15 Kasım 2011 Salı

Montessori Transfer Çalışmaları


Klasik Montessori transfer çalışmalarını ara ara yapmaya devam ediyoruz. Her seferinde daha fazla vakit geçiriyor, bugüne kadar yapmak istemediği itiraz ettiği henüz olmadı her seferinde severek oynuyor. Klasik transfer çalışmaları genelde bakliyatlarla yapılıyor, misketler, küçük yuvarlak başka nesnelerde olabilir ama çok fazla sayıda olduğundan ben kurufasülye, nohut, mercimek tercih ediyorum.
Huniden şişeye geçirmek aslında biraz zor belki bir 6 ay sonra daha rahat yapabilir ama ben denemek istedim ve becerdi, hoşuna da gitti. Su şişeleri uzun olduğundan masanın üzerinde yapamıyor, kucağına alıp yapmayı kendi akıl etti küçük adam.

Bu da tamamen benim uydurmam olan bir Montessori aktivitesi :) resimde görüldüğü gibi yumurta kabının üzerlerini deliyoruz ve uzun makarnaları deliklerden transfer ediyoruz. Basit ve eğlenceli bir çalışma, kutunun içini doldurana kadar uğraştı bizimki, bitince de kutuyu açıp boşalttık ve tekrar yaptı.

3 yorum:

  1. Bu yumurta makarna olayı çok değişik geldi bana.Tamda bugün yumurta aldık.Yarın ilk aktivite bu olsun :) Teşekkürler bu güzel fikir için canım.

    YanıtlaSil
  2. Rica ederim Evrim, tam uydurmasyon oldu bu ama napalım bu sıpaları oyalamak için hergün birşeyler bulmak gerekiyor :)

    YanıtlaSil
  3. Canım bunu biz birde renkli denedik.makarnalarıda boyadık yumurta kolisinin makarları attığımız yerinide öylede güzel oldu :) ama resim çekmeyi akıl edemedik .

    YanıtlaSil