9 Kasım 2012 Cuma

Bir bayram da böyle geçti..

Bu sene ramazan bayramında tatildeydik ilk kez bir bayramı ailemden ayrı geçirdim ve çok hoşuma gitmedi. Senelerdir alışmışız bizim için bayram demek akraba ziyaretleri demek. Neyse ki kurban bayramında geleneği bozmadık. Erkenden kalkıp kuzuma bayramlıklarını giydirdim ve bayram kahvaltısı için annemlere gittik. Bizi harika bir sofra bekliyordu.
Her bayram önce ailecek kahvaltı eder sonra mezarlığa babamı ziyarete gideriz. Geçen sene Poyraz’ı da götürmüştüm ama bu sene artık büyüdü sorular soracağını bildiğim için götürmedim. Henüz ölümü anlatmadım kendisine ve umarım çok uzun yıllar hayatın bu soğuk yüzüyle tanışmaz oğlum. Mezarlıktan sonra mutlaka ananeme gideriz bu sene bir değişiklik yapıp önce Poyraz’ın dedesine ziyarete gittik. Dedesi ve amcasıyla çok sık görüşmemesine rağmen çok güzel vakit geçirdi , amcasının odasındaki ranzayı pek sevdi.
Dede ziyaretinden sonra benim ananeme gittik, ananem bir aile apartmanında oturuyor 5 dayım ve teyzem de orada oturuyor, bayramlarda tam bir curcuna oluyor bu apartman. Kardeşler, kuzenler büyük küçük bir sürü insan. Her evde ayrı sofralar kuruluyor, birinde yiyip birinde yemezsen diğeri küsüyor. Bayramda kilo almamak elde değil her yerde dolmalar, elde açılan çörekler, tatlılar.
Bu sene Poyraza bayram kavramını biraz öğretmeye çalıştım, el öpme provaları yaptık ama anneme gidince ne yaptıysam kimsenin elini öpmedi inatçı keçi. Gene de bayram harçlıkları oldu ve aynen bizim çocukluğumuzdaki gibi bayram harçlıklarını lunaparkta harcadı. Bu bayram bize sürpriz yapıp gelen kuzenim Selma ve kızı Dila’yla çocukları lunaparka götürdük bütün oyuncaklara binmek istediler , yaşlarının tuttuklarına bindiler ve çok eğlendiler.
Bayramı İstanbul’da geçirdik, akraba ziyaretleri dışında kalan zamanlarımızda bol bol gezdik ailecek. İstanbul’da gezmek de en az tatile gitmek kadar keyifli bence.

1 yorum: