26 Eylül 2011 Pazartesi

Montessori Transfer Çalışması

Transfer çalışmaları Montessori'nin en basit çalışmaları önce kaptan kaba kuru gıdalar, daha sonra maşayla nesneleri bir yerden bir yere transfer. Daha sonra suyla transfer , maşayı küçülterek cımbızla transfer şeklinde devam ediyor. İşin mantığında çocuğun el - göz koordinasyonu var. Genelde çalışmalar sağdan sola şeklinde gösterilerek yapılıyor. Çocuğa önce kendimiz yapıp bir kez gösteriyoruz ve sonra kendisinin yapmasını izliyoruz. Yalnızca izliyoruz müdahele etmiyoruz öyle yapma böyle yap demiyoruz mümkünse. Çocuk illa bizim gösterdiğimiz şekilde yapmayabilir onun kendi tarzı olabilir , saygı duyup bırakalım istediği gibi yapsın :)
Bu minyatür yumurtalar çok işe yarıyor transferler için , bunları buz kalıplarına dizip birinden birine de aktarıyoruz. Bu yumurtalar,altındaki kap ve buna özel minik maşasını set olarak almıştım fakat küçük maşa ile yumurtayı kavrayamıyor o yüzden illa büyütt büyütt maşa istiyor bizimki :)

Aslında evdeki pek çok değişik materyal ile transfer çalışması yaptırabiliriz, biraz yaratıcı olursak bir sürü alternatif oyun çıkar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder