28 Nisan 2011 Perşembe

Profesyonel :Muhteşem bir Oyun

Devleat Tiyatrolarının bu oyunu geçen sezon kapalı gişe oynamış o zamanlar ben evde bebek pişpişlediğimden takip edemiyordum oyunları tabii :) bu sene tiyatro günlerime geri dönünce görmek istediğim oyunlar listemdeki ilk oyunlardan biriydi bu. Devlet Tiyatroları Anadolu yakasında yeni sahne bile açmış Üsküdar’da deniz kenarında eski Tekel fabrikası devlet tiyatro ve ve opera için sahne olmuş çok da güzel olmuş hem yeri güzel hem sahne çok güzel olmuş ben ilk defa gittim. Biletleri alırken sahnenin yerine bakması için lojistik müdürü olan sevgiliye sordum yorumu ” bu sahne yeni açılmış olmalı yoksa ben seni kesin götürmüş olurdum :) )” evet dedim ben hamileyken ve doğurduktan sonra yenilikler olmuş tiyatro dünyasında :)

Cumartesi (5-mart) harika bir hava olduğundan acayip de bir trafik vardı ve oyuna son dakika yetiştik. Sevgili , ben ve tiyatro arkadaşım Ahu aslında yerimiz en arkadaydı ama gelmeyenler olduğundan öne geçtik, oyun tek perdeydi ve tek kelimeyle harikaydı.

Oyunun konusu şöyle : Dünyaca ünlü Sırp yazar Duşan Kovaçevic, Yugoslavya’daki büyük dönüşümden önceki ve sonraki toplumsal-politik yaşamı, bir entelektüelin yaşam öyküsü içinde, kara-komedi türünde ve ironik bir üslupla anlatıyor. 40 yaşlarında bir edebiyat adamı (Yetkin Dikinciler), bir sekreter ve bir gizli polisin (Bülent Emin Yarar) sürprizlerle dolu soluk soluğa izlenecek hikayesi.

Gerçekten çok beğenerek izledim oyunu bir kere Yetkin Dikincilerde, Bülent Emin Yarar’da çok ama çok iyi oyuncular. Oyun boyunca performanslarını ağzım açık izledim desem yeridir. Konu ilginç oyuncular iyi olunca oyunun neden kapalı gişe oynadığı anlaşılıyor. Geçen sefer Şehir tiyatrolarının bir oyununa gidip hayal kırıklığına uğramıştım ama bu sefer öyle olmadı iyi ki gelmişim diyerek ayrıldım oyundan. 10 yıldır beraberiz sevgiliyide pek çok oyuna sürüklemişimdir peşimden beğendikleri nadirdir o bile beğendi bu oyunu gitmeyi düşününlere şiddetle tavsiye ederim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder