12 Aralık 2012 Çarşamba

Matematik çalışıyoruz..


Poyraz henüz kreşe başlamadığı için kendi deyimiyle onun öğretmeni benim :) Okula gitmeyi kesinlikle kabul etmiyor ancak bir şartla okula gidermiş öğretmeni ben olacakmışım :) Aslında öğretmenede karşıymış ! ve onun sözünüde dinlemezmiş ! hayatında hiç okula gitmemiş bir cüce bu cümleleri kuruyor :)
Bende mecburen ev okulu yapıyorum, belli bir program dahilinde değil ama birşeyler öğretmeye çalışıyorum. Aslında bu aktiviteleri yaptırırken birinci hedefim birşey öğrenmesi de değil, güzel vakit geçirmek. Ona yaptıracağım şeyi sunuyorum hoşuna giderse yapıyor, yapmazsa kaldırıyoruz. Bunları yaparken birşey öğrenirse ne güzel yoksa amacım illa sayıları öğrensin, saymayı öğrensin değil. Ne de olsa zamanı gelince hepsini öğrenecek.


Daha küçükken renklerle ilgili çalışmalar yapmıştık ve sorduğumda renkleri hep yanlış söylerdi ama sonra sonra anladım ki aslında doğrusunu biliyor beni kandırıyor sıpa. Bu çalışmaları yaparken de soru sorup öğrendi mi diye test etmiyorum sonrasında günlük hayatın içinde gözlemliyorum sadece. 3 yaşında basit matematiğe başlatan kitaplar var ama onlar için henüz erken olduğunu düşündüğüm için basit malzemelerle sayıları çalıştık. Zaten 20ye kadar rahatlıkla sayabiliyor fakat rakamları tanımıyor henüz bu nedenle kutular önemli.

Poyraz birçok erkek çocuğu gibi çok hareketli genelde poposunun üstünde oturamayan bir çocuk, ancak masa başında onu oyalayacak birşeyler bulduğum zaman biraz oturuyor yoksa hep koşturma halinde. Bu çalışmayıda çok sevdi birkaç kere bozup tekrar tekrar dizdi taşları. Basit matematik çalıştırmak isteyenlere tavsiye ederim.

1 yorum: