29 Mart 2012 Perşembe

Kültür Sanat Bülteni :)


Hep çocuklara yazacak değilim ya biraz da anne babalar için öneriler vereyim. Poyraz'dan fırsat kalırsa bizde tiyatroya, sinemaya gitmeye çalışıyoruz eşimle. 27.Mart Dünya Tiyatrolar Günüydü, ee tiyatroya gitmeden olmazdı. Dünya tiyatrolar günlerinde şehir ve devlet tiyatrolarındaki oyunlar ücretsiz oynar (en azından İstanbulda böyle) ama biz özel bir tiyatrounun oyununa gittik. Adım Tiyatro 'nun yeni sezon oyunu Kanlı Nigar'a gittik. Oyunun kadrosu oldukça başarılı Perihan Savaş, Sümer Tilmaç, Ercüment Balakoğlu, Umut Oğuz, Soner Arıca. Kanlı Nigarı seneler önce şehir tiyatrolarında da izlemiştim. Bu kadroda iyiydi fakat tuluat yapıp bunu halka sevdirmek adına devamlı siyasi veya belaltı espriler yapılmasını pek sevmiyorum. Bu oyuna bolca bu tür espriler serpiştirilmişti.
Oyunun bana kattığı en büyük artı 2 harika oyuncuyu tanımam oldu. Birinci oyunun hem yönetmeni hem başrol oyuncusu Müfit Kayacan. Adama hayran kaldım bu kadar senedir tiyatroya giderim nasıl oldu da hiç izlememişim hayret ettim. Afife Jale ödüllerinde en iyi erkek oyuncu adayıymış, bu oyundaki performansı ile bu ödülü hak ediyor bence. İkincisi genç oyuncu Umut Oğuz onun da performansı gerçekten muhteşemdi. Soner Arıca nedense çok başarılı gelmedi bana gerçi rolü gereği silik bir tipi canlandırması gerekiyordu o açıdan başarılı bile sayılabilir ama ben oyuna çok oturtamadım. Perihan Savaş her zamanki gibi müthişti, şehir tiyatrolarında da pek çok oyunda izledim kendisini gerçekten çok başarılı. Sahneye ekrandan çok daha fazla yakışan bir oyuncu bence.
Oyun gereksiz espriler dışında gayet başarılıydı , gidip görmenizi tavsiye ederim.
Oyunun Konusu: Nigar'ın bir yangında evi yanmıştır. Sermaye kızları ile kiralık ev aramaktadır. Kavuklu ona bir ev bulur. Nigar'ın eski müşterilerinden mahalli tipler eve gelmeye başlar ve ortalık karışır.
Geçen cuma Türkçe adıyla "Sığınak" filmine gittik. Filmi ilk olarak Türkiyeye getiren Ares Film'de çalışan arkadaşımdan duydum. Kendisi filme gitmemiz konusunda baya bir baskı yapınca :)) bizde gittik, çok değişik ve güzel bir filmdi. Psikolojik bir gerilim filmi.Sonunda biraz şaşırsam da filmi ilgiyle izledim. Özellikle evin küçük kızını oynayan Tova Stewartı çok beğendim, sağır ve dilsiz bir kızı gayet güzel oynamıştı. Klasik ABD gişe filmlerinden sıkılanlar için güzel bir alternatif.

Filmin Konusu:
Yönetmenliğini Jeff Nichols'ın yaptığı bu psikolojik gerilim, gerçeklik duygusunu kaybeden Curtis isimli bir aile babasının hikayesini anlatıyor. İnsanlığı yok eden bir kasırganın sürekli kabuslarına girdiği Curtis, bir zaman sonra aklını yitirmeye ve evinin bahçesine sığınak inşa etmeye başlar. Yavaş yavaş tüm hayatı gelecek olan muhtemel kasırgadan ibaret olan Curtis'in başta ailesiyle sonra da çevresiyle arası bozulmaya başlar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder