4 Temmuz 2012 Çarşamba

Poyraz ve arkadaşları Tiyatroda...


Okulların kapanmasıyla birlikte Kadıköy Belediyesi çocuklar için çok güzel bir karne şenliği düzenledi. 9-14 Haziran tarihleri arasında her akşam ücretsiz çocuk oyunu oynandı. Bizde 12 Haziran akşamı Poyraz ve 4 arkadaşıyla Fareli Köyün Kavalcısını izlemeye gittik. Kozzy AVM'nin içindeki Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan sahnesinde oynandı oyunlar önceden davetiye dağıtılmasına rağmen biz alamamıştık, oyun günü gittik ve en önden izledik oyunu. Kapıda içeri girmeyi bekleyen Derin, Tuna, Onur ve Ada :)


Oyunu en önden izleyen Poyraz kuzusu :) Oyuncular sahneden inince önce biraz şaşırdı ama sonra alıştı.

Oyun 2 perdeydi ve çocukların hepsi sıkılmadan izlediler. Oyun ortanın biraz üzerindeydi diyebilirim, nedense Türkiye'de çok kaliteli çocuk oyunları göremedim ben. Belkide çocukların seviyesinde olsun diye baya basit yapıyorlar oyunları genede çocuklar zevk aldı önemli olanda bu. Oyundan sonra soluğu AVM'nin oyun yerinde aldık tabii ki ve 10a kadar oynadı kuzular. İşte çocukları oyun yerine salmış kendileri muhabbet eden anneler :)

14.Haziran'da gene aynı karne şenliği kapsamında Poyraz teyzeleriyle ve arkadaşı Onur'la Kırmızı Başlıklı Kız'ı izledi. Ben çalışıyor olduğumdan elimde o güne ait fotoğraf yok ama tarihe not düşelim. :)
Kadıköy Belediyesi bu seferde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Çocuk Tiyatro Festivalini yaptı. Her sene Özgürlük Parkında önce çocuklar sonra yetişkinler için tiyatro festivali düzenleniyor. Biz her yıl gideriz çok da güzel oyunlar izleriz. Çocuk festivaline daha önce gitmemiştim çünkü Poyraz küçüktü. Çocuk kısmıyla ilgili tek eleştirim saati ,oyunlar saat 9'da başlıyor ki bu pek çok çocuk için uyku saati demek. Benim oğlum zaten uykuyu pek sevmediğinden sorun değil ama pek çok çocuk bu saat sorunundan dolayı gidemiyordur bu festivale diye tahmin ediyorum. Neyse oğlum ve uykusuz arkadaşı Onur'u 19.Haziran'da Bay Vıcık adlı oyuna götürdük. Oyun maalesef pek başarılı değildi zaten çocuklarda pek beğenmedi.
Poyraz oyunu pek sevmediğinden 2.yarıya kadar zor durduk diyebilirim. Genelde arkadaşıyla mısır yeyip oyun oynamayı tercih etti :)


Teyzesiylede bir hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra daha fazla dayanamayıp 2.perdeyi beklemeden oyundan çıktık.

İçeride sıkılan haydutlar parka çıkınca hemen oyuna daldılar. Özgürlük parkında kocaman bir süs havuzu vardır nedense onun içini boşaltmışlar ve  bu iş bizimkilerin çok hoşuna gitti, havuzun içinde koşturup durdular. File binmeyi de ihmal etmediler.


Çocuk Tiyatro festivalinde 12 gün boyunca oyun oynandı biz sadece 2 oyuna gittik ve şansımıza ikiside pek güzel değildi. Özel tiyatroların çocuk oyunları konusunda biraz daha özenli olması gerektiğini düşünüyorum. İzleyenler nasılsa çocuk diye düşünmemek lazım daha kaliteli işler çıkarmak lazım. 21.Haziranda gittiğimiz Gözü Boynuz ile İzi Yıldız oyunundanda maalesef erken çıkmak zorunda kaldık. Poyraz tiyatroya gitmeye alıştı ve güzel oyun olunca sonuna kadar izliyor ama oyun sıkıcı oluncada durmak istemiyor kesinlikle. 1,5 yaşından beri tiyatroya götürmemin sonucu olarak çocukta bir tiyatro zevki oluştu sanırım :))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder