6 Aralık 2011 Salı

Aralık Ayı Çocuk Atölyeleri

Kışın başlamasıyla birlikte tüm anne babalarda çocukları nereye götürsem soruları başladı. Bahar ve yaz çok kolay çünkü parklar hayat kurtarıcı çocukların hemen hemen hepside parkları çok seviyor, enerjilerini atıyor ve bol bol oynayabiliyorlar. Peki ya kışın? hem hasta olma derdinden hem soğuk havalardan eve kapanıyor minikler, ben zaten evde oturmayı sevmediğimden genelde kapalı mekan etkinliklerini araştırıyorum Poyraz için. Klasik AVM ziyaretlerini sevmiyorum hem çok kalabalık hemde bana hitap etmiyor açıkcası, oyun alanları aşırı gürültülü ve jetonlu oyuncaklar çok eğlenceli değil bence çocuk birşeyde öğrenmiyor öyle duruyor oyuncakların üzerinde. Onun yerine çocuk oyunları, filmler veya atölyelere götürmek çok daha mantıklı geliyor bana. Aslında birçok mekan atölyeler düzenliyor, ben her ay başında birçok mekanın programlarına bakıyorum, hem elimin altında toplu bir liste olsun hemde isteyen diğer annelerde faydalansın diye listeyi buraya yazayım dedim :)
1) Kültür Sanat AŞ
Her ay başı ilk iş http://www.kultursanat.org/ sitesini ziyaret ediyorum. İBB'nin düzenlediği onlarca ücretsiz etkinlik var, çok güzel çocuk oyunları ve sinema filmleri var. Biz burada sinemaya götürüyoruz Poyrazı yetişkin 4 TL, çocuk 2 TL.

2) İstanbul Şehir Tiyatroları
Kişisel ilgi alanımda olduğundan 2.olarak mutlaka şehir tiyatrolarının programını bilgisayarıma indirip Anadolu yakasındaki oyunları incelerim, çocuk oyunları da çok başarılı.

3) İstanbul Devlet Tiyatroları
Bu da gene kendi merakımdan ama Poyraz'a uygun oyunlarda var mı diye takip ediyorum her ay.

4) İstanbul Devlet Opera ve Balesi
http://www.sureyyaoperasi.org/ , tarihi Süreyya Operasında çok güzel oyunlar oluyor. Ayrıca çocuk oyunları da çok başaırlı. Çocuğunuzla birlikte mutlaka bir oyuna gidin, dikkat her ay sonunda yeni ayın biletleri satışa çıkıyor ve bir iki gün içinde tükeniyor, elinizi çabuk tutmalısınız. Aralık ayı programı için tık tık


5) Üsküdar Belediyesi
Kültür merkezleri evime yakın olduğundan ücretsiz etkinliklerinin yer aldığı Kültür Sanat Rehberini her ay inceliyorum. Aralık ayı programı için tıklayın.

6) Ümraniye Belediyesi
Ümraniye belediyeside kültür sanata çok önem veren ve her ay dolu dolu programlar hazırlayan bir belediye. http://www.umraniye.bel.tr/bulten/kultur/201111.pdf

*** Ben Anadolu yakasında oturduğumdan ayrıca Kadıköy belediyesi, Ataşehir belediyesi vs.etkinliklerine bakıyorum ama herkes kendi ilçesinin belediyesinin websitesine baksa eminim birşeyler bulabilir. Artık tüm belediyeler bu konuda duyarlı olmaya başladı. ***

7) İstanbul Modern - Karaköy
Müzeleri gezmeyi zaten severim ayrıca hemen hemen tüm özel müzeler artık çocuklar için etkinlikler düzenliyor. Bu da çok güzel bir gelişme, Türkiyede özel müzeciliğin tarihi çok yeni olmasına rağmen çok başarılı işler yapıyorlar. Müze her pazar 6-12 yaş çocuklar ve aileleri için ailece sanat günleri yapıyor, katılım ücretsiz. Ayrıca şu anda sanat fabrikası çalışmaları yapıyorlar 4 yaştan itibaren çocuklara uygun atölyeleri var.
http://www.istanbulmodern.org/tr/f_index.html8) Santral İstanbul - Eyüp
Santral İstanbul'da da her ay çocuklar için atölye ve etkinlikler düzenleniyor.
http://www.santralistanbul.org/main/index/

9) İstanbul Oyuncak Müzesi - Göztepe
Oyuncak müzesi çocuklar için başlı başına bir cazibe merkezi her katı ayrı güzel, fakat atölyeleri daha da güzel. Hem birçok şey öğreniyorlar hem eğleniyorlar. Ayrıca her ay çocuk oyunları da sergileniyor. Her ay başında etkinlik listelerini kontrol etmekte fayda var.http://www.istanbuloyuncakmuzesi.com/
Aralık ayı atölye programı için tık tık http://hadianne.com/?p=6228


10) İyi Cüceler Çocuk Kitapevi - Caddebostan
Kitap almak için gidip bir sürü çeşit arasından kararsız kalabilirsiniz çok hoş kitaplar ve ahşap oyuncaklar var. Ayrıca her ay çok güzel etkinlikler düzenliyolar, bizimkinin yaş grubuna göre bile etkinlikleri var mesela kurabiye pişirelim, Makedo atölyesi, kapla atölyesi, hareketli oyuncak atölyesi gibi.
Aralık ayı programları için tık tık http://www.iyicuceler.com/etkinliklerlist.php


11) Kağıt Vs. Hobi Evi - Suadiye
Burası her türlü kağıttan yapılmış şahane nesnenin yapıldığı ve satıldığı bir hobi evi. Dergileri var, blogları var, siteleri var, hobi evleri var daha ne olsun :) 2-4 yaş arası için minik adımlar diye atölyeler yapmışlar ki konuları birbirinden güzel.
http://www.kagitvs.com/suadiye.html

12) http://www.hadianne.com/
Hergün girdiğim, devamlı güncel içerikler giren, kentteki her türlü etkinliği duyuran harikaa bir site.

13) http://www.cicicee.com/
Gene devamlı baktığım her türlü etkinliği duyuran (sadece istanbul değil tüm türkiye) süper sitelerden biri daha.


14) Koza Çocuk Kitaplığı -Moda
Henüz Ekim ayında açıldı ve çok güzel atölyeler yapmaya başladılar bile. Her ay etkinliklerini takip etmekte fayda var.http://www.kozacocukkitapligi.com/
Aralık ayı atölye programı için tık tık http://hadianne.com/?p=624915) Akbank Sanat
Akbank Sanat'ın da her ay çocuklar için atölyeleri oluyor. Oyuncak heykel atölyesi, Sulu Boya atölyesi, çocuk oyunları.
Aralık ayı programı için tık tık http://hadianne.com/?p=6498

4 yorum:

 1. Çok güzel olmuş ellerine sağlık

  YanıtlaSil
 2. Ne kadar güzel hepsi birden seç seç beğen git.İstanbulda olsam mutlaka değerlendirirdim canım.Ama istanbullu arkadaşlar adına teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 3. tebrik ediyorum. Ben de bu listeye yakında yeni yerler ekleyebiliriim..

  YanıtlaSil
 4. Không kế hoạch, không lộ trình, không biết sẽ đi xa đến đâu.
  Tận hưởng những ngày tự do.
  dịch vụ kế toán trọn gói quận đống đa
  dịch vụ kế toán trọn gói quận hoàng mai
  dịch vụ kế toán trọn gói quận bắc ninh
  Đó chắc là hạnh phúc vì t đang rất vui.
  Những cuộc hẹn sắp xếp cả tháng chưa chắc thành. Những chuyến đi lên lịch cả năm có thể trong tích tắc bị huỷ bỏ.

  YanıtlaSil