10 Şubat 2012 Cuma

Montessori Aktiviteleri : Renk Ayrıştırma


Renkleri öğretmek için daha önce farklı çalışmalarda yapmıştık. Tesadüf eseri bir yerde ponponları bulunca bunlardan çok iyi renk çalışması olur diye düşündüm.  Ponponların bir paketinde 8 değişik renk var. Çocuğun el boyutuna uygun minik bir maşa bulursanız çok güzel el-göz koordinasyon çalışmaları yaptırabilirsiniz.


Poyraz tüm ponponları renklerine göre bölmelere ayırdı ve bu çalışmayı çok sevdi. Maşayı  zaten uzun zamandır çok güzel kullanıyor ve ponponlarda boyut olarak maşayla tutmaya çok müsait. Hala tam olarak renklerin hepsini öğrenmiş değil , çalışmalara devam ediyoruz.
En sevdiği şeylerden biride suluboya yapmak.  Sanırım sadece su içermesi bile onu çekici kılıyor. Bir süredir guaj boyalarla çalışmalar yaptırıyorum, suluboyadan daha zevkli ve daha iyi sonuç veriyor. Renkleri boyalarla öğretmeye çalışıyorum, renkleri karıştırıp farklı sonuçlar elde ettiğini görmek hoşuna gidiyor.

3 yorum:

  1. pompomlarımız var fekat öyle tabağımız yok :) çok beğendim Poyraz'ın keyfine bak ne yapmalı yemeli :)

    YanıtlaSil
  2. Guaj boyayla çalışmayı Efe de çok seviyor. Hatta yaptığı 2 resmi duvarına astım. Çok hoşuna gitti:)

    YanıtlaSil
  3. ciddiyetini yiycem onun:)afferim Poyraz'a canım benim yaa:)Nihalcim renkleri öğretmek için renk günü yapmak da oldukça etkili oluyor.Kuzey renkleri öğrenirken biz çok oynamıştık.Her haftasonu bir renk günü seçiyordum.O gün hangi renk seçildiyse o renk ağırlıklı giysiler ya da o renk bir fular tshirt falan giyilmesi,sadece seçilen renk ile boya el baskısı vs yapılması,boyanması, vs falan.evde o renkten olan eşyaların oyunla dakika tutularak tempo alkışlar içinde bulunması oyun sonunda önceden hazırlanmış ilgili renkle boyanmış kocaman bir yıldızın bizim cüceye törenle takdimi gibi uydurma şeyler işte ama eğlenceliydi doğrusu.

    YanıtlaSil