4 Nisan 2012 Çarşamba

Aktivite Önerisi : Renk Ayrıştırma


Poyraz'a renkleri öğretmek için değişik aktiviteler yaptırıyorum. Örnekleri buradan veya şuradan ve hatta şuradan görebilirsiniz. Bu sefer bizimde ilkokulda kullandığımız fasülye ve çubukları kullandık.
Malzemelerimiz minik bölmeleri olan plastik bir kutu, renkli fasülyeler ve renkli çubuklar. Önce bunları karışık bir şekilde masanın üzerine dizip tek tek renkleri söyledim , Poyraz tekrar etti. Benim oğlum yeni birşey görünce önce çok seviniyor ama sonra hemen bir dağıtma moduna giriyor, fasülyeleri bir süre etrafa saçtı, birşey demedim, istediği kadar oynamasına izin verdim sonrasında bak istersen seninle bir çalışma yapalım dedim her zamanki cevabını verdi "iyi fikir olur anne" :)) Kapta her renge bir bölme ayırdık ve Poyraz tüm malzemeleri renklerine göre bölmelerine yerleştirdi.

Her seferinde o ne renk bu ne renk diye sorup çocuğu sinir etmiş olabilirim zira bir süre sonra cevap vermekten vazgeçti :)) Sonuçta da şöyle bir kabımız oldu ama bu hale gelmesinde benimde katkım olduğunu itiraf edeyim zira Poyraz çabuk sıkılıyor her bölmeye biraz yerleştiriyor sonra dağıtmak istiyor, daha çok işin dağıtma kısmı zevkli geliyor ona sanırım.

7 yorum:

 1. Çok güzel fikir çok beğendim canım

  YanıtlaSil
 2. Harika olmuş.Çok iyi fikir :) Maşallah Poyraz 'a

  YanıtlaSil
 3. dikkatini toplaması için puzzle yada tangram öneririm arkadaşım,yeğenlerime dr tavsiye etmişti.hem zevkli hem bitirmeden kalkamıyorlar :)

  YanıtlaSil
 4. Güzel bir yöntem olmuş.İlgisini çekebilmek için renk deneyleri de yaptırabilirsiniz.Çocukların çok hoşuna gider. (: Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 5. Hımm bu çok güzel olmuş canım. Geçen bunlardan görmüştüm .Ne yapabiliriz diye düşündüm düşündüm aklıma bşey gelmedi :)) Vazgeçtim almaktan :D Keşke alsaymışım. "Güzel fikir olur " tuttum bunu :)

  YanıtlaSil
 6. Benim kızımda 17 aylık bende onun için birşeyler yapmak istiyorum erken mi bilmiyorum! Bu arada 80 kişiye mail attığınız dosyayı bulamadım bende isyorum ondan :) çok sevinirim

  YanıtlaSil