28 Nisan 2011 Perşembe

Mekan Önerisi : RAHMİ KOÇ MÜZESİ

Rahmi Koç müzesine gitmek ne zamandır aklımdaydı geçen Ekim ayında grupanya.com dan bilet almış ve kış aylarına denk geldiği için kullanamamıştım biletin tarihi geçmişti fakat benim müzeye gitmeyi planladığım günden 1 gün önce grupanyadan biletlerin süresinin hazirana kadar uzatıldığına dair mail geldi tesadüfün böylesi yani. Zaten gidecektim birde bu maili alınca heh dedim süper oldu zaten gişeye kuponu verdiğimde onların bile bu süre uzatımından daha haberi yoktu. (Normalde müze giriş bileti 12,5 TL ben siteden 2 bileti 11 tl ye almıştım) Bu fırsat sitelerinden her ne kadar sevgilim nefret etse de :) ben çok faydalanıyorum zaten kafamda gitmeyi planladığım bir yer veya olayın bileti çıkarsa mutlaka alıyorum. Neyse havanın kapalı olduğu bir Cumartesi günü attık kendimizi müzeye, müze zannettiğimden çok daha büyükmüş. İki ayrı binadan oluşuyor ve ayrıca bahçesinde de bir sürü görülecek şey var fakat hava kapalı olduğundan bahçede vakit geçirmedik oysa çok güzel müziği olan bir dönme dolap yapmışlar çocuklar ücretsiz faydalanıyor. Bahçede F16 tarzı uçaklar, gemi maketleri, tramvaylar vs. var Poyraz üşütmesin diye onlara fazla bakamadan ilk binadan gezmeye başladık. İlk önce Erdoğan Gönül galerisini gezdik burada onlarca klasik otomobil vardı bu kısmı sevgili çok sevdi arabaları tek tek inceledi arabaların önlerine siyah şeritler koymuşlar içeri girip dokunulmasın diye poyraz onların altından geçip koşmaca gibi bir oyun geliştirdi ve çok eğlendi. İnsanların nereden aklına geliyor bilinmez ama arabaların yanında gelin-damat fotoğraf çekimi yaptırılıyordu. Müzenin çeşitli yerlerinde 3 ayrı gelin gördük fotoğraf çektiren demek ki sık kullanılan bir kapalı mekan olmuş burası.
Araba galerisinden içeri girince çok güzel bir bölüm yapmışlar ki Poyraz buraya bayıldı Arçelik fabrikasında ürettikleri tüm elektronik aletler fakat aletlerin hepsinin dışı şeffaf ve bunlara birer düğme yapmışlar bu düğmelere basınca aletler çalışıyor. Bizimkinin zaten evdeki en büyük zevki çamaşır ve bulaşık makinelerinin düğmelerine basıp boşken bile çalıştırmak olduğundan bunları keşfedince bayıldı. Onlarca kere bulaşık makinesini çalıştırıp hayretle izledi :)
Gene onlarca sefer minik parmağıyla elektrik süpürgelerini çalıştırdı birde evdeki gibi alıp etrafı süpürmeye çalışıyor ki gören çocuğu evde çalıştırıyorum sanır :)
Birde bu aletlerin yanına Çelik robotundan koymuşlar bizimki bu robota da bayıldı gerçi önce gözünü çıkarmaya çalıştı sonra baktı kendi boyutunda sarılıp sarılıp öpüyor robotu ,sevgi dolu oğlum benim :)

Burada ayrıca ilk üretimlerinden itibaren çeşit çeşit bilgisayarlar, her tarafı şeffaf bir Fiat otomobil, bisikletler bir sürü ilgi çekici şey vardı. Bu bölümün üst katını tamamen çocuklara ayırmışlar ki buraya da ben bayıldım. Matematikle öğreniyorum tarzı atölyeler düzenleniyormuş burada daha büyük yaş grubu çocuklar için çok güzel çalışmalar olduğundan eminim bizimki şimdilik etrafta koşturdu oynadı objeleri inceledi.
Daha küçük çocuklar için çok da güzel bir oda yapmışlar ama nedense önünde bir zincir vardı ve lütfen girmeyiniz yazıyordu tabii Poyraz daha okuma bilmediğinden ve minik bir fare olduğundan zincirin altından süzüldü ve odaya daldı. Biz içeri girmedik o odada etrafı keşfetti sağı solu inceledi babasıyla kovalamaca oynadı ve kendince eğlendi.
Otomobil galerisinin hemen yanına güzel şirin bir cafe yapmışlar fiyatlarda gayet makul orada oturup çay içtik simit yedik, Poyraz’ın karnını doyurdum dinlendik. Bu arada müze gayet bebek sever bir yer hem girişte bebek arabası temin ediyorlar (yanımızda taşımasak bile olurmuş) girişte bebek alt değiştirme odası, daha büyük çocuklar için tuvalet adaptörü bile var. Bu açıdan tebrik ediyorum müze yetkililerini insanlardaki bebekle müzeye mi gidilir bakış açısını kırmak adına güzel şeyler bunlar.
Girişin üst katında Rahmi Koç için özel bir bölüm yapılmış dünyadan topladıkları, ödülleri, hatıra eşyaları envai çeşit nesne sergileniyor. Ayrıca odasını yapmışlar buraya ben yalnız çıktım bebek arabasıyla çıkmamak için ama aklım aşağıda kaldığından hızlıca gezdim biran kafamı çevirince karşımda Rahmi Koç’u gördüm :) o kadar gerçekçi bir heykel hayatımda görmemiştim doğrusu insanda gerçekmiş hissi uyandırıyor.
Arada yol geçiyor yolun karşı tarafında bir bina daha var ve orası da çok büyük gerçi merdivenlerle iniliyor alt katlara ve bebek arabasıyla bu kısmı biraz zor geldi bize büyük bir salon denizcilik ve havacılıkla ilgili şeylere ayrılmış. Bir kamara yapmışlar içeri girince birisi konuşmaya ve gemiyi anlatmaya başlıyor Poyraz onu çok sevdi sesin nereden geldiğini anlamaya çalıştı uzun süre. Ayrıca uçak motorları koymuşlar ve gene bir düğmeyle simülasyon yapabiliyorsun uçağın motoru çalışıyor ve sesi çıkıyor bizimki bunlara da bayıldı tabii. En çok da pilot maketini sevdi önce acaba gerçek mi diye gidip dizine dokundu sonra baktı adam hareket etmiyor yanına gitti maketi seviyor :)
Matbaa makinelerinin olduğu ayrı bir bölüm, başka bir bölümde envai çeşit tren ve taşıma aletlerinin motorları, maketleri sergileniyor. Müze tahminimden çok çok büyüktü ben kısa bir süre ayırmıştım ama yetmedi Poyraz 3-4 yaşına gelince tüm günü burada geçirecek kadar kapsamlı bir yer, gitmeyenlere mutlaka tavsiye ederim.

3 yorum:

  1. Benim de çok merak ettiğim ,önünden geçerken gelelim bir gün deyip sürekli ertelediğim bir yer burası. Bende bu kadar büyük olduğunu tahmin etmiyordum. Sayeniz de hazırlıklı gideriz artık :))

    YanıtlaSil
  2. Helede evinize yakınsa kesin gidin bize baya uzak olmasına rağmen gittik ve ben çok beğendim gerçekten.

    YanıtlaSil
  3. biz de Ayaz 16 aylıkken gitmistik.. Ayaz Celik robottan korkmustu o zaman ama genel olarak hem cok eglendi hem de sevdi.. ben de boyle guzel bir muze gordugum cin sasirmis ve cok keyif almistim. gercekten de cok buyuk biz de aynen yarisini ancak gezebildik..

    YanıtlaSil