5 Kasım 2012 Pazartesi

İlk Klasik Müzik Konseri- Anjelika Akbar

İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait Kültür A.Ş son birkaç yıldır İstanbul'da çok güzel kültür sanat etkinlikleri düzenliyor. 2 yıldır bende takip ediyorum. Her ay başında etkinlik programı aşağıdaki linkte yayınlanıyor.
http://www.kultursanat.org/
Hem anadolu hem avrupa yakasında birçok kültür merkezi var ve buralarda konserler, tiyatrolar, sinemalar, konferanslar, söyleşiler düzenleniyor. Hepside ücretsiz, bence İstanbul gibi bir metropol için çok güzel bir hizmet. Ben daha önce çocuk oyunlarına ve filmlere götürdüm Poyraz'ı birkaç kez. Ekim ayı programında Anjelika Akbar'ı görünce çok sevindim hele de bu konserin sadece çocuklar için olduğunu okuyunca daha çok hoşuma gitti. Poyraz'ın klasik müzikle ilişkisi karnımdayken ve doğduktan sonra ilk 6 ayla sınırlı kalmıştı, bebekken odaya kurduğum hoparlör sistemiyle devamlı klasik müzik dinletiyordum ve gerçekten uykuya geçmesine çok yardımcı oluyordu. Konserde durur mu durmaz mı emin olamadım ama genede şansımızı denemek için 13.Ekim akşamı Bağlarbaşı Kültür Merkezinin yolunu tuttuk.
Konser salonunda yerimizi aldık ve konserin başlamasını beklerken Poyraz'a klasik müzik konserini nasıl dinlemesi gerektiğini biraz anlatmaya çalıştım. Derken tüm güzelliğiyle Anjelika Akbar sahneye çıktı ve güzel Türkçesiyle çocuklara konseri nasıl dinlemeleri gerektiğini çok güzel anlattı. Konserine özellikle 3 yaşından itibaren çocukların gelmesini istediğini belirtti ki benim çok hoşuma gitti, kendi ülkesinde çocuklar bu yaşta klasik müzikle tanışırmış.
Çocukların hoşuna gidecek tarzda çok hoş parçalar seçmişti ve ilk bölümde çok zevk alarak dinledi bütün çocuklar. Daha sonra çocukları sahneye davet etti, aslında sadece 2 çocuk istemişti ama tüm çocuklar sahneye koştu :) Çocuklarla iletişimi çok güzel ve hepsiyle başetmeyi başardı :) Benim oğlum ve arkadaşı Ada'da sahneye çıktılar tabii ki. Çocukların bazıları piyano çaldı - ki onlar zaten çalmayı biliyordu sanırım.
Konserde klasik eserler dışında kendi oğullarına yaptığı ninniler ve en güzelide eklektik Türk Marşını çaldı ki harikaydı. Poyraz'ın ilk klasik müzik konseri böyle harika bir müzisyenle olduğu için çok şanslıyız, sonuna kadar kalamadık ama  3 yaş için iyi bir başlangıç oldu bence.

1 yorum: