8 Şubat 2012 Çarşamba

Poyraz & Pepee...


Daha öncede yazmıştım bizimki TV izlemiyor, ilk tanıştığı çizgi film kahramanı Pepee oldu. Youtube’dan günde 1-2 bölüm izleyerek tanıştı  Pepee’yle ve çok sevdi.  Forumlarda Pepeeyi sevmeyen çok anne görüyorum, subliminal mesajlar içeriyor, orijinal değil taklit vs. gibi nedenlerle Pepee seyrettirmeyen çok anne var. Ben hayatı o kadar derinden sorgulayan bir anne değilim. Kendim Şirinlerle, Susam Sokağıyla büyüdüm oğlumun da çizgi film seyretmesinde bir sakınca görmüyorum.  Bizim zamanımızda da subliminal mesajlar eminim vardı çizgi filmler içinde ama annelerimiz pek takmıyordu sanırım bu konuyu bizler bilinçlendikçe hayatı çok fazla sorgular olduk. 

Pepee taklit evet orası bir gerçek İspanyol asıllı Pocoyo’nun tip olarak bire bir aynısı ama Pepee’nin yaratıcısı olan Düşyeri firmasının sahibi Ayşe Şule Bilgiç (Kıraç’ın eşi) taklit olduğunu  kabul etmiyor. Tabii ki çıkıp evet taklit ettim demeyecek ,  bire bir aynısı da değil zaten ama bir esinlenme var. Pepee’nin içine çok fazla Türk öğesi katmaya çalışmışlar sırf bu bir Türk çizgi filmi demek için bunlara gerek yok bence, Pocoyu’yu izleseniz asla İspanyol olduğunu anlamazsınız yola çıkarken tüm dünya çocuklarını hedeflediklerinden hiçbir İspanyol öğe içermiyor. Bizim Pepee ise durmadan halay çekiyor, horon tepiyor, zeybek oynuyor J Bizim memlekette iyi şeylerin takdir edilmesi biraz zor varsa yoksa herkes eleştirir ben gene de Pepee’yi bu kadar sevilen ilk Türk çizgi filmi olarak kabul edip yapanları takdir ediyorum. Çok sayıda çocuğa ulaştılar ve çocukların hepsi de Pepee’yi çok seviyor, bu bence başlı başına bir başarı.

Daha önce çok uzak olmasına rağmen sırf Pepee hatırına oyuncak fuarına gitmiştik bu sefer Pepee burnumuzun dibine gelince kaçırmadık. Pepee o kadar sevildi ki artık Türkiye turuna imza günlerine filan çıkmaya başladı J İstanbul’daki ilk durakları İçerenköy Carrefourdu bizde gittik tabii. Hafta sonu olduğu için çok kalabalıktı ama olsun bizimki gene de eğlendi , önce heykellerle resim çektirdi. Zuluyu, Pepeenin annesini, Şilayı sevdi, sonra maskot Pepee geldi. Çocuklarla dans etti, şarkı söyledi. Bizimkide tuttu Pepee’nin elinden oynadı, bir süre Pepee’ye şeker vericem diye tutturdu oğlum zavallı maskotun ağzı yok diyemedik tabii annesi izin vermiyormuş şeker yemesine filan dedik J Çocuklar çok mutlu oldu Pepee’yi görünce, fakat ortam sıcak olduğundan kostümün içindeki arkadaş baya yoruldu sanırım yarım saat çocuklarla durup yarım saat dinleniyordu, dinlenmeye giderken bütün çocuklar peşinden ağladı çok komiklerdi J Ayşe Şule kızıyla birlikte Pepee’nin yanındaydı, işini sahiplenen her zaman her şeyi takip eden bir insan, tebrik etmek lazım.  Pepee daha sonra İstanbul’daki diğer avm’lere ve hatta başka illere gitmeye başladı. Çocuğu Pepee sevenler Pepee’nin Facebook’taki resmi sayfasından Pepee’nin turne tarihlerini öğrenebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder