19 Ekim 2010 Salı

Yamaha Müzik Okulu

Poyraz 2.Ekim'de 1 yaşına girdi ya, çocuk yaşına basar basmaz hemen okula götüreyim dedim ve 3 Ekim'de onu Yamaha Müzik Okuluna deneme dersine götürdüm ve gördüğünüz gibi çocuğun içindeki cevher ortaya çıktı, zille org çalıyor yavrum :) Tabii kankası Güney olmadan olmaz, Pazar günü kaptık çocukları soluğu Kadıköy'de aldık. Yamaha Müzik Okulu, Kendi Köşk isimli güzel bir binada hizmet veriyor, Fenerbahçe Stadının hemen yanında. Burada bebekten çocuğa birçok yaş grubu için bale, müzik gibi pek çok sanat kursu var. Daha önce bebekler için böyle bir çalışmaları olduğunu okumuş ve deneme dersi için randevu almıştım. Poyraz ve Güney dışında 9 aylık bir bebek daha vardı, dersin yarısında 1 yaşlarında bir bebek daha katıldı aralarına. Ders 12deydi ve bizimkilerin ikiside yolda arabada uyumuştu ama oraya gidince uyanıp hemen kendilerine geldiler. Öğretmen bize bu programa katılırsak neler yapılacağının özeti olarak yarım saatlik bir çalışma yaptırdı. Normalde derse bebek ve yanında anne yada baba katılabiliyormuş fakat deneme dersi olduğundan tüm bebekler tüm aileleri anne, baba, abi şeklinde katıldı.

Hatta olaya babalar bizden fazla dahil olup aktivitileri onlar yaptı. Normalde dansla hiç işi olmayan sevgili oğlunun hatırına müzik eşliğinde döndü, çocuğu hoplattı zıplattı. Ve ilginçtir "nerden buluyosun böyle antin kuntin şeyleri" gibi yorumlar yapmadan uslu uslu derse katıldı :)


Yamaha'da sınıflar yaş daha doğrusu ay sınıfına göre ayrılıyor. Bizimkilerin sınıfının adı Robbie biraz büyüyünce Kraki olacak beyefendiler. Robbie aşağıda gördüğünüz oyuncağın adı. Öğretmen ona sarılıp şarkı söylüyor, daha sonra çocuklar da isterlerse Robbie ile oynayabiliyor. Öğretmen ritimleri bizim tekrar etmemizi istiyor ki çocuklar olaya katılsın, yavru kuşun şansına bende de babasında da müzik kulağı ve ritim duygusu sıfırdır gene de elimizden geleni yaptık tabii :)


Derste çocukların ritim duyguları gelişsin diye şarkılar söyleniyor, birlikte dans ediliyor. Öğretmen sırayla top, eşarp, zil, sallanan yumurta vs. gibi materyaller getirip ortaya bırakıyor ve çocukların klasik müzik eşliğinde bir süre bunlarla oynamasına izin veriyor sonra materyalleri toplayıp yeni bir toplu aktivitiye geçiyor. Bebeklere minik enstrümanlar vererek, bizim yönlendirmemizle çalmalarını istiyor ki zaten ses çıkaran herşeye bayıldıklarından bizimkiler en çok bu kısmı sevdi.


Çocukların yaşıtları ile birlikte olması, müzikle içiçe olması, zamanla ritm duygularının gelişmesi için güzel bir ders. Yalnız bizim sıpa yerinde pek duramayan bir insan evladı olduğundan onu zaptetmek zor, odayı dört dönüp karıştıracak ne var, nereyi dağıtsam şeklinde dolaşıyor. Gerçi öğretmen çocukları herhangi birşeye katılmaya zorlamadıklarını genelde özgür bıraktıklarını söyledi bu açıdan sevdim ben bu sınıfı bıraktım bizimki her köşeyi keşfetti, herşeyi dağıttı, bizde her zaman olduğu gibi peşinden topladık :)

1 yorum:

  1. Bende avrupa yakasında bakıyorum böyle bir etkinlik kendimize. Oğlum için en çok istediğim aktivite türü müzik okulu eğitimi. Bence kesinlikle devam etmelisiniz. Hem ortak bir iş yapmayı öğreniyor çocuklar.

    YanıtlaSil