20 Mart 2012 Salı

Mekan Önerisi : Play-Inn Cafe -Kozyatağı


Kozyatağında yani benim burnumun dibinde yeni bir oyun evi - çocuk cafesi açıldığını duyar duymaz hemen mekana keşfe gittim. Nurturiadaki Anadolu yakası anneleri olarak bol bebekli grup toplantılarımız için sürekli yeni mekanlar arıyoruz zira bu kadar çok bebeyi aynı anda oyalayacak mekan bulmak oldukça güç.

Mekanda bizi ortaklardan Çağlayan Hanım karşıladı ve o gün doğumgünü telaşı olmasına rağmen bizi gezdirip bilgi verdi. Eski bankacı yeni anne olan Çağlayan Hanım kendi çocuklarıyla yaşadığı mekan sıkıntısını kendi oyun evini açarak gidermek istemiş. Çok da hoş bir mekan yaratmış ortağıyla birlikte. Çocukların oyun alanı ve cafe bölümü birbirinden bir kapıyla ayrılıyor anne babalar cafe kısmında çay kahvelerini içip sohbet ederken çocuklar içeride çocuk gelişimi mezunu oyun ablalarıyla oynuyorlar.

Büyük oyun alanı dışında 2 ayrı oda tasarlamışlar. İkisinede minik merdivenlerle çıkılıyor. Biri kaydırağın üstündeki lego odası , çocuklar merdivenden lego odasına çıkıp ister yukarıda legolarla oynuyor , isterse kaydıraktan kayıyor.

Bu da üst kata çıktığınızda sizi bekleyen odanın içi...

Diğer odayı ise daha çok 2-5 yaş grubundaki çocuklar için düşünmüşler. Masal odası, projeksiyonla masallar dinlerken çocukların dinlenmesi için düşünülmüş. Genel oyun alanında ise o gün doğumgünü olduğundan çocuklar palyaço eşliğinde eğleniyordu. Doğumgünleri içinde çok hoş bir mekan. Doğumgünü kızı Nehir için pembelerle dolu harika bir masa hazırlamışlardı.

Doğumgünü olmadığı günlerde bu kısımda çocuklar için atölyeler düzenlemeyi düşünüyorlarmış ki bence harika olur. Oyun bölümünde mini bir top havuzu, gene küçük bir tırmanma duvarı, ayrı bir bölümde yapbozlar ve kutu oyunları da çocukları bekliyor.

Cafe kısmında da herşey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş, bir kadın eli değdiği her halinden belli :) Bebekli annelerin en büyük sorunlarından olan çocuk tuvaleti ve alt değiştirme ünitesi mevcut.

Mekanda diğer cafelerden farklı olarak menü uygulaması yok çocuklar oyun alanında oynarken bizler için çay kahve sınırsız ve ayrıca açık büfe ikramlar mevcut. Çocuklar oynarken biz dilediğimiz kadar yiyip içiyoruz ve bunun karşılığında da saati 20 TL ödüyoruz, devam eden saatler için 10 TL olarak artıyor. Bunu benzer diğer oyun yerlerinde görmemiştim değişik geldi normalde gittiğimiz yerlerde çocuk oyun yerine saatlik bir ücret öderiz, kendi yediğimiz içtiğimizin parasınıda ayrıca öderiz burda değişik bir sistem olmuş. Önce oyun yerinin saati yirmi TL deyince kulağa çok gibi gelebilir ama bunun yanında istediğiniz kadar içip birşeylerde yediğinizi hesaba katarsanız aslında gayet makul bir rakam. Hazırladıkları açık büfede gayet hoştu doğrusu.

Mekan 1 Martta açılmış herşey pırıl pırıl, yepyeni, işletenler gayet güleryüzlü ve sıcakkanlı insanlar kesinlikle en kısa zamanda tekrar geleceğiz.Her ne kadar bu konuda otorite olmasamda tek eleştirim çocuk oyun alanına ayakkabıyla girilmesi oldu bunun parti nedeniyle olduğunu söylediler ama ilk günkü temizliği korumak için her daim ayakkabısız girmekte fayda var oyun alanına.
Cumartesi-Pazar sabahları brunchlar da düzenleyeceklermiş ilerde. Adres ve ulaşım bilgilerini www.play-inn.com da bulabilirsiniz. Yeni oyun evi - cafesi Anadolu yakasına hayırlı olsun, başarılar diliyorum..

4 yorum:

 1. Hayallerimdeki mekan.Size gelirken görmüştüm bursyı daha yeni yapılıyordu inşaataşamasındaydı :))Çok güzel olmuş.Bende açacağım böylebir yer.Bir buluşmada burada düzenleyelim

  YanıtlaSil
 2. Nihalcim ellerine sağlık keyifle okudum ama sebebi ne olursa olsun çocuk oyun evine ayakkabı ile girildiğini okuduğum anda derdim depreşti.Bu güzel yazının altına olumsuz şeyler yazmak istemezdim ama ….Nasıl ve ne sıklıkta temizlendiğini bilmiyorsam ,çocuk oyun evlerindeki virüs ve bakterilerin görünmeyen tehlikeleri beni her zaman korkutmuştur.

  Çocuk çıldırmasına rağmen özellikle o top havuzlarından acaip çekinirim.Bu mekanlarda doğal olarak, tanımadığımız aşılı aşısız (bunu özellikle söylüyorum anaokullarında aşı kartı istenmesinin bir sebebi de bu! Bazı ebeveynler tercih olarak çocuklarına aşı yaptırmıyorlar!!!) öksüren hapşuran bir sürü tatlı cüce oynuyor.Yine hasta olup olmadığını bilmediğimiz ebeveynler de onlara eşlik ediyor.Gereken havalandırma (havalandırıyoruz diye camları açıp buzz gibi mekanda oyun oynanmasını bekleyen yerler de var ayrıııı) ve hijyen sağlanamıyorsa vayy!

  Bu tip çocuk oyun alanlarında yurtdışındaki gibi antibakteriyel deterajan ve mor ışık sterilizasyonu mecburi olmalı. Çocuklar ayakkabılarını çıkarmalı,büyükler temiz galoş giymeli.Burasını bilmediğim için tenzih ederim ama şu ana kadar buna uygun davranan bir yer göremedim en azından İstanbul da.Mekan sahipleri süper fikirlerle gerçekten ihtiyaca yönelik yerler yaratıyorlar ama en önemli şeye yatırım yapmaktan imtina ediyorlar.O yüzden de yağmur gibi açılıp arkasından kapanıyorlar. Yetişkinler için galoş kullanmayı bırakın,kullanılmış galoşları suya tutup yeniden temiz diye koyanlar var!

  Bir de şeyi merak ettim.Açık büfe kaç kişi için geçerli ki?yani tut ki 4-5 kişi gittin bir çocuk var verdin 20 lirayı e kalanların fiyatlandırması nasıl?O yüzden bir mönü de oluşturmalılar bence. Umarım beleşçileri elimine etmek için vur deyince öldürüp acaip fiyat politikalarına girmezler.

  Amaan vır vır vır konuştum yine. :) neyse yeni mekan hayırlı olsun.Kuzular sağlıkla neşeyle oynasınlar inşallah.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben deddiğinizz sistmi uygulayan hem hijyenik paspas kullanan,yetişkinlere galoş giydiren, çocukları da pbuçsuz alan bir yer biliyorum:Muzipo.Bağlarbaşı nda çocuk hareket üssü,doğum günü partileri falan da düzenliyorlar, harika bir yer, biliyorum çünkü kızım oraya üye, haftada 2 gün gidiyor ve orayı çok seviyor,oyunlarla kas geliştiriyorlar

   Sil
 3. Boşuna demiyorum ben bu blog İstanbul Life Kids gibi diye :) Buralarda harcanıyorsun Nihalcim, yok mu soyle etrafında basın yayın sektöründe çalışan birileri.. Değerlendirsinler senin bu yeteneğini :)

  Bunun dışında, evet bence en yakın zamanda bir kıpraşma organize edip olay yerini canlı canlı görmeliyiz :)

  YanıtlaSil