9 Ocak 2013 Çarşamba

Fındıkkıran, Çocuk Balesi

KONU
Yılbaşı öncesinde Clara ve Fritz’in ailesi evlerinde bir parti vermektedirler. Misafirler soğuk kış gününde yavaş yavaş gelmekte, çocuklar sokakta oynamaktadırlar. Clara’nın büyük babası Drosselmeyer çocuklar için hediyelerle gelir. Misafirler yılbaşı ağacının önünde dans etmektedirler. En güzel hediye Clara’ya gelen Fındıkkıran dır. Fritz kıskanır. Misafirler ve çocuklar hep beraber dans eder, eğlenirler. Parti sona erince herkes ayrılır ve aile yatmaya gider. Clara koltukta Fındıkkıran’ı ile uykuya dalar ve bir düş görmeye başlar

Her yerde fareler vardır. Clara kaçmaya çalışır fakat fareler onu durdururlar. Oyuncak Fındıkkıran prense dönüşür. Fareler ile savaşır ve onları yener. Prens ve Clara beraber bazı ülkelere doğru yol alırlar.Bu sırada Clara rüyadan uyanır ve kendisini Fındıkkıran’ı ile beraber evlerinin salonunda bulur.


Poyraz'la bugüne kadar bir çok tiyatro oyunu, müzikal izledik ama ilk kez bir baleye gittik. İstanbul Devlet Opera ve balesinin bu güzel çocuk etkinliğini Süreyya Operasında izledik. Süreyya operasını çok severim, yapı başlı başına harika bir sanat eseri birde içinde böyle güzel bir eser izlemek çok zevkli oldu. Poyraz'da dans eden arı, köpek, çocuklar hepsiyle ilgilendi. Bale boyunca biraz konuştu ama o kadar olacak artık :) Bale yapan çocuklara ben hayran kaldım ne kadar harikaydılar eminim aileleri onlarla gurur duyuyordur. Baleye Poyraz arkadaşları Onur ve Ada ile gitti, bale tek perde ve yaklaşık 45 dk. sürdü, işte ilk bale gösterisini izleyip çıkmış minikler :)

Ve ilk balesini izleyen Poyraz aynı zamanda ilk aşk acısınıda aynı gün çekti :)) kızı kaptırmış, nasıl da üzgün yavrum benim :))

Sizde bu güzel gösteriyi izlemek isterseniz online olarak aşağıdaki linkten , yada Süreyya Operasının (Kadıköy Bahariyede) gişesinden bilet alabilirsiniz.

https://secure.dobgm.gov.tr/opera2009/devopera.asp?Mud=2

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder