2 Temmuz 2012 Pazartesi

Aktivite Önerisi : Kozalak Boyama (24 ay ve üzeri)

Poyraz'la 1,5 yaşından beri çeşitli boyama aktiviteleri yapıyoruz. Renkleri ve boyaları karıştırmayı çok seviyor. Genelde her tarafı batırıyor ama olsun, kaç tane masa örtüsü eskittik sayamadım :) İşten geldiğim bir akşam yemekten sonra bahçeye indik ve bahçeden bir sürü kozalak topladık. Kozalak toplamak zaten başlı başına bir aktivite, buldum anneee buldum diye bir seviniyor oğlum zaten yerde gözünün önünde bulacaksın tabii diyemiyor insan :) Hava kararana kadar kozalakları topladık, poşete doldurduk, hava kararınca kozaklarımızıda alıp eve çıktık ve boyama kısmına geçtik.
Bu iş için Mothercare'den aldığımız boyaları kullandım, bu şişe boyalar gerçekten çok amaçlı herşeyi boyuyoruz bunlarla. Şişeleri çok büyük uzun süre kullanılıyor ve fiyatlarıda gayet uydundu. Gene Mothercare'de sulu boya için kaplar var onlardan da 6 tane almıştım, kapaklı olduğundan kolu çarpsada suyu etrafa dökme derdi olmuyor. Kocaman resim defterimiz ise Migrostan, burada sadece örtüyü boyamamak amaçlı kullanılıyor gerçi. Önce kuzuyu kucağıma alıp nasıl boyayabileceğini biraz gösterdim.

Sonra ikimizde kendimize birer kozalak seçip işe koyulduk. Genelde bu tür aktivitelerde Poyraz'a karışmıyorum, onu serbest bırakıyorum istediği gibi yapıyor. Bu onun daha çok hoşuna gidiyor, ve tamamen kendi uydurmam ama bence bu şekilde özgüveni de gelişiyor. Şöyle yap, böyle yap diye müdahele etmiyorum, malzemeleri veriyorum kendi takılıyor. Gerçi dikkat ettim genelde beni taklit ediyor :)


Poyraz genelde sabit oturmayı pek seven bir çocuk değil, evin içinde bile sürekli hareket halinde fakat hoşuan giden bir aktivite olduğu zaman en azından yarım saat veya ilgisi dağılana kadar benimle masada oturuyor. Yaz geldiğinden beri aktivitelere ara vermiştik zira genelde yaz akşamlarında yemekten sonra dışarı çıkıyoruz ya parka ya gezmeye gidiyoruz fakat bazı akşamlar babası gibi ev kuşu olmaya aday olan oğlum dışarı çıkmak istemiyor o akşamlarda birlikte aktivite yapıyoruz , bu iş ikimizinde hoşuna gidiyor. 2 yaş üzeri bebeler için tavsiye edebileceğim zevkli bir aktivite..

3 yorum:

  1. Haftasonu biz de ilk boya denememizi yaptık. Kağıttan çok ellerimiz ve ayaklarımız boyandığı için, aktivitemiz banyoda sonlandı :)

    YanıtlaSil
  2. Malzemelerinize bayıldım Nihal, ve çok heveslendim. Bizim de sular sürekli döküldüğü için suluboya-guaj boyayı kaldırmıştım ortalıktan. İlk fırsatta bir mothercare'e uğrayayım ben :) Boyalar ne boyası? Guaj mı?

    YanıtlaSil
  3. Didem tam olarak guaj denemez değişik bir boya ama çok kullanışlı koyu bir kıvamı var, ayrıca şişesi çok büyük kullan kullan bitmiyor :)

    YanıtlaSil