29 Aralık 2011 Perşembe

Yılbaşı Duyusal Havuzu (Montessori Sensory Tub)

Montessori'de Sensory Tub diye geçen çalışma özünde çocuğun bir temayle ilgili bir takım materyalleri eliyle hissetmesi dokunması ve keşfetmesi için ona sunmak gibi özetlenebilir. Yabancı bloglarda çok fazla örnek görüyorum bununla ilgili her konuda yapıyor anneler kış teması, sonbahar teması, hayvan teması vs. ben bugüne kadar hiç yapmamıştım. Almina'nın blogunda gördükten sonra kesin yapalım diye düşünüyordum geçen akşam yaptık ve çok eğlendik. Bir kere yapım aşamasında çok eğlendik. Adım adım yazacağım zira bence asıl zevkli olan kısmı hazırlama kısmıydı bu kısımda Poyraz'da çok eğlendi. Duyusal havuzlarda alt zemini bir malzemeyle kaplamak gerekiyor (örneğin sonbahar temasında yaprak döşenebilir gibi) Almina'nın annesi pirinç kullanmıştı biz değişiklik yapıp bulgur kullandık.

1- Önce bir kavanoz bulguru küçük poşetlere doldurduk. (Yere mutlaka birşey serin biz battaniye serdik zira her taraf bulgur oluyor :)

2) Bulgur dolu poşetin içine kırmızı gıda boyası (sıvı) damlattık. Bizim boya baya iyi çıktı ve kısa sürede boyadı bulgurları. Bu açıdan sıvı gıda boyası kullanmak daha iyi.

3) Daha sonra boya yayılsın diye poşeti bol bol sallayıp mıncıkladık. Bu kısım Poyraz'ın çok hoşuna gitti. Deney yapıyoruz anne deney deney deyip durdu :)

4) Daha sonra poşetteki bulguları havuz olarak kullanacağımız İkeadan alınma havuzumuzun :) içine boşaltıp elimizle düzelltik. Bir kaç poşet bulgur yaptık ancak öyle tamamen doldurabildik kabı.


5) Havuzumun tabanı hazır olunca alıp başka bir odaya geçtim ve içine yılbaşı temasına uygun şeyler koydum. Poyraz'dan gizlice havuzu hazırladım bakın eserimle nasıl da gurur duyuyorum :)))

6) Poyraz'ı masaya oturtup havuzu önüne koydum. İlk anki şaşkınlığı çok tatlıydı :) Önce içindeki nesneleri tek tek inceledi.

7) Daha sonra teyzesi ona bir oyun uydurdu. Poyraz bana kırmızı topu verirmisin?, mavi topu verirmisin, noel babayı verirmisin? diyerek bütün nesneleri ve renklerini öğretti. Poyraz bana aydedeyi verirmisin?


8) Nesnelere ilgisi çok uzun sürmedi. Çıkardı hepsini havuzun içinden, onu asıl eğlendiren kırmızı bulgurlar oldu. Devamlı bulgurlarla transfer oyunu oynadık. Kaşıkla çanın içine dolduruyor boşaltıyor, bunu yaklaşık yarım saat sürdürdü. En son saat gece 12ye çeyrek vardı bu hala bulgurlarla oynamak uğruna yatmamak için ağlıyordu :))

Çok çok zevkli bir aktivite oldu değişik temalarla da yapacağım bundan sonra. Özellikle öğretmek istediğimiz birşey varsa onunla ilgili yapabiliriz ve altını değişik şeylerle doldurabiliriz.
Herkese keyifli oyunlar..

4 yorum:

 1. çok güzel olmuş ellerinize sağlık gerçekten çok keyifli oluyor sensory tubsa devam :)
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. ben de bayıldım nihal. üşengeçlikten yapamıyordum, sanırım hemen yapıcam. sevgiler. poyrazı opuyorum.

  YanıtlaSil
 3. Havuzunuza bayıldım, kaliteli zaman geçirmek için güzel bir fikir. Zaten şu Montessori Eğitimini enine boyuna incelemem gerekiyor:))))

  YanıtlaSil
 4. - Có laptop, sử dụng thành thạo
  - Có thể làm việc lâu dài ( Tối thiểu 6 tháng), 1 tháng được nghỉ tối đa 4 ngày
  dịch vụ kế toán trọn gói quận 11
  dịch vụ kế toán trọn gói tại bình chánh
  dịch vụ kế toán trọn gói quận tân phú
  Partime ca sáng: Thu nhập từ 2-5 triệu bao gồm Lương cứng:10k/ tiếng + hoa hồng + được dùng và mua mỹ phẩm giá chiết khấu theo CTV

  YanıtlaSil