5 Kasım 2010 Cuma

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesinin adını birçok yerde okuduğumdan hep gitmek istiyordum. Güneşli bir Pazar günü sabah İkea'da kahvaltı yaptıktan sonra hadi gidelim dedik yerini tam olarak bilmiyordum ama tam TEM'in yanıymış (tek kötü yanı bu araba sesleri çok fazla geliyor gezerken), otoparkı da girişi de ücretsiz. Pazar günü olmasına rağmen çok kalabalık değildi ve bu kısmını çok sevdim çünkü İstanbul'da Pazar günü bir yere gitmek artık işkence haline geldi nerdeyse. Biz tam park edip gezme kısmına geçerken Poyraz uyudu bizde etrafı rahat rahat gezdik. Çok güzel düşünülmüş bir yer, bir çok değişik bitki türü var ve hepsinin isimleri yazıyor. Ayrıca kütüphanesi var ve sanırım buraya sık sık öğrenciler gelip yararlanabiliyor. Hem çocuklar hem yetişkinler için botanikle ilgili seminerler düzenleniyor özellikle çocuklar için bitkileri ağaçları tanıttıkları aktivitiler yapıyorlarmış çok hoş bir düşünce. Tem'in üstünden bir köprü yapmışlar ve orayı geçip bahçenin diğer kısmına geçilebiliyor. Burada süs havuzları ve Poyraz'ın çok sevdiği ördekler vardı. Ördekler sürü halinde bir havuzdan çıkıp diğerine  paytak paytak yürüyerek gidiyorlar, çocuklar da peşlerinde çok tatlılar :)

Havuzların etrafına tahta masalar koymuşlar bazılarının üstü de kapalı çardak tipinde. Burada su dahil hiçbir şey satılmıyor bu yüzden herşeyi yanınızda getirmeniz gerekiyor. Klasik anlamda mangallı, yere örtü sermeli pikniğe izin verilmiyor fakat yanınızda yiyecek getirip çardaklarda yemek serbest. Ben hemen burayı bahar aylarında termos ve nevaleyi kapıp kahvaltı etmek için ideal bir yer olarak not ettim. Havalar güzel olunca burada kahvaltı etmek çok zevkli olur.

Çocuklar için güzel bir oyun alanı yapılmış, minik masa ve taburelerde çocuklara oyunlar eşliğinde bitkilerin tanıtıldığı aktivitiler de yapılıyormuş. Ayrıca mini ağaçlardan oluşan bir labirent yapmışlar o da çok hoş. Bu da minik kuşumun hatıra resmi.


Poyraz uyandıktan sonra uzun bir süre oyun alanında oynadık, babası Poyraz'ın poposunu yemeye çalıştı :)


Bizimki babasının elinden kurtulmayı başarıp kaçtı ve sürekli duvardaki karakterlerle oynamayı çalıştı, onların duvara yapışık olduğunu anlaması biraz vaktini aldı. :)

Oyun alanı biraz daha büyük çocuklar için daha zevkli olabilir, oynamaları için değişik şeyler yapılmış tahtadan bildiğiniz klasik park salıncakları vs. yok onun yerine daha değişik tarzda oyuncaklar yapılmış ama bizimki onlara binmek için daha çok küçük. Etrafta gezip değişik çiçek ve bitkileri seyrettik, ayrıca girişte bir kısımda tavuskuşları ve tavuk besliyorlar onlara baktık. Fakat Poyraz en çok havuzları ve içindeki ördekleri sevdi, bizde bol bol orada vakit geçirdik. Güzel havalarda gezmek için çok ideal bir yer yaratmışlar ve üstelik ücretsiz yapıp halkın hizmetine açmışlar, böyle insanları çok takdir ediyorum.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder