27 Eylül 2011 Salı

Montessori Çalışması : Elle Transfer


Geçen sene Evde Montessori aktivititeleri seminerine katılmış ve notları burada paylaşmıştım.
http://poyrazligunler.blogspot.com/2010/12/evde-montessori-uygulamalar-seminer.html
Bu blogun en çok okunan yazılarından biridir ve Montessori ile ilgilenen anneler için çok güzel ipuçları içeriyor. Çalışmaları yaparken seminer notlarından bende sık sık faydalanıyorum dönüp tekrar tekrar okuyorum ve ona göre harekte ediyorum. Örneğin seminer notlarında demişim ki transfer çalışmaları önce elle başlamalı. Sonra maşayla devam etmeli , çocuk önce kuru gıdaları transfer etmeli ve alıştıkça suyla transfere geçilmeli. Bizdeki minyatür yumurtalar elle transfer içinde gayet uygun. Yumurtaları önce buz kalıbına elle yerleştiriyor. Bu çalışmanın ikinci aşamasında ise bir buz kalıbından diğerine yumurtaları tek tek transfer ediyor. El-göz koordinasyonu için gayet güzel bir çalışma.


Seminerden bazı notlar :

* Çocuğun ilk yapacağı şeyler elle yaptığı şeyler olmalı.

* Çocuğa çalışmaları gösterirken solunda oturmasına dikkat et böylece elinin içini ve elinle ne yaptığını görebilir.

* Çalışmaya başlamadan önce sor “Poyraz bugün seninle elle transfer çalışması yapmak istiyorum, sende ister misin?” evet diyebilir, hayır da diyebilir. Kararına saygı göster.

*Aktiviteyi yapmak istemiyorsa ona kızmadan ve bozulmadan materyalleri kaldır “hadi o zaman bunu başka zaman yaparız” de.

* Çocuğa sorduğunda eğer hayır derse bozulma ya başka bir şey öner yada “peki sen söyle bakalım ne yapalım?” diye sor.

* Eğer kabul ederse önce sen yap o seyretsin sonra onun çalışmayı istediği gibi yapmasına izin ver. Senin yaptığının aynısını yapmayabilir kendi tarzını yaratabilir yada bambaşka bir şey yapabilir önemli değil. Ona karışma ki kendi özgürce yapabilsin.

* Çocuğu “gel seninle bir oyun oynayalım” diye davet etme, oyun kelimesinin ucu çok açıktır çocuk oyunu kendi istediği gibi kurgulamak ve yönlendirmek isteyebilir. Onun yerine seninle .... çalışması yapmak istiyorum , ..... aktivitesi yapalım mı gibi sorular yönelt.

* Transfer çalışmaları her zaman soldan sağa yapılır. Çalışmaları gösterirken hiç konuşmuyoruz ki çocuk elimize konsantre olsun. Günlük hayatımızda çocuklara sürekli direktif veriyoruz bundan vazgeçmemiz lazım. Direktif vermektense kendin yap ve yaparken yavaş yavaş yap, bırak o seni seyretsin. Sonra o seni taklit etmek isteyecek zaten.

4 yorum:

 1. merhaba öncelikle fikirler için teşekkür ederim. bizde yaptık çalışmayı 20 aylık kızımla birlikte ama çok çabuk sıkıldı sadece 1 kez doldurdu ve 1 kez boşalttı. bununla ilgili bir öneriz varmı acaba

  YanıtlaSil
 2. Merhaba çalışmalara yeni başlayınca böyle yapması çok normal ilk günler bizimkininde oturma süresi 5 dk.filandı ama yapa yapa bu süre uzadı, sıkılınca hiç ısrar etmeden herşeyi kaldırın ve ertesi gün tekrar deneyin. Zamanla süre uzuyor ve daha uzun süre sıkılmadan yapıyorlar.

  YanıtlaSil
 3. minyatür yumurtaları, diğer oyunlarda da kullandığınız aktivite araçlarını nereden temin ediyorsunuz?

  YanıtlaSil
 4. Bende kullandığınız malzemeleri nerden temin ettiğinizi sorucaktım.

  YanıtlaSil