Daha sonraki Cumartesi gittim PTT'ler artık Cumartesi çalışıyor sonuçta, bu sefer para gelmiş ama Cumartesi günleri kasada fazla para tutmuyolarmış hafta içi gelin dediler. Neyse geçen Pazartesi aldım paramı. 2 SSK ziyareti ve 3.Ptt ziyaretimde alabilmiş oldum buna da şükür ne de olsa burası Türkiye :)
Ödenen paranın nasıl hesaplanmış olduğunu ise çözemedim. Brüt maaşın 3te 2sini veriyolar diye biliyordum ama benim hesaplamama göre 15 hafta çalışmış olsaydım alacağım net maaşın %88'ini aldım. Yani net elime geçecek para üzerinden %12 gibi bir kesinti olmuş oldu ki ben daha az bekliyordum onun için sevindim :)

1.Ocak'ta doğum izni bitince şirkete gittim. Süt izni uygulamasını her şirket kafasına göre uyguluyor ama bizimkiler sağolsun anneden yanalar bu konuda. Süt izni normalde bebek 1 yaşına gelene kadar (52 hafta) hergün 1,5 saat şeklinde. Kimi hergün erken çıkıyor, kimi haftada 1 güne topluyor kimi de benim gibi toplu kullanıyor. Doğum iznim bittiğinde Poyraz 13 haftalıktı yani 1 yaşına 39 hafta vardı daha o şekilde hesaplayınca 39 işgünü tam 2 ay yaptı şu anda halen süt iznindeyim yani. 1.Martta işbaşı yapmam gerekiyor gerçi 15 günde yıllık izin kullanmayı düşünüyorum bakalım bebekle ne kadar çok kalırsam onun için o kadar iyi diye düşünüyorum emiyor sonuçta daha kuzu o :)

İşte devletimizin annelere sunduğu imkanlar bu şekilde 4 ay bebeğine bak sonra tıpış tıpış işbaşı. Gerçi Erdoğan 3 çocuk deyip duruyor bari ona göre de yeni uygulamalar getirse en azından yasal izin doğumdan sonra 6 ay olsa da rahat rahat anne sütüyle büyüse bebekler.

4 yorum:

 1. Merhaba,

  Bu soruya sitenizin link'ini bıraktım:
  http://www.nurturia.com.tr/questions/45ac072e-9ccd-4ef8-a164-9d10016ec80d/1/dogum-parasi-nasil-alinir

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,

  ben 34.haftadayim. 32.haftada hastaneme gidip calısabilir raporumu aldim fakat vizite kagidimi orada biraktim. en son basvuruda vizite kagidi tekrar mi gerekiyor?

  YanıtlaSil
 3. Merhaba Didem,
  Şimdi baktım dosyaya benimkini almamışlar, ama belli de olmaz nede olsa bir standart yok ülkemizde sen bir kopya daha al istersen şirketten.
  Bebeğine sağlıkla kavuşmanı dilerim.

  YanıtlaSil
 4. bende 32.haftamda rapor aldım 37.haftaya kadar çalışabilir diye yazıyor.vizite kağıdı istmediler.37.haftamda gerekliymiş.fakat ben bu ayın sonunda çıksam.yinede 5 haftam eklnmiş oluyor doğum sonrası izine??

  YanıtlaSil