25 Ocak 2013 Cuma

Kültür & Sanat Bülteni..


Poyraz'ı sık sık tiyatroya götürüyorum artık o da alıştı, severek seyrediyor. Her ay bilet alırken bir ona bir kendime alıyorum :) Anne olunca zaten kısıtlı olan vaktimizde mümkünse iyi oyunlar izlemek istiyoruz, onun için beğendiklerimi burada paylaşıyorum, bu oyunlara gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz , pişman olmazsınız...Bu oyunu seneler önce izlemiştim gene şehir tiyatrolarında ve o zamanda çok beğenmiştim gene beğendim. Aziz Nesin'in eserinin sahneye uyarlanmış hali. Memleketin halini çok güzel hicveden bir oyun. Müzikli bir oyun, gayet eğlenceli hem güldüren hem düşündüren cinsten.

KONUSU
Yaşar, okula başlarken nüfus kaydına göre ölmüş olduğunu öğrenir. Bundan sonra hiçbir olayda da yaşadığını anlatamaz. Ama iş babasının vergi borcunu ödemeye gelince "resmen ölü" olduğunu söyleyip kurtulamaz da... Sevdiği kızla evlenemez, çünkü nüfusta kaydı yoktur. Babasından kalan mirası alamadığı gibi, yaşadığını ispat için başvurduğu bürokrasi girdabında kaybolur. Baba olur, oğlunu nüfusa kaydettiremez ve memura hakaretten düştüğü cezaevinde hayatı öğrenir. Büyük mizah ustamız Aziz Nesin'in devlet-birey ilişkisini sorguladığı bu oyunda, "vatandaş" Yaşar'ın bürokrasi karşısındaki ezikliği anlatılıyor. sonunun" neden, nasıl, ne zaman, yaşanacağını merak ediyorsanız beklemeye gerek yok.

Son yıllarda şehir tiyatrolarında izlediğim en iyi oyunlardan biri Şark Dişçisi (bir diğeri İstanbul Efendisi) yönetmen ve oyuncu kadrosu hemen hemen aynı hatta iki oyundaki şiveleri bile birbirine çok benzettim. 3 saat süren, müzikli çok eğlenceli bir oyun. Geçen seneden beri kapalı gişe oynuyor, bilet bulabilirseniz hiç düşünmeden gidin. Dişçi rolünü oynayan Çağlar Çorumlu'nun performansına hayran kalmamak elde değil, döktürüyor resmen.
KONUSU
Tarihin belirsiz bir zamanından çıkıp gelen gezici bir tiyatro kumpanyası,19. yüzyıl Osmanlı mizah yazınının en önemli kalemlerinden olan Hagop Baronyan'ın eğlenceli komedisini; müzikli, danslı, şenlikli bir gösteriyle bugünün seyircisiyle buluşturuyor ve zamanın İstanbul Ermenileri arasında geçen; birbirini aldatan eşlerin, kavuşamayan aşıkların hikayesini konu alan oyunla, izleyenleri bir arada güldüğümüz zamanları hatırlamaya davet ediyor.

*** Sadece beğendiklerimi değil beğenmediğim bir oyunuda paylaşayım gene Şehir Tiyatrolarında oynayan Sevgili Doktor'u izledim fakat çok yavaş ilerleyen adeta akmayan bir oyun gibi geldi bana. 8 değişik bölümden oluşuyor oyun, yazarı Çehov ama beni çok etkilemedi doğrusu. ****


Özel tiyatrolardan bu sezon ilk izlediğim oyun DOT topluluğunun Altın Ejderha'sı oldu. Tabii çıtayı bu kadar yüksekten başlatınca bu sezon ne izlesem beğenmem gibi bir hisle ayrıldım salondan. Oyunculuklara bayıldım, sert bir oyun, sarsıcı sahneleri var. Deniz Türkali , Köksal Engür gibi ustaların yanı sıra ilk kez izlediğim genç oyuncular Ece Dizdar ve Enis Arıkan'a bayıldım, özellike Ece Dizdar harikaydı.
Oyun bir apartmanın en alt katındaki Altın Ejderha, Çin-Thai-Vietnam lokantasında geçer…
Mutfakta Uzak Doğulu aşçılar durmadan yemek pişirirler. Aralarındaki en genç çocuk orada kaçak olarak çalışmaktadır…
Çocuğun diş ağrısıyla başlayan oyunda apartmanın farklı katlarında yaşayan ve tamamen farklı hayatlara sahip olan tüm komşuları tanırız…
Balkondaki yaşlı adam ve torunu, Çatı katında oturan genç çift, Bir kat aşağıda; bir kadın ve erkek arkadaşı Altın Ejderha‘nın yanındaki bakkal…
Herkes hayatından farklı bir şey bekler, herkes başka biri olmak ister, herkes Altın Ejderha‘da yemek yemeye devam eder…


DOT'un biletlerini biletixten alabileceğiniz gibi isterseniz 0212 232 44 40 – 0212 251 45 45 numaralı telefonlardan kredi kartınızlada satın alabilirsiniz.

1 yorum:

 1. dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại quận 4
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại quận 4
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại quận 5
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại quận 6
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại quận 7
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại quận 8
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại quận 9
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại quận 10
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại quận 11
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại quận 12
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại hoài đức
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại sơn tây
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại thường tín
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại ứng hòa
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại phú xuyên
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại mỹ đức
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại thanh oai
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại đan phượng
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại quốc oai
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại phú thọ
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại sóc sơn
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại nhà bè
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại cần giờ
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại hóc môn
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại củ chi
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại bình chánh
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại bình dương

  YanıtlaSil