8 Ağustos 2011 Pazartesi

Evde Montessori Aktiviteleri (18-24 Ay)

Montessori ile olan ilgimi daha önce katıldığım seminer notlarında anlatmıştım. http://poyrazligunler.blogspot.com/2010/12/evde-montessori-uygulamalar-seminer.html
Poyraz 22.ayını bitirdi ve ben artık ona evde bir Montessori köşesi yaptım , daha önce de transfer çalışmaları denedim ama pek başarılı olamadık genelde kuru nesnelerle (kurufasülye, nohut vs.)olan ilişkisi onları her tarafa saçmaktan ve avuçlayıp devamlı etrafa fırlatmaktan ibaretti. Artık daha büyüdü ve konsantrasyon süresi arttı. Evdeki montessori köşemiz :

Aslında çalışmaları yaptığımız materyalleri rafta saklamak daha iyi ama ben kiracı olduğumuzdan raf çakmak istemedim duvara onun yerine daha önce tırmanıyor diye kaldırdığımız TV sehpasını başka bir yere koyup ona aktivite sehpası yaptık. Boyuna çok uygun olduğundan iyi oldu. Başka bir yere kendi masa ve sandalyesini koyduk yapmak istediğimiz çalışmanın materyalini alıp ya masasında yapıyoruz yada yerde. İşimiz bitince materyalleri sehpaya düzgünce geri koyuyoruz. Bu sehpanın dağınık olmaması çok önemli, Montessoriye göre çocuklar çok dağınık gibi görünse de aslında düzen seviyorlar. Oyuncaklarını aynı yerde bulunca kendilerini güvende hissediyorlar. Bakıcımızada anlattım sehpanın toplu olması gerektiğini. Ayrıca bakıcımız için bütün çalışmaları detaylı resimleriyle gösteren bir dosya hazırladım böylece gündüz evde beraber birkaç çalışma yapıyorlar.
Poyraz köşeyi ilk gördüğünde çok sevindi ve ilginçtir herşeyi dağıtmaya çalışmadı tek tek inceledi ne var ne yok diye gözlem yaptı. Klasik bir erkek çocuğu olarak en çok misketleri sevdi birtek onları dağıttı her tarafa onun dışındaki nesneleri dağıtmadı.

İlk olarak transfer çalışmalarını denedik gene. Kaptan kaba kurufasülye aktardık, huniyle kurufasülyeleri pet şişeye doldurduk. Minik taşları maşayla buzluklara doldurup,transfer ettik. İlk 3 gün iyi geçti, normalde akşam yemeğinden sonra mutlaka parka gideriz geçen akşam parka gitmek bile istemedi köşesinde oynamak istedi. 2 saatten fazla oynadık beraber. Tabii ki aynı çalışmayla çok uzun oynamıyor sıkılınca bitti bitti diyor bende hemen başka bir şey öneriyorum bu sefer onunla oynamaya başlıyoruz. Her seferinde 2 çalışma yapmak lazım diyor uzmanlar ama biz bir akşamda değişik değişik pek çok çalışma yaptık sıkılana kadar. Montessori aktivitelerimizi yaptıkça buraya ekleyeceğim.

4 yorum:

 1. Benim oglumda 22 aylik googleda montesori aktiviteleri ararken buldum blogunuzu daha inceleme firsatim olmadi ilk okudugum yaziniza yorum yazmak istedim,
  detayli bir sekilde yapmis oldugunuz her aktivite hakkinda da bilgilendirici yazilariniz olursa cok mutlu olurum
  selamlar

  YanıtlaSil
 2. hangi aktiviteler olduğunu yazmanız mümkü mü? kızımda 22 aylık ve evde sıkılıyor. teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. benim de tam olarak 20 aylık bi kızım var. herşeyi yere atmayı çok seviyor hergün o yattıktan sonra bir saat döktüğü oyuncakları kitapları topluyorum. merak ettiğim şey şu bu masayı hazırladığınızda kaç aylıktı poyraz? ikinci sorum maşa kullanarak aktarma yaptığınız etkinliğe kaç aylıkken başlamıştınız?

  YanıtlaSil
 4. blogunuzu çook beğendim. tebrik ediyorum. yalnız siteye katılmak istiyorum ama hata veriyor, yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil