15 Mart 2010 Pazartesi

Tatil...

Oleyyy erken rezervasyon yaptırdım. İyi de o kadar erken oldu ki şimdi bu kadar ay nasıl bekleyeceğiz? Zaten öncesinde 15 gün tüm otelleri inceledim, ince eleyip sık dokudum. Beğendiğim oteller çok pahalıydı, ucuz olanları ben beğenmedim derken sonunda Poyraz'ın ilk tatili hatırına paraya kıydım Club Voyage Torba'da rezervasyonumuzu her türk insanı gibi son güne bırakarak 8 Mart'ta yaptırdım. Aslında biz herşey dahil otel , tatil köyü konseptini hiç sevmeyen bir çiftiz. Daha önce bir kere Club Voyage Belek'te bir de balayımızda World of Wonders'ta kalmış ve bu konseptin bize göre olmadığına karar vermiştik. Biz daha çok az gittim uz gittim dere tepe düz gittim çiftiyiz. Öyle otele kapanalım patlayana kadar yiyelimden ziyade günde birkaç saat yüzelim ama bütün gün plajda yatmayalım çevredeki antik kent ve müzeleri de gezelim görelim severiz. Ben aslında turizm rehberliği okuduğumdan fakat mesleği icra etmek nasip olmadığından bu egomu sürekli sevgiliyle tatmin ettim yıllarca. Allahtan o da benim kafa dengim çıktı da bu konuda çatışmıyoruz. Eğer ben bütün yıl çalıştım tatilde dinlenicem bütün gün plajda yatıcam diyen bir kocam olsaydı napardım hiç bilmiyorum.
Geçen yaz Poyraz beyin hatırına tatile çıkamadık ama ondan önceki yıllarda hep kendi arabamızla hiçbir yerde rezervasyon yaptırmadan kafamıza göre bir rota belirleyip 10-15 gün gezdik. Beğendiğimiz yerde yer bulup kalır, beğenmediğimiz yeri geçer bir sonraki sahile geçeriz. Böyle çok eğlenceli oluyor, insanın hayatta arayıp da bulamayacağı minicik bir köy bulabiliyorsunuz mesela. Köyde bir tane pansiyon var o da felaket ötesi ama gene de kalıyorsunuz. Bir sürü macera yaşayabiliyor insan. Sevgiliyle neredeyse bütün ege ve akdeniz kıyılarını, antik kentlerin çoğunu, müzeleri vs. gezdik bu şekilde. Geçen yaz sırt ağrısından arabada uzun süre oturamadığımdan gidemedik tatile. En çok da Çeşme'ye gidemediğime üzüldüm. Tatillerimizin ritüeli Çeşme'dir. Nereye gidersek gidelim Çeşme'ye 2 günlüğüne de olsa uğrar, Alaçatı'da , Ilıca'da denize girer öyle döneriz eve.
Geçen sene gidemediğimden içimde kaldı bu sene önce Çeşme'de yer baktım. Fakat ilginçtir ki Çeşme'de otellerin çoğu deniz kenarında değil, olanlar tam pansiyon hizmet vermiyor, güzel olanların sezon fiyatları çok yüksek, Haziran'da gitsek Alaçatı'nın denizi inanılmaz soğuk Poyraz'ın minik poposu donar gibi nedenlerle sonunda Çeşme'den vazgeçtim. Bodrum'u da ailecek çok severiz onun için Bodrum'da karar kıldım. Herşey dahil bir yer seçmek istememin ilk nedeni hijyen mutlaka temiz bir yer olmalı , bizim daha önce çok da hijyenik sayılmayan pansiyonlarda kalmışlığımız çok ama işin içine bebek girince olmaz diye düşündüm. Voyage'lar genelde çok güzel tesisler gidenler çok beğenip bir daha gidiyor.21.Ağustos'ta gideceğiz, 5 gece kalacağız. Bu erken rezervasyon da iyi de neredeyse gidene kadar tatilin taksitlerini de ödemiş olacağız daha o kadar çok var yani.
Tabii ben yerimde duramadığımdan şimdiden tatiile ilgili planlar yapmaya başladım. Zaten Poyraz'dan önce de evin tatil bakanı bendim :) rotayı, kalınacak yerleri, gezilecek yerleri vs. hep ben seçerdim sevgili de ancak karayolları haritasına bakardı. Normalde hep 15 gün tatil yaptığmızdan 5 gün bizi kesmez diye düşünüyorum. Poyraz uzun yolda nasıl davranacak, sevecek mi, huysuzluk mu edecek merak ediyorum. Mutlaka Çeşme'ye gitmek istiyorum , Poyraz'da görsün o güzel sahilleri. Ya giderken ya dönüşte mutlaka Çeşme'ye gidilecek bir gece kalınacak. Alaçatı'da bir denize gireriz bir aksilik olmazsa. Alaçatı'da balıklarla beraber yüzeriz, o kadar temizdir denizi.
Ayrıca İzmir merkeze gidip gezmek istiyorum, bir bebek dergisinde reklamını gördüğümden beri http://www.izmirdogalyasamparki.org.tr/ takmış durumdayım. Zaten senelerdir neden İstanbul'da doğru düzgün hayvanat bahçesi yok diye düşünürdüm şimdi İzmir'de açılmış çok sevindim. Bütün hayvanlar var, Poyraz daha çok büyük olmasa da hayvanlara nasıl tepki gösterecek çok merak ediyorum. Kimileri hayvanat bahçelerine karşıdır, hayvanları doğal ortamlarında görmek lazım filan der ama ben bu yaşıma geldim daha Afrika'ya gidemedim nerede görücem aslan, kaplan, zürafa ve fili? Ancak national geopraphicde görebileceği hayvanları yakından görmesini istiyorum Poyraz'ın. Ben 17 yaşındayken Walt Disney World'e gitmiştim, Walt Disney World 5 tane büyük parktan oluşuyor (büyük dediğim herbiri minik köyler şeklinde arasında otobüsler çalışıyor, o kadar büyük yani) bunlardan biri hayvanat bahçesi ve orada gördüğüm hayvanları hala unutmuyorum o kadar güzeldi. Ben Poyraz bu hayvanları görsün diye her sene İzmir'e götürmeyi bile düşünüyorum şimdiden. Son olarak da gene Poyraz'ın araba yolculuğuna bakış açısına göre belirleyeceğimiz bir Bursa ziyareti olabilir. Oradaki dostlarımıza uğramak istiyoruz. Bakalım daha 5 ay var o güne kadar ben daha bu hayale kimbilir neler eklerim ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder