11 Ocak 2013 Cuma

Harikalar Sahili, DerinceDerince Sahilinde 30.000 metrekarelik bir alanda yer alan Harikalar Sahili, her yaştan insanda büyük hayranlık uyandıran ve yediden yetmişe herkese hitap eden bir eğlenme, dinlenme amaçlı bir tesistir. İçerisinde gerçek boyutlarında masal kahramanları, büyük havuzlarda çarpışan botlar, uzaktan kumanda ile kontrol edilen yatların kullanılabileceği minik marina, şelaler bulunmaktadır. Ayrıca bu masal dolu, büyülü eğlence dünyasında yel değirmeni, Nuh’un Gemisi, dinazor şeklinde binalarda hizmet veren 3 kafe, mantar ve korsan gemisi şeklinde 2 restoran, küçük mantar evlerde 3 büfe yer almaktadır.

Derince sahilinde adı gibi harika olan bir yer keşfettik ve ben böyle bir yer nasıl istanbul’da olmaz diye hayretler içinde kaldım. Daha önce internette görmüştüm ve resimlerinden hadi canım bu kadar da büyük değildir yanıltıcıdır fotolar diye düşünmüştüm ama hiç de öyle değilmiş. Kocaman bir alana yayılı harika oyuncakların olduğu muhteşem bir çocuk parkı yapmışlar. 


Burası eskiden SEKA’nın kağıt fabrikasıymış daha sonra fabrika yıkılınca bu alan boş kalmış ve belediye yeniden bina dikmek yerine burayı böyle bir sosyal alan için ayırmış tebrik ediyorum İzmit belediyesini. Daha sonra mimarlar özel çizimler yapmışlar bu oyuncaklar için ve hepsi özel yaptırılmış. Bu projeyle ödüller kazanmışlar. Gerçekten dünya çapında bir park olmuş ama maalesef yeterince tanıtılmıyor bence. 


Parka ulaştığımızda park ettiğimiz yerde bir inşaat vardı muhtemelen park büyütülüyor yada eklemeler yapılıyor, bittikten sonra tekrar gitmek isterim. Daha doğrusu artık havalar güzel  oldukça sık sık gideriz buraya zira Poyraz’da bende çok beğendik.

Biz aynı gün sabah Maşukiye’ye kahvaltıya gittiğimiz için 2 gibi parka ulaştık ama sabahtan gelip akşama kadar vakit geçirebilecek kadar geniş bir alana yayılmış. İçinde çok sayıda cafe, restoran var sabahtan akşama kadar yeyip içip eğlenebilirsiniz. Giriş ücreti yok.


Biz geç geldiğimiz için doyamadan akşamı ettik ve 4 saat kalabildik ama kesinlikle yetmedi, 3 çocukla gitmiştik ve çocuklar neye bineceklerini  şaşırdılar :) herşeye bindirmeye çalıştık , bazılarını çok sevdiler bazılarından korktular.

Tam ortada havuz yapmışlar deniz botlarına bindik. Bir sürü değişik cafesi var birinde oturup karnımızı doyurduk . Cafeleri bile masal kahramanları konseptinde yapmışlar. Nasrettin Hoca cafesinde oturduk.


Birçok masal kahramanının heykelleride var, daha büyük yaşlardaki çocuklar masallardan hepsini tanır bizimkiler henüz Pepee ve Caillouyu tanıdıklarından çok anlamadılar ama genede sevdiler.Bir yandan giriş ücreti olmayışı iyi ama bir yandan keşke olsaymış dedim zira park biraz bakımsız, oyuncaklar yıpranmaya başlamış ve bazıları çok pis. Çocukların oynadığı bir alanda çok fazla bakım yapılmalı bunun içinde cüzi de olsa bir giriş ücreti olsa ve bu parayla da temizlik ve bakım işleri yapılsa daha iyi olabilirmiş. Keşke halk bilinçli olsa da pisletmese etrafı diyeceğim ama o biraz zor bizim memlekette. 


30 bin metrekarenin biz ancak bir tarafını gezebildik, diğer tarafında da lunaparka benzer sanırım jetonlu oyuncaklar vardı o tarafı gezemedik bile, zira akşam oldu. Normalde istanbuldan arabayla 1 saatte gelinebilir. İstanbul büyükşehir belediyesinin örnek alması gereken bir proje. Hoş İstanbul’da alan mı kaldı bu kadar büyük park yapacak, şimdi Maltepe sahilde denizi dolduruyorlar alan yaratmak için ve sanırım orada büyük bir park yapılacak. İstanbul’da böyle güzel bir park olmadığına göre şimdilik Derince’ye gideceğiz gibi duruyor.6 yorum:

 1. harika bir yer bahara gitmek lazimmm :))) tesekkurler nihalcim :)

  YanıtlaSil
 2. aaaaa bizim mahallemize gelmişsiniz.Evimiz bu parkın hemen üstünde...çok şanslıyız...burayı birde yazın görün..adım atmaya yer bulamazsınız..tüm kafelerin çimlere yayılmış minderleri ve masaları oluyor. yazın biz her akşam buralarda tur atarız...kutay da bayılıyor zaten..haftasonları açık büfe kahvaltıları da çok güzel oluyor..hem deniz manzarası hemde çocuklar için müthiş..ayrıca vapurla karşı sahilede geçip oralarıda gezebilirsiniz...birdaha geldiğinizde bekleriz...sevgiler...küçük bir açıklama seka fab.olduğu park ,izmit merkezdeki seka park.burası değil

  YanıtlaSil
 3. Çok güzelmiş. Biz İzmir'deyiz, bize çok uzak, sanırım Kocaeli'nde bir park değil mi? Ama kesinlikle gezilesi bir yer... Keşke buralarda da olsa ama İzmir'in imkanları çok kısıtlı maalesef!

  YanıtlaSil
 4. Verdiğiniz bilgilere çok teşekkürler. Dediğiniz gibi tanıtım yapılmadığı icin ne nasıl açıklayan bilgilere sizden ulaştık. 23 Nisan tatil i nde gideceğiz inşallah.

  YanıtlaSil
 5. giris ucreti nekadar buraya bilginiz varmi

  YanıtlaSil