30 Kasım 2011 Çarşamba

Şeker bir Oyun :)

Poyraz'a bir iki aydır renkleri öğretmeye çalışıyorum bilmiyorum bunun için henüz erken mi ama deniyorum. Bizimki devamlı her renge mavi diyor, ne sorsam mutlaka mavi diyor. Bazen sonrasında doğruyu söylese bile önce mavi diyor, tamam benim en sevdiğim renk mavidir ama çocuktaki bu mavi takıntısı nedir çözemedim. Belkide bunun bir açıklaması vardı bilmiyorum çünkü geçenlerde başka bir blogda da gördüm Alminada her renge önce mavi diyormuş belki çocuklarda böyle birşey vardır bilemiyorum. Neyse bende buna mavi olmayan renkleri öğretmek için ödüllü bir oyun uydurdum. Zaten şeker hastası olduğundan ödül de şekerleri yemesi olacaktı.

Oyun resimde görüldüğü gibi basit , önce legoları renklerine göre ayırıyoruz, sonra bir kasede şekerleri verdim ve elime bir şeker alıp onun rengini söyledim sonrada hadi bunu sarı legonun önüne koy dedim önce bir tur böyle yaptık sonra da şekerlere bu ne renk diye sormaya başladım. Gerçi gene bazen mavi diye cevap verdi :) ama genede bildikleri oldu. Sonunda da şekerlerin bir kısmını yedi tabii ki :) Çocuğuna şeker yedirmeyen annelere göre değil belki ama diğer annelere tavsiye ederim eğlenceli bir oyun oldu.

5 yorum:

 1. Akıllı kadınsın :)) bende şeker vermiyorum ama o bulduğu yerde hiç affetmiyo valla

  YanıtlaSil
 2. ama onlar ayıcık.. bana da öğretirmisin acaba renkleri.. ama ödülü bu jelibonlar olucak :))

  YanıtlaSil
 3. Bizim Ece de gösterilen her renge mavi pardon-mami- diyor.Zamanı var galiba. SEVGİLER ARZU

  YanıtlaSil
 4. Almina ve Poyraz'ın aynı şeyi yapmaları çok hoşuma gitti :) Bence renkli demek istiyorlar Almina artık kırmızı, pembe,mor, sarı ve yeşili biliyor ama hala önce mavi demeye devam ediyor :) Renk öğretmenin bir güzel yolu bizim geçen ay yaptığımız gibi sarı masası hazırlamak. Evdeki sarıları toplamak. Ama senin yöntemin gerçekten güzelmiş.
  Not: Evet aslında renk öğrenmeleri için erken 2.5 yaşından sonra ana renkleri tanıyorlar normal gelişim bu
  Sevgiler..

  YanıtlaSil
 5. Şaşırdım şimdi. Benim kızım (27 aylık) uzun bir zamandır benim bildiğim her rengi söyleyebiliyor. Demek ki benim kızın da yaşıtlarına fark attığı nokta buymuş, öğrendiğim iyi oldu :)

  Ama thalassapolis haklı, benim kızım da ilk olarak yeşil dedi ve "renkli" kelimesi yerine yeşil diyordu. Bir de mavi ile yeşili öğrendikten sonra bir dönem iki rengi karıştırıyorlar. Kızımdan büyük arkadaşlarında da olmuş yeşille maviyi karıştırma. Bu nedenle maviden sonra öğreteceğiniz ilk renk yeşil olmasın derim.

  YanıtlaSil