5 Mart 2012 Pazartesi

Van Gogh Alive Sergisi...


Yağmurlu bir cumartesi sabahı Poyraz'la yollara düştük ve Karaköy Antrepodaki (İstanbul Modern'in hemen yanı) Van Gogh Alive Sergisine gittik. İyi ki de gitmişiz Türkiye'de ilk defa böyle dijital bir sergi gördüm ve çok beğendim. Sadece ben değil Poyraz'da beğendi. Zira içerisi karanlık, eserler dijital çercevelerin içine yansıtılıyor ve devamlı değişiyor. 2 yaştan küçük bebeklerin korkma ihtimali var. Zira buluştuğumuz arkadaşımız Ozan henüz 21 aylıktı ve ilk anda karanlıktan biraz korktu ama o bile 10-15 dk.sonra alıştı ortama.

Daha önce sergiye giden çocuklu arkadaşlarım banklarda veya yerde oturup seyredebilirsiniz dediklerinde tam olarak nasıl bir ortam olduğunu gözümde canlandıramamıştım ve oturma kısmı pek cazip gelmemişti zira oğlum oturmayı pek sevmez , kendisi devamlı hareket halinde olmayı seven bir canlı. Fakat daha uslu bir çocuğunuz varsa rahatlıkla çeşitli bölümlerde oturarak seyredebilirsiniz gerçekten. Dijital çerçevelerdeki eserler devamlı olarak değişiyor ve aralarda Van Gogh'un güzel sözleride yansıyor ekrana.

Biz çok az oturabildik devamında sürekli dolaştık ortamda, Poyraz karanlıktan korkmadı ve ortama çabuk uyum sağladı. Biraz teyzesiyle gezdi biraz benimle. Birçok eseri birlikte inceledik :)

Bana kalsa içeride çok daha uzun kalırdım fakat Poyraz yaklaşık 1 saat sonra mızırdanıp hadi gidelim diye tutturmaya başladı. Bu kadar kalması bile benim için yeterliydi zira gidip 5-10 dk.da çıktığımız çok yer oldu bugüne kadar. Burası gerçekten onun da ilgisini çekti ki bu kadar uzun kalabildik. Her yaştan çocukla rahatlıkla gelebileceğiniz çok güzel bir sergi. Çocuklar içinde yetişkinler içinde çok hoş ve değişik bir deneyim. Sergi çıkışına küçük Van Gogh'lar için bir köşe yapmışlar. Poyraz ve arkadaşı Ozan kendi eselerini yarattılar :)

Sergi 11'de açılıyor ve biz o saatte gitmiştik, buna rağmen oldukça kalabalıktı. Kötü havaya rağmen bir sürü insan gelmişti ve birçok kişinin yanında çocuklarıda vardı. Sizde bir cumartesinizi sergiye ayırın, pişman olmazsınız. Sergi çıkışında Tophane'de türk kahvesi içmeyi de unutmayın :)

3 yorum:

 1. Kötü havaya rağmen güzel bir gün oldu, Ozan akşam babasına resimleri anlatıyordu, "çiçet(çiçek) vaar, kuş vaar, ev vaar :) Tekrarlayalım.
  Sezin-Ozan

  YanıtlaSil
 2. İstanbul'u değil de bir tek aktivitelerini severim:) Ne güzel gezmişsiniz. Sefanız olsun:)

  YanıtlaSil
 3. Van Gogh Alive Digital Sanat Sergisi 2012 “Ankara/İstanbul”
  Detaylar;
  http://www.facebook.com/events/112697172191886/

  YanıtlaSil