21 Ağustos 2013 Çarşamba

Annelere Tatil Kitap Önerileri..


 
Kardeşimin Hikayesi - Zülfü Livaneli

Zülfü Livaneli’yi yazar olarak çok beğenirim. Tüm kitaplarını okudum ve 1i hariç hepsini beğendim. En beğendiğim kitabı Serenad.
Gerçek bir hikayeden yola çıkarak yazılmış bu kitabın etkisinden uzun süre kurtulamamıştım. Son kitabı Kardeşimin Hikayesini de çıkar çıkmaz aldım, çağdaş yazarları sevmek bu açıdan da iyi oluyor
Yeni kitaplarını heyecanla bekleyebiliyor insan. Bu kitabın tarzı diğerlerine göre biraz değişik geldi bana özellikle sonu oldukça ilginçti diyebilirim. Kitap sonradan gerçekten öyle bir yer olduğunu öğrendiğim Podima (Yalıköy) geçiyor, ben önce bunu kurgu bir isim sanmıştım ama değilmiş böyle bir yer var gerçekten. Burası oldukça küçük bir köy-kasaba ve bir cinayetle başlıyor kitap. Kitabın asıl kahramanı olan Ahmet’in komşusu Arzu öldürülüyor ve hikaye oradan başlıyor. Bir nevi inzivaya çekilmiş olan kahramanımız Ahmet’in hayatı cinayetle birlikte hareketleniyor, şehirden gelen gazeteci kızla ilişkisi, ikiz kardeşiyle olan ilişkisini anlatışı oldukça ilginç. Her yazarın en iyi kitabı vardır bence Zülfü Livaneli için bu Serenad, dolayısıyla diğer kitapları da hep o tadı arayarak okuyor insan , Kardeşimin hikayesi, Serenad kadar çarpıcı olmasa da güzel bir roman, sonu Zülfü Livaneli’den beklemeyeceğim şekilde bitmiş olsa da ben romanı beğendim.

 
Cehennem Çiçeği - Alper Canıgüz
Darüşşafaka mezunu olduğu için ayrıca bir sevdiğim , Boğaziçi Psikoloji mezunu çağdaş bir yazar, kendisiyle beni tanıştıran nurturia’dan Esra arkadaşım oldu öncesinde hiç haberim yoktu bu yazardan , kendisine teşekkür edeyim zira şu ana kadar okuduğum kitaplarını çok beğendim. Yazarın en meşhur kitabı Oğullar ve Rencide Ruhlar , bu kitapta kahramanımız 5 yaşındaki Alper Kamu ile tanışmıştık. Cehennem Çiçeği de gene bir Alper Kamu macerası. Alper Kamu aslında 5 yaşında ama aklı bunun çok ötesinde, mahallede başından geçen ilginç olayları anlatıyor ama bunu sanki bir yetişkin gibi anlatıyor. Ben yazarın dilini de karakter olarak Alper Kamu’yu da çok sevdim, yeni maceralarını heyecanla bekliyorum. Bu kitapta 5 yaşında bir erkek çocuğun gözünden mahalle olayları, ilginç olayları dinleyip onun dünyasına dalabilirsiniz. Kesinlikle çok ilginç bir çocuk bu Alper Kamu.

 
Ateş Etme İstanbul - Celil Oker
Celil Oker sevdiğim çağdaş polisiye yazarlarından biri. Özellikle tatillerde polisiye okumayı seviyorum, polisiye deyince akla genelde yabancı yazarlar geliyor oysa çok başarılı Türk Polisiye yazarlarımız da var mesela Ahmet Ümit, Celil Oker, Memet Murat Somer, Esmahan Aykol.. Celil Oker’in romanlarındaki ana karakteri pilotluktan atılmış özel dedektif Remzi Ünal. Remzi Ünal bu kitapta bir özel hastanede geçen çarpık olayları, bir doktor cinayetini, yasadışı yollardan işletilen bir kliniği, özel hastane çalışanlarının birbirinin kuyusunu kazma hikayesini anlatıyor. Ortadan kaybolan bir hemşire ve onu buldurmak için Remzi Ünal’ı tutan nişanlısı doktorla başlıyor macera ve olaylar hiç bilinmedik yerlere gidiyor. Oldukça heyecanla okunan bir macera.

 
 
Erken Kaybedenler- Emrah Serbes
1981 doğumlu çağdaş bir yazar ve ben onunla da geç tanıştım. Fenomen haline gelmiş Behzat Ç. Dizisinin senaristi aynı zamanda. Yazım dili çok akıcı, günlük hayatta konuşur gibi yazıyor ama çok da inandırıcı aynı zamanda. Erken Kaybedenler bu yazarın okuduğum ilk kitabı, kitapla hayata erken başlamak zorunda kalmış 12-13 yaşlarındaki oğlan çocuklarının başlarına gelenleri anlatıyor. Dışlanmış, hor görülmüş, anne yada babasını kaybetmiş, erkenden hayata atılmak zorunda kalmış aslında çocuk ama birden büyümüş olan erkeklerin hikayesi. Çok yalın ve güzel bir dille anlatılmış öyküler. Yazarı gezi olaylarında twitterdan tanıdım , aktivist bir genç, yazar olarak çok beğendim.

 
Hikayem Paramparça- Emrah Serbes
Erken Kaybedenleri okuyup beğendikten sonra yazarın diğer kitaplarına baktım ve bunu aldım. Behzat Ç.yi ana karakter olarak kullandığı başka kitaplar da yazmış fakat ben diziyi izlemediğim için çok cazip gelmedi. Bu kitap ise bloğunda yazdığı minik öyküler, daha çok kendi fikirleri ve kitabın sonunda ilk kez yayınlanmış mini bir hikaye de var. Ben yazarın dilini biraz Hakan Günday’a benzettim, yeri gelince küfürlü de yazıyor ama bunu o kadar doğal yapıyor ki yadırgamıyorsunuz. Konuşurken kelimeler ağzından dökülüyor gibi yazmış pek çok şeyi ama hiç iğreti durmuyor. Belki diziyle şöhreti yakalamış ama bence kitapları da oldukça başarılı, özünde iyi bir yazar. Yeni kitaplarını merakla bekleyeceğim.

 
Peri Gazozu- Ercan Kesel
Esasen tıp doktoru olan yazar sonradan oyunculuğa da başlamış ben kendisini herhangi bir dizi veya filmde izlemedim ama hayranları çokmuş. Yazar Nevşehir – Avanos’ta doğmuş ve çocukluğu orada geçmiş, babasının gazoz imalathanesi var ve gazozların ismi Peri Gazozları , peri bacalarından esinle. Yazar kitapta hem çocukluk anılarını hem doktorluk anılarını anlatıyor. Anadolu’nun yoksul köy ve kasabalarında geçirdiği meslek hayatında oldukça hüzünlü hikayeler anlatıyor. Yoksulluktan ölen çocuklar, insanlar, haksızlıklar, devletin adaletsizlikleri hepsinden var kitapta. Ben okurken çok etkilendim, yazarın anlatımı çok yalın , zaten anlattıkları o kadar çarpıcı ki ayrıca abartılı bir dile gerek kalmamış.


Hep tavsiye mi edeceğim birde tavsiye etmediğim kitaplar var, eskiden bir kitaba başladığım zaman mutlaka bitireceğim gibi bir takıntım vardı artık ondan vazgeçtim okunacak dünya kadar güzel kitap varken beğenmediğim kitabı okumaya zorlamıyorum artık kendimi. Son 2 ayda yukarıdaki kitaplar dışında başlayıp bitirmediğim 2 kitap oldu. Bugüne kadar Ahmet Altan hiç okumamıştım bir deneyeyim dedim Tehlikeli Masallara başladım ama kitap bir türlü gitmedi, sevemedim. En iyi kitabı İsyan Günlerinde Aşk dediler onu aldım ona başladım 600 sayfalık kitabın (cep boy) 250 sayfasını okudum ama yok olmadı gene olmadı, kitap tam olarak karakterin hayatını mı anlatıyor, osmanlı döneminde geçiyor, dönemi mi anlatıyor, neyi anlatıyor bir türlü varamadı anlattığı yere, sevemeyip bıraktım. Dün bir kitapçıda kitap bakarken baktım Ahmet Altan kitapları 3-5 TL diye köşe yapmışlar içimden dedim artık bedava verseniz almam :)

4 yorum:

 1. selam, iğreti diye bir kelime yoktur, "eğreti"dir doğrusu

  YanıtlaSil
 2. Sebahattin Ali "Kürk Mantolu Madonna" bu da benim size tavsiyem

  YanıtlaSil
 3. Kitap paylaşımları için çok teşekkürler.Bazılarını okunacak kitaplar listeme ekledim:)

  YanıtlaSil
 4. Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại cầu giấy
  Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại từ liêm
  Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại thanh xuân
  Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại hà đông
  Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại long biên
  Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại nguyễn chính thanh đống đa
  Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại minh khai hai bà trưng
  Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại bắc ninh
  Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại hải phòng
  Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại tphcm
  Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại quận 3
  Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại thủ đức
  Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại đà nẵng
  Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại biên hòa
  Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại đồng nai
  Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại nam định
  Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại thái bình
  Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại bắc giang
  Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại vĩnh phúc
  Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại thái nguyên
  Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại quảng ninh
  Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại hải dương
  Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại hưng yên
  Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại hà nam
  Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại ninh bình
  Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại nghệ an
  Trung tâm dạy kế toán tổng hợp Tại vũng tàu

  YanıtlaSil