27 Eylül 2010 Pazartesi

Yazlık Maceraları Vol.3

 Nede olsa Poyraz'la ilk yaz tatilimiz olduğundan ve benim ilk çalışmadığım yaz tatili oluşundan anlata anlata bitiremiyorum. Aslında özünde hep aynı şeyleri yapmış olsak da nedense bana pek bir güzel geldi. Poyraz'ın suyu çok seven bir bebek olması tatili daha da güzel yaptı. Gerçi tatilin ilk günlerinde havuzdan mantar kapınca uzun süre bir daha havuza giremedi yavru kuş ama bu seferde kendi havuzunda bol bol suyla haşır neşir oldu.
Kendisine aldığımız 3 değişik simittten hiçbirini beğenmeyen küçük bey özgürlüğünü ilan edip yalnızca kucakta yüzdü. Poyraz çok hareketli bir bebek olduğundan kucakta suyun içinde zapt etmek de zor sürekli kıpır kıpır insan elinden kayacak diye korkuyor. Kucakta yüzmeye benzer hareketler yapıyor öyle komik ki, çırpınıyor resmen balık gibi. Ben havuza girdiğimiz anlarda genelde Poyrazı teyze, dayı, kuzen kim bulduysam verip yüzdüm gaddar anne olarak :)
Mantardan dolayı büyük havuza girmesi yasaklanınca oyuncak havuzunu aldık ama ona da çok bayılmadı küçük geldi orası sanırım. Bilumum kova, kürek, oyuncağa rağmen çok uzun süre durmak istemedi içinde.
Çok sıcak günlerde 2-3 defa duş aldırıp, oyun havuzunda serinletmeye çalıştık Poyraz'ı. Eğer hareket etmiyorsa arabasının içinde oturmayı çok sevmiyor Poyraz. Bu yüzden havuza girmediğimiz zamanlarda onu havuz kenarında oyalamak çok kolay olmadı, sürekli yere inip emeklemek istiyor, yerler taş düşer diye korkuyor insan ayrıca su var kayıyor ayrıca pis vs. bir sürü nedenden yere bırakmak tehlikeli ama çocuk da bir yerden sonra arabada, şezlongta, kucakta sıkılıyor. Onu eğlendirmek için her türlü şaklabanlığı yaptık.
Annem havuzda olduğu anlarda sürekli Poyraz'a birşeyler yedirmeye çalıştı. Bizimki yeni tatları fazla reddetmiyor ne bulsa yiyor ama az miktarda, çabuk sıkılıyor. Annem her türlü hamur işi vs.ne bulduysa denetti çocuğa.
Havuza hergün 3 çanta taşıdım. Biri giysileri, havlusu, bezi vs. biri krem,ıslak mendil, tarak, yiyecekleri vs., biri ve en büyüğü de oyuncak çantası. Beni gören tatile gidiyor sanırdı halbuki evden havuza gidiyorduk, her gün o çantaları üşenmeden taşıdık sırf beyefendi sıkılmasın oyuncaklarıyla oynasın diye :)
Şezlong üzerinde oynanabilecek her türlü oyunu oynayıp, yaratıcılığımızın sınırlarını zorladık. Örtülerle cee ee oynayıp , örtülerin altına saklanmak, saklanan Poyrazı bulup şaşırmak vs. ne bulduysak oynadık.
Kolunun gücü yeten herkes Poyraz'ı havaya zıplatıp onu güldürdü. Bebekler nedense bu hareketi çok seviyor. Annelerin yüreği ağzına geliyor ama bir yandan da onun kikir kikir gülüşünü seyretmek çok tatlı oluyor.
Gün içinde meme vererek yada arabasında dolaştırarak uyuttuk, gündüzleri arabasında uyudu. Havuz kenarında yemeklerini yedi, meme emdi, altını değiştirdik, çok sıkılmadığı anlarda genelde mutluydu, kalabalığı seven bir bebek olduğundan herkes, herşey ona ilginç geldi, sürekli etrafını inceledi. Havuz kenarında olmadığımız zamanlarda neler yaptık onlar da bir sonraki yazıda, bir nevi arkası yarın :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder