2 Nisan 2010 Cuma

Yarım Yaşındayım, Annemin Arkadaşıyım :)

Dünyada yarım yılımı doldurdum bile, bu insanlık için küçük ama benim için büyük bir zaman. Kutlamalara bayılan annemler içinse bulunmaz bir fırsat. Bu akşam dışarıda yemek yenecekmiş, beni de götürecekler tabii annem bana şimdiden anlatıyor uslu dur orda bebeğim tamam mı? ağlayıp kimseyi rahatsız etme diyor. Annecim ben büyüdüm kocaman oldum tabii ki etmem merak etme. Ayrıca bu sabah tam da büyümüş gibi çok tatlıymışım öyle diyor annem. Şimdiden yaza hazırlık için alınan kıyafetlerimi deneyip defile yaptım sabah anneme.
Sonra da uslu uslu oturup kendi kendime sallandım annemin ortalığı toplamasına izin verdim, hiç ağlamadım. Annem bu yazıyı yazarken de ona izin verdim bakın yanında oturuyorum uslu uslu ve o dönüp bana baktıkça gülücük atıyorum. Bir yandan en sevdiğim şarkı Arkadaşım Eşek çalıyor, annem arada bir kalkıp komik komik danslar yapıp beni çoook güldürüyor, alem kadın vallahi :)
Büyüdükçe daha tatlı oluyormuşum ve artık annemin arkadaşı gibi olmuşum öyle diyor annem. Ne yaparsa yanında oturuyorum, hep beraber takılıyoruz, hava güzelse sokağa çıkıp akşama kadar eve girmiyoruz. Tam sokak çocuğu oldum yani, ben çok seviyorum bu durumu annem de öyle, keyfimiz yerinde yani :) Şimdilik sözü anneme bırakıyorum.

BEBEĞİM,
Doğduğun gün hayatımız değişti, bizde yeniden doğduk seninle birlikte. Yepyeni bir hayat başladı bizim için. Dünyaya gelip bize katılarak bizi çok ama çoook mutlu ettin. Baban ve ben mutluluktan şaşkın bir şekilde seni alıp evimize geldik.
1.AYINDA öyle miniktin ki hiçbir şey yapamıyordun, minik bir kedi yavrusu gibiydin. Koyduğumuz yerde hiç hareket etmeden yatıyor, çoğunlukla uyuyordun. O zaman en büyük sorunumuz gecelerdi. Geceleri uyumuyor onun yerine gündüzleri uyuyordun. Daha çok miniktin bilmiyordun gece mi gündüz mü. Bütün gece uyutmuyordun bizi. Gündüz ise ana kucağında yanımda uyuyordun, seni izlemeye doyamıyordum, öyle tatlıydın ki. Saçların simsiyahtı, sonradan döküldü onlar yerine çok daha açık renk saçların geldi.
2.AYINDA artık iyice gözlerini açıp anlamlı anlamlı bakmaya başlamıştın. Kozasından yeni çıkan bir kelebek gibiydin. Gece uykuların 40ından sonra düzelmeye başlamıştı. Bu ay seninle daha iyi vakit geçirir olmuştuk. Birbirimize iyice alışmıştık. Babanla birlikte seni alıp gezmelere gidiyorduk. Bayram, 40 mevlüdün, seni görmeye gelenler derken bu ay bir sürü insanla tanıştın, kimseye yabancılık çekmedin, kalabalığı sevdin.
3.AYINDA havalar iyice soğumuştu artık, ama biz gene de dışarı çıkıyorduk. Seni sıkı sıkı giydirip gezmelere gittik baban, sen ve ben. Bu ay topla tanıştın, ilk topunla oynadın. Biberonla tanıştın seni bir gece teyzenlere bırakıp sinemaya gittik ve sen biberondan anne sütü içtin. Artık iyice gülmeye başladın bu ay sürekli gülen bir bebek oldun. İnşallah hayatın boyunca hep böyle gülen bir insan olursun tatlım, hayat seni hiç ağlatmaz. Yılbaşında özel kostümünle noel bebek oldun hepimizi gülümsettin.
4.AYINDA yeni bir yıla 3 kişi olarak girdik. Yeni yılın hepimize sağlık ve mutluluk getirmesini diledim. Senin hiç hastalanmamanı, dişlerinin kolayca çıkmasını ve bu yıl bitmeden yürümeni ve hatta abartıp anne, baba demeni diledim. Sense gülmelerin yanına, anlamlı surat ifadeleri, el kol hareketleri ekledin. Artık oyunlar da daha zevkli hale gelmeye başlamıştı. Minik minik oturma çalışmalarına başladın, yatakta dönme çalışmalarına hız verdin. Minik bir insanın gözlerimin önünde büyümesini hayretle izledim, seni her geçen gün daha da çok sevdim.
5.AYINDA artık minik bir adam olarak koltukta destekli de olsa oturmaya başladın, evin bir bireyi olarak masadaki yerini aldın. Mama sandalyen mutfağa taşındı ve bizimle oturmaya başladın. Seninle köprüden geçip avrupa yakasında gezmeye gittik. Arabanda uyumaktan vazgeçip gözünü açtın ve ilk defa parkta oynadın. Salıncağı çok sevdin. Artık etrafındaki herşeye cingöz cingöz bakmaya başladın, sürekli dünyayı keşfetmeye çalışıyorsun. Herşeyi ellemek istiyorsun ve öyle tatlısın ki tehlikeli birşey değilse engel olmamaya çalışıyorum. Herşeye hayretle bakıyorsun, herşey hoşuna gidiyor. Bazen tatlı tatlı gülüyorsun, bazen sesli sesli kahkahalar atıyorsun. Her halinle bizi mest ediyorsun ve giderek daha yakışıklı oluyorsun.
6.AYINDA, artık yarım yaşını doldurdun minik bir adam oldun. Büyüdüğünü bize bu ay ilan ettin artık eskisi gibi babanın omuzunda kesinlikle uyumuyorsun. Minikken en sevdiğin uyku stili buydu her gece baban seni omuzunda gezdirerek uyuturdu, şimdi katiyen uyumuyorsun. Yeni yöntemler bulmaya çalışıyoruz şu sıralar iyice yorgun düşünce ayakta sallıyoruz bazen işe yarıyor. Son iki haftaya kadar ne zaman dışarı çıksak sokakta olduğumuz süre boyunca arabanda uyur, nadiren uyanırdın. Şimdi artık sürekli uyanıksın, uyuduğun anlar nadir olmaya başladı. Parkta uyanıksın ve seninle oyunlar oynuyoruz. Sıra bekleyip salıncağa biniyoruz, köpekleri seyrediyoruz, kuşları kovalıyoruz birlikte. Yavaş yavaş sana birşeyler yedirmeye başladım, ilk başta çok hevesliydin ne versem yiyordun birkaç gündür pek iştahlı değilsin, dişinden mi acaba? inci gibi minik beyaz bir dişin atta patladı, daha tam çıkmadı ama gelecek heyecanla bekliyoruz. Umarım seni çok rahatsız etmiyordur, çok huzursuz değilsin, ateşin de yok allahtan ama yemek olayından soğudun biraz. Pazartesi doktora gideceğiz hem aşı olacaksın hem de bakalım ne kadar büyümüşsün göreceğiz. Kaç kilo oldun merak ediyorum çünkü seni taşırken kollarım ağrımaya başladı oysa birkaç ay önce kuş gibiydin hop diye kaldırıp saatlerce sallıyordum kollarımda. Kitap ve dergileri yırtmaya başladın, en sevdiğin şey masaların üzerindeki nesnelere uzanıp yakalayıp sonra da yere atmak :) Peşinden evi toplama günlerim başladı, şikayetim yok sen mutlu ol her zaman gül, huzurlu ol bana yeter. Yarım yaşındasın ve şimdiden benim arkadaşım gibisin, kahvaltı ederken sana gazeteden haberleri okuyorum ciddi ciddi dinliyorsun, yazıları yazarken sana okuyorum anlıyormuş gibi bakıyorsun, parkta beraber oyunlar oynayabiliyoruz artık. Öyle hızlı büyüyorsun ki bir bakacağız 1 yaşındasın sonra 10. Vakit çabucak geçmesin istiyorum senin yanında olduğum her anın kıymetini bilmeye çalışıyorum. İşe dönmeye mecbur kalacağım güne kadar seni doya doya yaşamak istiyorum güzel oğlum. Seni çok seviyorum...

4 yorum:

 1. Eh ne diyelim. Nice nice aylara, yıllara :). Hep ailenle mutlu ve huzurlu ol Poyraz...

  YanıtlaSil
 2. canım benim yine çok güzel bir yazı yazmışsınız, hep böyle mutlu olun inşallah, kuşuma da nice mutlu ve sağlıklı aylar, yıllar, uzun ve sağlıklı bir ömür diliyorum, öpüyorum...

  YanıtlaSil
 3. Sinan'ın annesi çok teşekkür ederiz :)

  YanıtlaSil
 4. Teyzesi çok sağol hep birlikte nice yıllara inşallah.

  YanıtlaSil