28 Eylül 2011 Çarşamba

Montessori Günlük Hayat Aktiviteleri

Montessorinin eğitim sisteminde çocuklara 2-2,5 yaşından itibaren günlük hayatta karşılacakları şeyler öğretilmeye başlanıyor. (Practical Life Activities) Maria Montessori'nin hayatını anlatan bir kitap okumuştum İtalya'da ilk kurduğu Çocuk Evinde (Casa di Bambini) öğrencilerin hepsi çevrede yaşayan fakir çocuklar , burunları akıyor fakat hiçbiri burnunu silmiyor Montessori aslında burun silmeyi bilmediklerini farkediyor ve hepsine mendille tek tek burunlarını nasıl silmeleri gerektiğini öğretiyor ve çocuklar çok mutlu oluyorlar. Bizim gibi nerdeyse 10 yaşındaki çocuğun bile yemeğini yediren anneler olan bir toplum için çok gerekli ,devamlı kendimiz sildiğimizden hakikaten çocuk burnun silmeyi öğrenmeden büyüyüp gidebilir.

2,5 –3 yaş çocuklar için günlük hayat uygulamaları : kapıyı açma-kapama, burun temizleme, halıyı topla-ser, tepsi taşıma , bulaşık makinesini boşaltırken yardım etme, mandalla çamaşır asma.


Çocuklar özellikle mutfak eşyalarına çok meraklı oluyor anne ile mutfakta vakit geçirirken tüm eşyaları kullanmak istiyor özellike bıçakla kesme gibi şeyleri yapmak istiyorlar. 3 yaşından sonra plastik bıçakla muz kestirmek iyi bir çalışma örneği. Ben yukarıdaki güzel seti alarak eline bıçak verme işinden şimdilik kurtuldum. Bizimki bu setle uzun süre oyalanıyor. Ekmek kesiyor, domates kesiyor, hamburger yapıyor, biber kesiyor sonra gelip bana zorla yedirmeye çalışıyor :)

7 yorum:

 1. o kadar doğru söylüyorsun ki.. onlar hep çocuk!ya, bir şeyi beceremezler.. hep öyle düşünüyoruz.. halbuki öğrettikten sonra yapamayacakları şey yok.. küçük beyin oyuncağına bayıldım bu arada..

  YanıtlaSil
 2. Nihalcim, dun biz de bundan almistik onun uzerine senin blogunu gordum. Bizim kisi de bu kesme olayini sevdi cok. Ama ilk kestiginden sona hemen nasil oluyormus diye incelemeyi de ihmal etmedi. Ben baska oyunlar da buldum burada, bir firsatini buldugumda seninle paylasirim. Sevgiler

  YanıtlaSil
 3. Nerden aldınız hatta nerden alıyorsunuz bu eğitim metaryallerini?

  YanıtlaSil
 4. Aktivitelerinizi inceledim,hepsi çok güzel....:))Bizde çok aktivite yapıyoruz ama sizin belgelemiş olanız çok hoşuma gitti...
  Bizden de birkaç öneri:
  -Oğlum 2,5 yaşından beri yıkanmış kendi çamaşırlarını kendisi seriyor,mandallıyor,kuruduğunda kendisi topluyor,şimdi 3 yaşında ve artık katlıyor.
  -2-2,5 yaşından beri omletinin yumurtasını kendisi çırpıyor.Portakal suyunu narenciye sıkacağında kendisi yapıyor.
  -2-2,5 yaşından beri bulaşık makinasını boşaltmama yardım ediyor,çatal-kaşıkları çekmecesine kendisi yerleştiriyor.
  -Alışveriş yaptığımızda kendisi için aldığımız yiyecekleri buzdolabına ve kiler dolabındaki kendi bölümlerine kendisi yerleştiriyor.
  -Her sabah kahvaltı masasını hazırlamama yardım ediyor.Ekmeğine yağ-peyniri bıçakla kendisi sürüyor (oyuncak bıçak almadım,keskin olmayan bıçak veriyorum).Muz kesmeyi deneyeceğim:))
  -Oyuncağının pili bittiği zaman vidalarını tornavida ile kendisi çıkarıyor (oyuncak alet takımı almadım,tehlikeli olmayan gerçeklerini gözetimimde eline veriyorum)
  Evde birçok işi birlikte yapıyoruz ve bunu oyun oynayarak yapıyoruz
  -meyveleri-sebzeleri yerleştirirken renkler-isimler),
  -Çatal-kaşıkları vs. yerleştirirken sınıflama-büyük-küçük kavramları
  -Diğer evdeki birçok işte el becerisi geliştirme...
  Bence izin vermek,desteklemek gerekli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. benim gibi olan bir türk mü buldum? tornavidayı kullanamıyor hanüz. birde alışveriş sonrası yerleştirmeyi yapmadı daha. bunlar dışındakiler aynı. tanışmak isterim sizle.

   Sil
 5. Sevgili Adsız çoook teşekkürler ne güzel uzun uzun yazmışsın bende bu yazdıklarını uygulamaya çalışıyorum ama büyüdükçe diğerlerini de deneyeceğim, ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
 6. Esracığım ben bunları http://aktivitelerimiz.blogspot.com'un yazarı olan sevgili Nuran Evren'den aldım.

  Pelin sendeki değişik şeyleri bana mail atarsan sevinirim bende bakarım burada da bulunuyormu diye.

  YanıtlaSil