2 Kasım 2011 Çarşamba

Cumhuriyet Yürüyüşü


Bu yıl fırsatçı hükümetimiz Van Depremi nedeniyle Cumhuriyet bayramı kutlamalarını iptal etti. Evet Türkiye 24 şehit verdi ardından Van'da deprem oldu ve 601 kardeşimiz hayatını kaybetti fakat bunların hiçbiri Cumhuriyeti kutlamamıza engel olmamalıydı bence. Kaldı ki şarkılı türkülü kutlayıp göbek atmayacaktık elbette ama Cumhuriyeti kurmak için şehit olanları tabii ki anmalıydık nitekim tüm okullara Acildir diye gönderilen yazılarla çocukların bile kutlamalarına engel olunmasına rağmen Kadıköy Belediyesi hayır dedi her yıl olduğu gibi bu senede Bağdat Caddesinde Cumhuriyet Yürüyüşümüzü yapacağız, herşeye rağmen, tüm iptal edilecek uyarılarına rağmen İNADINA Cumhuriyeti kutladık.

Birçok medya kuruluşunda sanki bu yürüyüş de iptalmiş gibi lanse edilmesine rağmen çoşkulu bir kalabalık vardı. Bu yıl her zamankinden daha hüzünlüydü yürüyüş, bol bol hüzünlü türküler çalındı ve hep birlikte gözyaşı döktük. Çukurca'da şehit olan askerlerin resimlerinden posterler yaptırmıştı belediye ve her birinin isimleri okundu kürsüden hep birlikte burdaa dedik ve daha çok ağladık hepsi için.

Her yıl olduğu gibi defalarca onuncu yıl marşını söyledik, Selami Öztürk her sene olduğu gibi andımızı okuttu hepimize, tek yürek ve hep birlikte saygı duruşunda bulunup İstiklal marşımızı söyledik. Havai fişek patlamadı, konser olmadı, sadece Cumhuriyete sahip oluşumuzun kıymetini bildiğimizi gösteren bir yürüyüş oldu. Kadıköylü olmaktan bir kez daha gurur duydum. İyi ki varsın Cumhuriyet, seni yaşatmak için elimizden geleni yapmalı ve çocuklarımıza önemini anlatmalıyız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder