5 Eylül 2012 Çarşamba

Gezi Önerisi : Abant Gölü


Abant Gölüne daha önce 3-4 defa gitmiştim ama Poyraz'la ilk defa gittik. Haziran ayında evlilik yıldönümümüzü kutlamak için Abant Petro Club'da bir haftasonu geçirdik. Petro Club ile ilgili ayrı bir yazı yazacağım ormanın içinde, çocuklu aileler için ideal bir otel. Gölün kenarında değil hemen Abant'ın girişinde göle yaklaşık 15 km. uzaklıkta.

Abant Gölü İstanbula 275 km. uzaklıkta 3-4 saat arasında bir sürede bu tabiat harikasına ulaşabilirsiniz. Abant 1200 mt. yükseklikte bir krater gölü, etrafı 7 km.ymiş bu nedenle etrafını yürüyerek dolaşmak en azından çocukla mümkün değil. Fakat arabayla içeri girebiliyorsunuz, burası milli park olduğundan belli bir giriş ücreti ödüyorsunuz. İster arabayla isterseniz faytonla gölün çevresini gezebilirsiniz.

Bizde gölün etrafını önce arabayla gezdik fakat daha sonra baya bir yürüdük. Poyraz her yere ısrarla yürüyerek gitmek isteyen ama 10 adım sonra yoruldum beni kucağına al diye tutturan bir çocuk :) onun için yürürüyüş baya uzun sürebiliyor ama acelemiz yoksa dert etmiyoruz. Poyraz ilk defa göl gördü bu gezide, tabii henüz deniz, göl kavramlarını ayırt edebilecek yaşta değil zira şu anda havuza deniz, denize havuz diyor :) genede hoşuna gitti ortam.


Girişin hemen ilerisinde sağda faytonlar var, gölün etrafında bir tur 50 TL. Biz faytona binmedik (zaten fayton olayını oldum olası sevmem) ama çevrede otlayan atları Poyraz çok sevdi. Karşısındaki çimenlikte baya bir oyalandık, kuzum bana papatya topladı, saçlarıma taktı :) Gölün çevresinde yürürken birçok yere banklar koymuşlar bizde yoruldukça durup dinlendik, meyve saati bile yaptık.


Gölün etrafında 4-5 tane otel var, lüks oteller, odalar göl veya orman manzaralı, çok romantik. Otellerden birinin tam göl kenarında cafesi var orada oturup çay- kahve içebilir yada sucuk-ekmek yiyebilirsiniz. Ayrıca gölün etrafında mangal yakıp , piknik yapabilirsiniz. Birçok acenta Abant'a günübirlik tur düzenliyor özellikle kışın kar yağdığında buranın manzarası harika oluyor. Ben her mevsimde geldim hepside ayrı güzeldi.


Gölün etrafında yürüyerek, faytona binerek, piknik yaparak, harika bir gün geçirebilirsiniz. Girişte solda doğal ürünler satan minik dükkandan alışveriş yapabilirsiniz. Gölün üzerinde çay- kahve içebilirsiniz. Çocuklarınız yeşillikler içinde koşturabilir, kısaca doğayla içice bir gün geçirmek için çok güzel bir alternatif. Ben zaten seviyordum, Poyraz'da çok sevdi..
Gezi Tarihi : 9.Haziran.2012

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder