22 Nisan 2010 Perşembe

Diş Perisi Nerede?


Yavru kuşumun dişleri çıkıyorrrrrr :) İlk dişi 6.ayda çıkarmış genelde bebeklerin oğlum da buna uydu ve 6.ayının sonunda 25 mart civarı ilk dişini çıkardı. Tam tarihi kestiremiyorum çünkü çok fazla belirtisi olmadı allaha şükür, birkaç gün huysuzdu ama ben dişe yormadım kendi doğal huysuzluğu diye düşünüp, günahını aldım çocuğun. Poyraz'ın teyzesi 1 ay kadar bizde kaldı ve bu sürede sürekli Poyraz'la oynayıp ilgilendi sağolsun. Tabii ki ilk dişi de o gördü. İlk dişi gören bebeği donatırmış, bu geleneği de yeni duydum. Gerçi teyzesinin zaten en büyük zevki Poyraz'a birşeyler almak olduğundan dişinin çıkması onun için süper bir bahane oldu. Zira bir süredir giysi almayı yasaklamıştım, teyzesi de dişi fırsat bilip hemen alışverişe vermiş kendisini. Önce damağı sertleşmişti, elimizle hissediyorduk ama kesinlikle ağzını açmıyordu Poyraz. Sonra dişin ucu göründü ve şimdi yavaş yavaş çıkıyor.
Alt dişler genelde ikili olarak çıkar diye okumuştum ama birkaç haftadır yalnızca tek dişli canavar olarak geziyordu bizimki. Meğer ikinci de geliyormuş onu da dün ananesi gördü (tabii ki birşeyler yedirmeye çalışırken :))). Zaten bir haftadır eli sürekli ağzında kaşıdıkça kaşıyor, eline geçen herşeyle dişlerini kaşımaya çalışıyor kuzucuk. Gerçi ilginçtir çıkan dişlerini kaşımıyor eli hep sağ üst damağında, orayı kaşımaya çalışıyor. Şimdi altta biri 1 cm.kadar uzamış, ikincisi yeni yeşeren iki tane incisi var ve öyle tatlılar ki. Yemeklerini şeffaf uçlu kaşıklarla yediriyorum ve kaşığı elimden kaptığı gibi ağzına sokup dişlerini kaşıyor o zaman daha net olarak görüyorum dişlerini. Yoksa açıp baktırmıyor beyefendi sinirleniyor.
Yakında bir buğday kaynatıp , diş buğdayı ritüeli yapacağız Poyraz'a , bakalım ne meslek seçecek en çok da onu merak ettiğim için yapacağım.

Umarım sağlıklı dişleri olur yavru kuşun çünkü benimkiler ırsi olarak hiç sağlam değildir, sırf dişleri sağlam olsun diye nefret etmeme rağmen bol bol süt içtim hamileyken inşallah bir işe yaramıştır..
Bundan sonraki tüm dişlerinin de böyle kısmen sorunsuz ve rahatça çıkmasını diliyorum yavrumun.

Edit : Bu yazıyı geçen hafta yazmıştım ondan sonra üstte 3 numaralı dişin ucunu gördüm. Alt iki ne kadar rahat çıktıysa bu üstteki de o kadar zorluyor yavrumu. 2 gecedir uyku hak getire, nöbete dikti bizi. Sürekli uyanıyor ve ağlıyor, eli hep ağzında. Diş çıkarma belirtilerinin hepsi mevcut gece uyuyamama, ishal, beslenmeyi reddetme, huzursuzluk, kulak çekiştirme. Bu seferki çetin ceviz çıktı. Gündüz yarım saat ağladı kuzucuk oturup onunla ağlamaktan başka birşey yapamadım :(( Diş jeli sürüyorum, kemirecek birşeyler veriyorum ama bana mısın demiyor. Dün gece uykusuzluk artık başıma vurunca fitil verdim rahatlattı mı bilmiyorum sabah 6 da uyuyakalmışız beraber. Biran önce çıksa da oğlumun yakasını bıraksa diyorum şu diş artık. Bir yandan da bir sürü diş var daha hepsi çıkarken böyle acı mı çekecek kuzucuk. Onun yerine ben ağrı çeksem razıyım. İnşallah bu gece rahat uyur meleğim benim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder