19 Nisan 2010 Pazartesi

Yaşasın Yemek Yemek :)

İlk 6 ay bitti bile ve tüm uzmanların dediğini gibi ilk 6 ay (annemin ve teyzesinin arada bir tattırdıklarını saymazsak) yalnızca anne sütü ile besledim Poyraz'ı. 6 ay bitince ek gıdalara başlanması bebeğin de, annenin de hayatında özellikle rutinleşen günlük hayatlarında büyük bir olay bence. Hayata bir renk geliyor, bir hareket geliyor. Ben genelde herşeyi okumama rağmen ek gıda işini son dakikaya kadar çok fazla araştırmadaım, itiraf ediyorum dersime çalışmadım ve son ana bıraktım. Ne kadar zor olabilir ki dedim içimden, bugüne kadar çoğu şeyi okusam bile hep içimden geldiği gibi yaptım bunu da yaparım diye düşündüm. Sağolsun doktorumuz güzel bilgiler verdi bu ayki kontrolde. 6.ayında yalnızca anne sütü ile 800 gr. almış bunu nasıl başardınız diye sordu önce ve ben kendimi takdir almış bir öğrenci gibi hissettim :) Sonra neler yedireceğiz, neler yedirmeyeceğiz, nasıl bir düzen kurmalıyız anlattı ve anlattıklarını tarif eden kağıtlar da verdi. İş eve gelip bunları uygulamaya kalmıştı. 6.Nisan sabahı kalk oğlum dedim yeni bir dönem başlıyor, yaşasın yemek yemek :)) . Poyraz'ın ilk kahvaltısını bir süredir bizde kalan teyzesi hazırladı. Ben 30 cc.kadar süt sağdım. İçine 2 tane bebe bisküvisi, biraz peynir, haşlanmış yumurta sarısının çeyreği ve bir kaşık pekmez koyup karıştırdık. Klasik bir bebek kahvaltı bulamacı oldu, bence güzel olmadı ama madem tüm bebekler yiyor bizimki de yiyecek diye düşünerek başladık denemeye. Yüz ifadesinden anlaşılacağı gibi allahım allahım noluyor nerede güzel ve sıcak memeler gibi baktı önce kahvaltıya :)
Sonra birkaç kaşık yedi ama pek de bayılmadı. Annee ya bu ne der gibi baktı suratıma minik kuşum benim.
Bu ek gıda olayını hafife almışım çünkü başlayınca milyon tane soru oluyor insanın kafasında. Yedireceğin şeyi hazırlıyorsun bir şekilde ama çocuk ne kadar yemeli, yediği yetti mi, bu kadar az şeyle doydu mu, doymadı mı aç mı kaldı, meme versem mi, daha istiyor mu, istemiyor mu, ilk günler hep bu sorularla geçiyor. Mesela ilk defa yediği şeyleri 2-3 çay kaşığı ile başlayın ve her gün artırın diyen bir ekol var ama bu miktar (tüm annelere olduğu gibi :) bana da pek az geldi, bu kadarcık şeyle çocuk nasıl doyar deyip durdum. Meme versem bu sefer ek gıdayı almayacak, gıdayı versem az yiyor çocuk aç diye düşünüyorum. İlk 1 hafta zor geçti anlayacağınız. 9da kahvaltsını verdik Poyraz'ın. Saat 11 gibi meyve suyu içti biraz. Bundan sonraki öğünü saat 2 de sebze çorbası olacaktı ama arada ben dayanamayıp meme verdim :) Sonra Poyraz'ın havuç ve patatesten oluşan ilk sebze çorbasını yaptım. Tabii bence yanlış yaptım :) zira çorbadan ziyade püreye benzedi çünkü süzgeçte ezeceğim derken çorbanın suyunu dökmüş bulundum. Neyse efendim sebzeleri 45 dk. haşlayıp süzgeçte ezdikten sonra bir çay kaşığı irmik katıp 5 dk.daha kaynattım ve en sonra 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyip  karıştırdım. Ortaya aşağıdaki gibi bir bulamaç çıktı.
Tatsız, tuzsuz bana göre kötü birşey oldu. Ama tabii o bebek olduğundan ne anlayacak, ne versem yiyecek diye düşünüp denemelerime başladım. Çocuk bayılmadı haklı olarak, zar zor birkaç kaşık yedi. O kadar emek bir iki tatlı kaşığı yesin diyeydi yani. Oysa ben kasedekini bitirip sonrada eline sağlık anneciğim demesini bekliyordum herhalde ki biraz hayal kırıklığına uğradım :)
Akşam 8 gibi muhallebi tarzı tok tutan birşey vermemizi önemişti doktor. Hipp Organik Elmalı Gece tahılını hazırladım ondan da çok bayılmadan birkaç kaşık yedi. Böylece ek gıdalı ilk gününü atlatmış oldu tatlı oğlum.
3 gün bu şekilde gıdalarını verdik fakat sanırım ilk günden tüm öğünlere başlayarak hata etmiş olmalıyım ki sindiremedi yavru kuş ve geceleri sürekli uyandı. Belki de hergün bir yeni öğün olarak başlamalıydım bilmiyorum ama iki gece doğru düzgün uyuyamayıp bizi de uyutmadı. Bir türlü kakasını yapamadı ve hep huzursuz oldu tabii bende direk gıdayı kesip anne sütüne döndüm. Şimdilik günde bir iki öğünle devam ediyorum. Birden bire çok yüklenmek istemiyorum midesine sonra sindiremeyip rahatsız oluyor. Bugün 2ye kadar meme verdim sonra 1 kase çorba içti mesela. Yarın sabah kahvaltı vereceğim, gece tahılı veririm belki. Aralarda meyve suyunu ve suyu içiyor onlara bir itirazı yok. Bir düzen tutturana kadar ağırdan alıyorum. Gerçi yemek yemeye başladığından beri elimdeki herşeyi kapmaya çalşıyor, öyle komik ki ne versem yiyecek. Dün ananesi ilk defa yoğurt yedirdi, bayıla bayıla yedi. İşte aşağıda elimden kapıp afiyetle yediği hamur, çatalı elimden kaptığı gibi kendi ağzına attı, çatalı öyle sıkı tutuyor ki sırf elinden almayayım diye bütün gücüyle yapıştı çatala yavrum benim. Bende bari çatal batmasın diye sadece hamuru verdim, her tarafını yağlayarak bir güzel yaladı :) Bir yandan da başardım işte istediğimi yemeyi işareti yapmış minik serseri :)

2 yorum:

  1. Birden çok yüklenmişsiniz çocuğa.Önce birkaç kaşık meyve suyu,birkaç gün veya bir hafta sonra azar azar sebze çorbası veya püresi,bir hafta sonra yoğurt olarak yapabilirsiniz.Bizim doktorumuz bu şekilde önermişti.Böyle uygulamıştım oğluma.Biz erken başlamıştık şimdi 7 aylık ama bu zor bir dönem gerçekten.Kolay gelsin..

    YanıtlaSil
  2. Evet öyle oldu haklısınız. Bizim doktor herşeyi anlattı da hepsini birden vermeyin demedi diye bende büyük adam gibi her öğünü aynı gün verdim zavallıma :( neyse sonradan anladım hatamı, şimdi vermiyorum hepsini aynı gün zaten diş çıkartıyor iştah falan kalmadı :( çok teşekkürler.

    YanıtlaSil