26 Aralık 2012 Çarşamba

Mini Kitap Kulübü

Poyraz 3 yaşına girdiğinden beri çocuk edebiyatına acayip merak sardık ailecek. Durmadan yeni kitaplar alıp okuyoruz, yatmadan önce mutlaka birkaç kitap okuyoruz onun dışnda boş vakitlerimizde en sevdiği şeylerden birisi babasının veya benim ona kitap okumam. Kasım ayında Tüyap'tan sonrasında idefix sanal fuardan çok sayıda kitap alıp güzel bir kütüphane oluşturdum Poyraz'a. Fuar dönüşü evde kitaplara bakarken bunları arkadaşlarıyla paylaşmamız gerek diye düşündüm ve bu mini kitap kulübü fikri geldi aklıma. Yukarıdaki davetiyeyi hazırlayıp Poyraz'ın arkadaşlarını davet ettim, kitap kulübümüz 15 günde bir toplanacak ve her buluşmada ev sahibi anne kitapları ve aktiviteleri seçecek. İlkini bizim evde yaptık. Kulübümüzün iki üyesi hasta olduğu için katılamadı 3 çocukla yaptık ve gayet güzel geçti. Ada'yı beklerken Poyraz ve Onur biraz sanatsal takıldılar :)
 
Ada hanım gelince önce biraz oyun oynadılar sonra masanın etrafında toplandılar. Oyalanmaları için önlerine biraz yiyecek koyduk ve ilk kitabımız olan "Neyse ki Ne Yazık ki"yi okuduk. Üçüde ilgiyle dinledi, bu iş benim çok hoşuma gitti :) öğretmen falan mı olsaymışım ben acaba bana bakan minik gözlere bayıldım :)) Bu kitabı 3 yaş grubuna şiddetle tavsiye ederim, bizim evde çok sevilen bir kitap, sıkılmadan defalarca okuduk şimdiye kadar. (Kır Çiçeği Yayınları, Yazarı Michael Foreman)
 
2.kitaba geçeceğimiz sırada benim oğlum biraz arıza çıkardı, bu kitabı çok sevdiği için bir daha okuyalım diye tutturdu. Böylece ilk kitabı bir kez daha okudum, çocuklar gene severek dinledir.
Sonra oğlumun favorisi olan Zogi'ye geçtik.Zogi minik bir ejderha , çocuklar onu da çok sevdi. Zogi iş bankası yayınlarının harika kitaplarından biri. 3.kitabımızı okuyamadık çünkü çocukların ilgisi dağıldı aslında ilk kitabı 2 kere okuduğumuz için 3 kitabı sıkılmadan dinleyebiliyorlar sonucuna ulaştım. Sonrasında oyuncaklarla oynamak üzere masayı terkettiler :)

 
Kitaplarla ilgili yaptırmayı planladığım etkinliklere sıra gelmedi zira evin içinde koşturup oynamayı tercih ettiler bizde onlara saygı duyduk ve istedikleri kadar oynadılar. Artık evin içinde sıkılmaya başladıklarını hissettiğimiz anda kendimizi dışarı attık. Önce bir oyun yerinde oynadılar sonra D&Rda bir dahaki kulüp toplantısı için kitap seçtiler :)

 
Hazır çocukların kanına kitap kitap diye girmişken birde oturup onlara hemen oracıkta "3 Kedi Bir Dilek" kitabını okuyuverdim. Çocukları nerde yakalasam kitap okuyorum umarım biraz daha büyüyünce ayy bu ne sıkıcı kadın demezler benim hakkımda :p

 
Kulübümüzün 2.toplantısı bu cumartesi Onur'un evinde olacak. Yılbaşı ve kış temalı kitaplar okuyup, yılbaşı faaliyetleri yaptırmayı düşünüyoruz.

2 yorum: