21 Aralık 2012 Cuma

Yoros Kalesi - Anadolukavağı

 
Yoros kalesi İstanbul'da Anadolukavağı sırtlarındaki Doğu Roma döneminden kalma kaledir. İmparatorluk zayıf düştükten sonra Cenevizlilerin eline geçmiş ve uzun süre onların elinde kalmıştır; bu yüzden bir Ceneviz kalesi olduğu inancı doğmuştur.Adının nereden geldiği kesin olarak bilinmemektedir. "Kutsal yer" anlamına gelen Hieron'dan geldiği görüşü oldukça yaygın olmakla birlikte, antik çağ tanrılarından Zeus'un sıfatı olan "uygun rüzgarlar" anlamına gelen ourios'tan geldiği de iddia ediliyor. (kaynak www.wikipedia.org)

Poyraz hayatında ilk defa Bozcaada Kalesine gitti ve kale olayını çok sevdi. Gerçi Bozcaada kalesi de sevilmeyecek gibi değil. İstanbul'a döndüğümüzde bu kadar savaşlara sahne olmuş bu kentte kale yokmu diye düşündüm ve buldum varmış Yoros Kalesi. Bir Cumartesi sabahı atladık arabaya hadi dedik kaleye gidiyoruz.
 
Anadolukavağına geldikten sonra kaleye giden levhaları takip ediyorsunuz. Harika manzarası olan bir yol hatta biz yol üzerinde durup gözleme yedik, köylülerin kurduğu tezgahlardan alışveriş yaptık. Geze geze kaleye ulaştık. Kalenin girişinde cafe ve restoranlar var hepsininde manzarası harika. Buralara çocuksuz gelip güzel bir akşam yemeği yemeyi kafaya koyduk :p
 
Kaleye biraz tırmandıktan sonra bir boşluğa ulaştık bizden başka insanlarda vardı, bir kapı var ve bir amca ısrarla kapıyı kapamaya çalışıyordu, ama bir takım insanlar kapıyı açtırınca bizde daldık içeri ve harika bir manzarayla karşılaştık. Kaleden geriye çok fazla duvar vs. kalmamış ama manzara görülmeye değer gerçekten.


Biz yolda köylü teyzelerin yaptığı gözlemeleri yerken Poyraz arabada uyuyordu ona da yanımıza almıştık, kalede harika manzara karşısında yedi küçük bey yemeğini. Ortalıkta dolaşan sahipsiz köpekler vardı ve geceleri buralar baya ıssız olur hissine kapıldım ama gene de sadece manzara için bile çıkmaya değer. Kaleye çıkmasanız bile sadece alttaki restoranlarda yemek yemek veya cafelerinde oturmak için gelinebilir. Bozcaada kalesinin yanından bile geçemez ama genede kale gördük mü gördük :)

2 yorum:

 1. sanki İstanbul değil burası, manzara harika :)

  YanıtlaSil
 2. Địa chỉ học kế toán tổng hợp Tại cầu giấy
  Địa chỉ học kế toán tổng hợp Tại từ liêm
  Địa chỉ học kế toán tổng hợp Tại thanh xuân
  Địa chỉ học kế toán tổng hợp Tại hà đông
  Địa chỉ học kế toán tổng hợp Tại long biên
  Địa chỉ học kế toán tổng hợp Tại nguyễn chính thanh đống đa
  Địa chỉ học kế toán tổng hợp Tại minh khai hai bà trưng
  Địa chỉ học kế toán tổng hợp Tại bắc ninh
  Địa chỉ học kế toán tổng hợp Tại hải phòng
  Địa chỉ học kế toán tổng hợp Tại tphcm
  Địa chỉ học kế toán tổng hợp Tại quận 3
  Địa chỉ học kế toán tổng hợp Tại thủ đức
  Địa chỉ học kế toán tổng hợp Tại đà nẵng
  Địa chỉ học kế toán tổng hợp Tại biên hòa
  Địa chỉ học kế toán tổng hợp Tại đồng nai
  Địa chỉ học kế toán tổng hợp Tại nam định
  Địa chỉ học kế toán tổng hợp Tại thái bình
  Địa chỉ học kế toán tổng hợp Tại bắc giang
  Địa chỉ học kế toán tổng hợp Tại vĩnh phúc
  Địa chỉ học kế toán tổng hợp Tại thái nguyên
  Địa chỉ học kế toán tổng hợp Tại quảng ninh
  Địa chỉ học kế toán tổng hợp Tại hải dương
  Địa chỉ học kế toán tổng hợp Tại hưng yên
  Địa chỉ học kế toán tổng hợp Tại hà nam
  Địa chỉ học kế toán tổng hợp Tại ninh bình

  YanıtlaSil